Czy jest coś lepszego niż dobry kryminał? Dostarcza rozrywki i ćwiczy umysł! Dziś mam kilka detektywistycznych propozycji dla najmłodszych czytelniczek i czytelników. Od klasyki do nowoczesnej interaktywnej książki.
Kocia Szajka i zagadka zniknięcia śledzi
Akcja tej powieści ma miejsce w Cieszynie. Zbliża się coroczny bankiet w miejskim ratuszu. Jak co roku atrakcją mają być podane na imprezie słynne kanapeczki ze śledziami. Zapas śledzi znika jednak z wystawy lokalnego sklepu społem w tajemniczych okolicznościach. Śledztwo prowadzą komisarz Ludwik Psota i policjantka Walerka Koczy. Potrzebują jednak dyskretnych pomocników znających okolicę i mieszkańców.
Do akcji wkracza grupa kotów, która dumnie określa się mianem „Kociej Szajki” choć nie ma wśród nich żadnego złoczyńcy, a wszelkie próby dokonania przez koty przestępstwa spaliły na panewce. Kocim dowódcą jest Komandos – były członek kocich oddziałów specjalnych. A sama szajka to zbiór kotów o różnych charakterach. Wciągająca, dowcipna opowieść trzyma w napięciu od pierwszej strony. Wielkim atutem książki są fantastyczne ilustracje. Przy okazji lektury poznacie nieco lokalnej gwary! Historia o Kociej Szajce powstała podczas facebookowych wieczorynek prowadzonych w czasie zeszłorocznego lockdownu przez Agatę Romaniuk, znaną jako Pani Wieczorynka.
wiek: 6+ wydawnictwo: Agora dla dzieci
Agentka Lola i tajemnica znikających obrazów
Nowoczesna, interaktywna opowieść. W trakcie lektury również czytelniczki i czytelnicy będą rozwiązywać zagadki i rebusy, prowadzić notatki, a nawet używać smartfonów! Pewnego w miasteczku zwanym Miasteczkiem znikają z domów mieszkańców wszystkie obrazy. Sprawa jest tajemnicza, podejrzanym może być każdy, bo wygląda na to, że każdy z mieszkańców miał motyw i sposobność, żeby dokonać zuchwałej kradzieży. Posterunkowy Ziółko nie poradzi sobie sam z dochodzeniem – to dopiero trzecia sprawa, prowadzona w Miasteczku. Na pomoc przybywa agentka Lola. Rzeczowa detektywka, jak po nitce do kłębka podąża śladami złodzieja. Przy okazji odkrywa, że w Miasteczku na co dzień ma miejsce więcej przestępstw – przestępstw przeciwko przyrodzie…
Historii towarzyszą świetne ilustracje Agaty Królak. Dzięki kodom QR umieszczonym w książce dzieci będą mogły zobaczyć skradzione obrazy (pochodzą one ze zbiorów archiwum europeana.eu). Do książki dołączony jest audiobook i internetowa dra dla całej rodziny
wiek: 6+ wydawnictwo: Tatarak
Klasyka dla dzieci – seria opowieści o Sherlocku Holmesie
Seria Klasyka dla dzieci to klasyczne powieści w uproszczonych wersjach dla dzieci, które niedawno zaczęły czytać. Idealne na pierwsze spotkanie ze słynnymi książkami i ich bohaterami. W serii ukazały się dwie powieści o Sherlocku Holmesie – Studium w szkarłacie i Znak czterech oraz sześć równie popularnych krótszych opowieści: Nakrapiana Przepaska, Błękitny Karbunkuł, Liga Rudzielców, Dziedzice z Reigate, Wampirzyca z hrabstwa Sussex i Traktat morski.
Przygodę z Holmesem i Watsonem najlepiej zacząć od Studium w Szkarłacie – dzięki temu dzieci poznają bohaterów i będą świadkami ich pierwszego spotkania. Sherlock Holmes dla dzieci to nie tylko uproszczony tekst. To również trudniejsze pojęcia wytłumaczone w ramkach (często dotyczy to maszyn czy pojazdów z epoki), duża wyraźna czcionka ułatwiająca czytanie i zabawne, czarnobiałe ilustracje, na których pojawiają się również fragmenty listów i gazet czy tajne mapy.
Książki o słynnym detektywie będą świetnym punktem wyjścia do rozmów o tym, jak wyglądał świat pod koniec XIX wieku. Mnóśtwo tu tematów do omówienia z dziećmi (na przykład praca nieletnich). To również pochwała osiągnięć nauki i logicznego myślenia – w końcu to te właśnie rzeczy, nie zaawansowane gadżety pozwalały Sherlockowi rozwiązywać najtrudniejsze zagadki.
wiek: 8+ wydawnictwo: Tandem