Książki na Dzień Niepodległości i nie tylko :)
Nasza paczka i niepodległość. O sześciu polskich świętach
Jacek, Jagoda, Malinowski, Maśka i Wiktor. Piątka dzieci. Zgrana paczka przyjaciół w różnym wieku. I Dziadek – mądry opiekun, który niejedno przeżył i dzięki któremu dzieci dowiadują się wiele o historii kraju. Jak każda szanująca się paczka, nasi bohaterowie mają bazę na drzewie. To najfantastyczniejsze miejsce na świecie. Tu się spotykają, tworzą scenariusze zabaw i świętują. Pewnego dnia bazę zajmują wrogo nastawieni koledzy ze szkoły. Nie dajcie sobie wydrzeć niepodległości! grzmi Dziadek i opowiada dzieciom o zaborach i walce o wolność.
Inne wydarzenia z życia paczki staną się pretekstem do opowieści o tym czemu świętujemy 1, 2 i 3 maja. Co wydarzyło się 4 czerwca i 15 sierpnia. Po każdym rozdziale znajdziecie przystępnie podane informacje o historii, najważniejsze daty, mapy, wyjaśnienia najważniejszych pojęć, a nawet zdjęcia. Zabawne, uwielbiane przez młodych czytelników i czytelniczki ilustracje Daniela de Latoura doskonale uzupełniają tekst Zofii Staneckiej.
wiek: 7+ wydawnictwo: HarperKids
Bitwa Warszawska 2020, czyli Cud nad Wisłą
Książka z 3 poziomu serii Czytam sobie przeznaczonej dla dzieci, które rozpoczynają przygodę z samodzielnym czytaniem. Książka Ewy Nowak przybliża najistotniejsze fakty dotyczące bitwy, ale również poprzedzających ją wydarzeń, które ją poprzedzały. Na ilustracjach Agaty Kopff znajdziecie między innymi mapy, pokazujące ruchy wojsk czy rysunek nawiązujący do plakatu mobilizacyjnego z 1920 roku.
Pewnego zimowego dnia Zosia spotyka na ulicy marszałka Piłsudskiego. Dziewczyna i jej brat są bardzo przejęci. Nie przypuszczają jednak, że za kilkanaście miesięcy oboje weźmą udział w bitwie pod jego dowództwem. Jak wyglądała mobilizacja i szkolenie młodych żołnierzy i żołnierek? Jak przebiegała bitwa? Kim był ksiądz Ignacy Skorupka? Wciągająca książka, która jest świetnym uzupełnieniem lekcji historii. Pozwala spojrzeć na Bitwę Warszawską oczami jej najmłodszych uczestników i uczestniczek.
wiek: 7+ wydawnictwo: HarperKids
Wspominając o książce z serii Czytam sobie warto pamiętać, o 10 tytułach wydanych w jej ramach 2 lata temu na stulecie odzyskania niepodległości
Mazurek Dąbrowskiego. Nasz hymn narodowy
Wszyscy znamy melodię i tekst hymnu. A przynajmniej jego część. Czy jednak wiemy, co znaczą poszczególne zwrotki? Do jakich wydarzeń się odnoszą? I dlaczego to właśnie ta pieśń stała się polskim hymnem? Małgorzata Strzałkowska przez ponad rok studiowała rękopis hymnu i historyczne dokumenty, żeby rozszyfrować między innymi kim jest Basia z czwartej zwrotki hymnu? Czy powinniśmy śpiewać „Póki my żyjemy” czy „Kiedy my żyjemy?” Czemu Czarniecki zmienił się w Czarneckiego?
![Mazurek Dąbrowskiego. Nasz hymn narodowy]https://res.cloudinary.com/obibooki/image/upload/v1652780470/mazurek-dabrowskiego-nasz-hymn-narodowy-1_or62p5.jpg)
Książka podzielona jest na 2 części. Pierwsza, dla młodszych czytelników nosi tytuł „Co każdy Polak o hymnie wiedzieć powinien”. Znajdziecie tu historię Mazurka Dąbrowskiego i dokładną analizę 4 zwrotek, które dziś śpiewamy jako hymn. W części drugiej – „dla wnikliwych” autorka opisała pominięte zwrotki. Jest tu szczegółowe kalendarium hymnu i krótkie biografie osób związanych z hymnem. Również w tej części znalazło się miejsce na przypomnienie utworów, które w przeszłości pełniły rolę polskiego hymnu narodowego. Książkę zilustrował Adam Pękalski.
Do książki dołaczona jest płyta z unikatowymi nagraniami historycznych wersji Mazurka Dąbrowskiego.
wiek: 7+ wydawnictwo: Bajka
Zdarzyło się w Polsce. Walka o Wolność i Odzyskana Niepodległość
W każdym z tomów serii Zdarzyło się w Polsce znajdziecie 10 opowiadań z ważnego okresu historii naszego kraju. Pokazano w nich historyczne wydarzenia widziane oczami zwykłych ludzi, którzy byli ich świadkami, a często też uczestnikami. Mieszkańców wsi i miast, szeregowi żołnierze, powstańcy. Opowiadania napisali współcześni autorzy i autorki książek dla młodzieży, osoby pasjonujące się historią.
Walka o wolność. 10 opowiadań z czasów rozbiorów To książka, dzięki której poznacie Napoleońskich żołnierzy i powstańców styczniowych. Jest tu opowiadanie o Marii Skodowskiej – Curie i jej walce o prawo kobiet do edukacji. Podejrzymy Adama Mickiewicza piszącego „Dziady”. Zabaczymy jak tworzyły się Legiony Piłsudskiego.
Odzyskana Niepodległość. 10 opowiadań z XX wieku Pierwsze opowiadanie poświęcone jest Bitwie Warszawskiej. Poznacie prezydentów II Rzeczypospolitej i historię zamachu na prezydenta Narutowicza. W kolejnych opowiadaniach opisano wojenne i powojenne losy Polski aż do upadku PRL.
wiek: 10+ wydawnictwo: Literatura