Jakiś czas temu trafiłam na badania, które dały mi do myślenia. Badacze z Centre d’Etudes Biologiques de Chize we Francji sprawdzali kilka lat temu, ile dzieci wiedzą przyrodzie w ich najbliższym otoczeniu. Dzieciom pokazywano rysunki zwierząt i poproszono, żeby je zidentyfikowały. Okazało się, że dzieci z łatwością rozpoznawały egzotyczne gatunki zwierząt, ale nie znały tych, które żyły w ich okolicy. Nie wiedziały też, jak je chronić. Dlatego dziś chcę Wam pokazać książki o polskich zwierzętach. Tych, które dzieci mogą spotkać w trakcie jesiennych spacerów.
Puszcza (przepremierowo)
Nadchodzi jesień. Mieszkańcy puszczy szykują się na nadejście chłodów. Sójki ukrywają żołędzie. Orzechówki i wiewiórki zbierają orzechy laskowe. Żubry jedzą więcej niż zwykle, żeby nabrać tłuszczyku przed zimą. Znajdą się też amatorzy grzybów – zające, myszy i ślimaki. Niedźwiedzie szykują gawry, a borsuki pogłębiają nory na zimę Las tętni życiem. Jelenie rozpoczęły rykowisko. Na szczęście ich okrzyki nie robią żadnego wrażenia na dzikach.
Pasjonujące opowieści o życiu w Puszczy i zmieniających się porach roku snuje Marcin z lasu Kostrzyński, który spędził wiele dni podglądając mieszkańców lasu. Piękne ilustracje, które przeniosą małych czytelników w głąb puszczy, to dzieło Justyny Chołubowskiej-Chrząszczak.
wiek: 5+ wydawnictwo: Zielona Sowa
Porwanie Jeża Eliasza (nowość)
Historia małego jeża, który razem z mamą i rodzeństwem mieszkał w domku dla żółwia w ogrodzie. Jego mama postanowiła przenieść młode w bezpieczniejsze miejsce. Eliasz był ostatni w kolejce. Jednak zanim mama zdążyła po niego wrócić, znalazł go mały Piotruś. Chłopiec w dobrej wierze zabrał Eliasza z kryjówki. Był pewien, że mu pomaga. Jednak w ten sposób na zawsze rozdzielił go z rodziną. Tata Piotrka nie wiedział, jak pomóc maleństwu, więc zawiózł jeżyka do azylu dla zwierząt. Mieszkała tam kotka, która zgodziła się przygarnąć Eliasza i wykarmiła do własnym mlekiem. Pracownicy azylu opiekowali się jeżem w taki sposób, żeby nie przyzwyczaił się do ludzi i nauczył się sam zdobywać pożywienie. Wszystko poszło zgodnie z planem i po jakimś czasie Eliasz został wypuszczony na wolność.
Jeże mają w ciągu roku dwa mioty i tegoroczne jeże będą się rodzić nawet do końca września. Dlatego warto, żeby dzieci poznały historie Eliasza. Jeża mieszkają nie tylko w lasach, ale też w miastach. W samej Warszawie jest ich kilka tysięcy! Może się więc zdarzyć, że spotkacie je na swojej drodze tej jesieni.
W książce znajdziecie też ciekawostki o jeżach i rady, jak zadbać o jeże jesienią i zimą.
wiek: 4+ wydawnictwo: Harper Kids
W serii Pomóż mi przetrwać Akademii Mądrego Dziecka jest też książka o pingwinie cesarskim Elwirka na śnieżnej pustyni Elwirka to pingwinie pisklę. Właśnie wykluła się z jaja. Jest środek antarktycznej zimy. Jej mama, po złożeniu jaja, wyruszyła w pełen niebezpieczeństw marsz do oceanu. Jest głodna – potrzebuje ryb i kryla. Kiedy się naje nabierze sił i będzie mogła po powrocie wykarmić pisklę. Tymczasem Elwirką opiekuje się tata. Kiedy mama powróci, to on wyruszy w długi marsz w stronę morza.
Widzimy, jak Elwirka dorasta. Obserwujemy jej pierwsze kontakty z innymi pisklętami. Kiedy nadchodzi lato, młode ruszają w kierunku oceanu. To niebezpieczna podróż. Po drodze pingwiny muszą pokonać lodowe szczeliny, które z powodu globalnego ocieplenia pojawiają się na ich trasie coraz częściej.
Zwierzaki Zwyklaki
40 opowieści o zwykłych, niezwykłych zwierzętach. Mysz, dżdżownica, pająk krzyżak, szpak, gołąb, wiewiórka, a nawet mucha domowa. Wydaje nam się, że niczym nie mogą nas zaskoczyć. Przecież spotykamy je regularnie. Okazuje się jednak, że wszystkie mają swoje fascynujące tajemnice, dziwaczne zwyczaje. Sójka sadzi dęby. Mama skorek, jako jedna z nielicznych owadów dba o swoje jajka, a potem młode. Świerszcz polny gra dopiero wtedy, kiedy temperatura przekroczy 13 stopni. A mrówki opiekują się mszycami.
Propozycja dla nieco starszych miłośników przyrody. Książka napisana jest dowcipnym językiem. Autorka zwraca się bezpośpośrednio do czytelników.
wiek: 7+ wydawnictwo: Dwie siostry
Drugi tom to z kolei Zwierzaki cudaki znajdziecie w nim 40 najbardziej niesamowitych zwierząt świata. Są tu latające ryby, małpy bonobo, węgorz elektryczny czy dziobak. Ale też zwierzęta, których nazw mogliście nigdy nie słyszeć, jak rurkoczułkowiec olbrzymi czy matronica.
Bałtyckie zwierzaki
Wielkoformatowy album, z którego dowiecie się, ile wspaniałych zwierząt żyje w Bałtyku. Morświny, śledzie, foki, wężynka, pąkla, łabędzie i kaczki. Czy wiecie, że w morzu bałtyckim można spotkać krewetki i… kury? Każdemu zwierzątku poświęcono rytmiczny wierszyk. Dowiemy się z nich co nieco o zwierzęcych zwyczajach. Dzięki realistycznym rysunkom, dzieci bez problemu rozpoznają opisane zwierzęta.
wiek: 4+ wydawnictwo: Dwukropek
[cała rozmowa do obejrzenia tutaj, video będzie aktywne, kiedy link pojawi się w sieci]