Książki dla dzieci o dinozaurach - Książki z PnŚ 23 lutego 2021

Już za kilka dni Dzień Dinozaura – ulubione święto wielu dzieci! Prawie każdy mały czytelnik i czytelniczka wcześniej czy później zaczyna się interesować dinozaurami. Dziś w Pytaniu na śniadanie pokazywałam książki dla tych dzieci, które dopiero zaczynają swoją przygodę z dinozaurami i pozycje dla “znawców i znawczyń” tematu :)

Gdy na Ziemi żyły dinozaury

Gdy na Ziemi żyły dinozaury

Jedyna na rynku książka o dinozaurach, która w tak wyczerpujący sposób opisuje wszystkie paleontologiczne odkrycia, jakich dokonano na terenie naszego kraju. Polonozuch, Silezaur, Ozimek, Polonodon czy… Smok Wawelski – to tylko część z tych wielkich gadów, których szczątki znaleziono w Krasiejowie, Woźnikach, Lisowicach, Porębie i w innych miejscach Europy środkowej. Z książki dzieci dowiedzą się jak wyglądały, co jadły. Poznają też ludzi, którzy je odnaleźli. Dzięki tym wykopaliskom dowiadujemy się wiele o tym, jak wyglądał świat, gdy żyły na nim dinozaury,

Gdy na Ziemi żyły dinozaury

Gdy na Ziemi żyły dinozaury

Gdy na Ziemi żyły dinozaury

Na biegunach nie było lodu, temperatura nigdy nie spadała poniżej zera więc większość ziemi pokrywał ocean. Miały więc dużo mniej miejsca do życia niż współczesne zwierzęta. Z drugiej strony ląd porastały bujne, obfitujące w pożywienie lasy.

Gdy na Ziemi żyły dinozaury

Gdy na Ziemi żyły dinozaury

Autor, Tomasz Sulej od lat poszukuje prehistorycznych gadów na terenie Śląska. Dzieli się z czytelnikami i czytelniczkami swoją wiedzą z dzieciny paleontologii, w opowieści wplata też ciekawe anegdotki dotyczące wykopalisk, w których brał udział.

wiek: 7+ wydawnictwo: Multico

Dinozaury od A do Z

Dinozaury od A do Z

Od ardonyksa do zuniceratopsa. Wyjątkowy leksykon, w którym opisano ponad 300 gatunków dinozaurów – czyli większość z tych, które do dziś zostało odkrytych. Informacje na ich temat, zgromadzone w książce pochodzą od pracowników z Muzeum Historii Naturalnej w Londynie.

Dinozaury od A do Z

Dinozaury od A do Z

Każdemu poświęcono nowoczesną ilustracje i krótką notatkę, z której dzieci dowiedzą się, gdzie pierwszy raz trafiono na kości danego dinozaura, gdzie żył, jak był duży, co jadł i co oznacza jego nazwa. Wszystko okraszono ciekawostkami.

Dinozaury od A do Z

Dinozaury od A do Z

Dinozaury od A do Z

Dzieciom łatwo będzie sobie wyobrazić, jak duże były dinozaury, dzięki grafikom, na których widać sylwetki poszczególnych gatunków zestawione z ikonką przedstawiającą dorosłego człowieka.

wiek: 8+ wydawnictwo: Kropka

Seria o Ivarze i Krainie Dinozaurów

Seria o Ivarze i Krainie Dinozaurów

Ivar to mały chłopiec, który uwielbia dinozaury. Jego ukochaną zabawką jest pudełko pełne figurek gadów. Nazywa je Krainą Dinozaurów. Pewnego wieczoru, kiedy nie może zasnąć, zagląda do dżungli ukrytej w pudełku i nagle przenosi się wprost między uciekające przed tyranozaurem edmontozaury.

Seria o Ivarze i Krainie Dinozaurów

Ivar jednak nie ucieka i… zaprzyjaźnia się z tyranozaurzycą o imieniu Tova. Od tego wieczoru Ivar będzie często powracał do Krainy Dinozaurów. Zrywa liście dla głodnego triceratopsa, pomaga małemu stegozaurowi dotrzeć do mamy, a diplodokowi odnaleźć rodzinę po wybuchu wulkanu.

Seria o Ivarze i Krainie Dinozaurów

Seria o Ivarze i Krainie Dinozaurów

Na końcu każdej książki znajdują się podstawowe informacje i garść ciekawostek o danym gatunku dinozaurów. To też seria dla wszystkich, poszukujących książek pokazujęcych relacje między tatą a dzieckiem. To właśnie tata układa tu Ivara do snu i rozmawia z nim o jego pasji.

Seria o Ivarze i Krainie Dinozaurów

Seria o Ivarze i Krainie Dinozaurów

wiek: 4+ wydawnictwo: Czarna Owca

Ivar zaprzyjaźnia się z tyranozaurem
Ivar ratuje małego stegozaura
Ivar ratuje głodne triceratopsy
Ivar i zagubiony diplodok

Gdzie jest… dinozaur

Gdzie jest… dinozaur

Niewielki format, sztywne strony, soczyste kolory i materiałowe, filcowe klapki, błyszczące elementy i powycinane otwory, w które można wkładać paluszki zachwycą każdego malucha. W książce schował się tyranozaur, trzeba go odnaleźć, odchylając kolejne klapki dzieci ćwiczą małą motorykę, trenują spostrzegawczość i poznają inne gatunki dinozaurów.

Gdzie jest… dinozaur

Gdzie jest… dinozaur

Gdzie jest… dinozaur

Gdzie jest… dinozaur

Gdzie jest… dinozaur

wiek: 1+ wydawnictwo: Wilga

Kategorie/wiek: 1-3 3-6 6-8 8+ PnŚ


Zobacz inne tematy
4 pory roku adaptacja adopcja adwent Afryka aktywnościowe anatomia angielski architektura asertywność babcia bajki bakterie baśnie bezpieczeństwo biografia Boże Narodzenie Boże narodzenie chemia choroba chłopcy ciało ciekawostki ciąża czas czytanie demencja demokracja dentysta detektywistyczne dinozaury dla maluchów dla maluszków Dolina Tumilu Dorota Minta drzemka drzewa dysleksja dziadek dzieci edukacyjne ekologia ekonomia eksperymenty emocje etno ewolucja film fizyka folklor fryzjer geografia girl power gniew gry dla dzieci gry planszowe grzyby góry historia humor inspiracja interaktywne internet jak to działa jednorożec jedzenie jesień język karmienie piersią karty edukacyjne kino klasyka komiks komputery konie kosmos kot koty kryminał książka aktywnościowa książka interaktywna kucharskie kwiaty kąpiel las lato legendy lekarz liczenie logopedia mama maszyny matematyka małpy miasto mitologia miłość Montessori montessori morze motyle młodzieżowe na dobranoc na prezent nauka angielskiego nauka czytania nauka naukowe niepełnosprawność niepodległość nieśmiałość nowe technologie o dziewczynkach obrazkowe ocean odpieluchowanie odpowiedzialność społeczna odwaga okienka Oliver Jeffers origami owady pasja patriotyzm Peter Carnavas picture book pieniądze pierwsza pomoc pierwsze książeczki pies podróże pogotowie pojazdy polityka pop-up pory roku potwory powieści powieść powstanie praca prawdziwe historie przedszkolak przedszkole przedszole przemoc przeprowadzka przygoda przygodowe przyjaźń przyroda pszczoły ptaki puzzle radość rak rekiny retoryka robot rodzeństwo rodzicielstwo bliskości rodzina rower rozwód rozłąka rośliny rymowane różnorodność samodzielne czytanie science-fiction seksualność serie smok smutek sowy sport społeczeństwo stan wojenny starość starożytność stereotypy strach strata straż pożarna strażacy szkoła sztuka sąsiedzi taniec tata technika tekturka tolerancja tradycja trudne rozmowy trudne tematy uchodźcy uczucia wakacje Warszawa wiara w siebie Wielkanoc wieloryb wieś wiking wiosna wojna wspieranie rozwoju mowy wydawnictwo sam wydawnictwo tekturka wynalazki wyobraźnia wyszukiwanka Zaduszki zawody zazdrość zima zioła zmysły zoo zwierzęta zęby złość zły dotyk śmierć rodzica śmierć święta żłobek