Książki z PnŚ 6 lutego 2019 - najlepsze powieści detektywistyczne dla dzieci

Czy jest coś lepszego niż dobry kryminał? Powieść detektywistyczna czytana wieczorem pod kocem? Zagadka do rozwiązania, tajemnica do odkrycia, dreszczyk emocji. To też nauka logicznego myślenia. Dzisiaj pokazywałam książki detektywistyczne dla najmłodszych. Uwierzcie – będą się przy nich świetnie bawić również rodzice.

ZAGADKI DETEKTYWISTYCZNE. HISTORIA (NOWOŚĆ)

zagadki z historią w tle

Od czasów jaskiniowców, przez starożytną Grecję, Dziki Zachód, aż po Międzynarodową Stację kosmiczną. W każdym rozdziale znajdziecie krótkie wprowadzenie z rysem historycznym i komiksową zagadkę do rozwiązania. Zadania ćwiczą wyobraźnię i logiczne myślenie. Mają różny, oznaczony gwiazdkami, poziom trudności – niektóre naprawdę nie są łatwe! Poprawne odpowiedzi znajdziecie zakryte w okienkach. Dodatkowo w książce ukryto przedmioty nie pasujące do konkretnych epok – Waszym zadaniem jest je wyśledzić. Możecie tez bawić się całą rodziną – na początku książki znajdziecie instrukcje, jak zrobić rodzinny konkurs detektywistyczny.

wiek: 9+ wydawnictwo: debit

PIERWSZA SPRAWA (4+)

uroczy ropuch-detektyw

Pierwszy z trzech tomów opowieści o Komisarzu Gordonie – dzielnym leśnym policjancie ropuchu i jego asystentce - myszce Paddy. Idealny na pierwsze spotkanie z powieścią kryminalną ;) W lesie grasuje szajka złodziei orzechów, wiele zwierząt zostało bez zapasów na zimę. Sprawcy sprytnie zacierają za sobą ślady. Leciwy komisarz nie ma bardzo ma siłę wspinać się po drzewach. Na szczęście pierwsza podejrzana – mała myszka, okazuje się być niewinna, za to świetnie nadaje się na policyjną asystentkę. Para detektywów żywi się ciastkami porannymi, popołudniowymi i wieczornymi i śpi razem w więziennej celi. Razem udaje im się obmyślić plan, który pomoże wytropić przestępców. Ważną rolę w całej historii odgrywa pieczątka, której dźwięk PANG! wprawia wszystkich w dobry nastój  w książce znajdziecie tez mapę lasu, która pomoże Wam śledzić działania bohaterów.

wiek: 4+ wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie

TURE SVENTON W LONDYNIE (NOWOŚĆ)

detektyw na latającym dywanie

Kolejna (i mam nadzieję, że nie ostatnia) część przygód szwedzkiego detektywa, mistrza kamuflażu, podróżującego na latającym dywanie i żywiącego się głównie „psysiami” z bitą śmietaną. Tym razem Sventon zostaje wezwany do Londynu, gdzie po domu lorda Hubbarda kręci się podejrzany mężczyzna. Detektywowi towarzyszy wieloletni przyjaciel pan Omar z Arabii, któremu lekarz zalecił londyńska mgłę jako lekarstwo na chorobę dróg oddechowych. Szybko okazuje się, że tajemnicza postać ma niecne zamiary. Zostało mało czasu, żeby powstrzymać przestępcę i uratować pannę Polly – piękną białą kotkę. Książka jest pełna humoru i językowych żartów, a czytelnik do końca nie jest pewien na jakie rozwiązanie wpadł detektyw.

wiek: 5+ wydawnictwo: Dwie Siostry

MAX KOT DETEKTYW. ZNIKAJĄCA DIWA (NOWOŚĆ)

koci detektyw

Kolejny biały kot – tym razem jako główny bohater próbujący rozwikłać zagadkę podejrzanie zachowującej się legendarnej śpiewaczki. Maksymylian został wyrzucony z domu przez swoją opiekunkę hrabinę, po tym, jak w pogoni za myszą narobił bałaganu. Na ulicy spotkał kota Oskara, który pokazał mu Teatr Królewski. Mając nadzieję, że odnajdzie ta swoją panią, Max zakrada się do teatru, gdzie prędko staje się niezastąpiony w walce z myszami. Gdy pewnego dnia do teatru przybywa diva, która ma wystąpić w przedstawieniu dla pary królewskiej, kot szybko orientuje się, że coś jest nie w porządku. Po co Madame woreczki z piaskiem, dziwnie pachnący płyn w butelce i tajemnicza płyta gramofonowa?

wiek: 6+ wydawnictwo: Zielona Sowa

DETEKTYW PINGWIN I SPRAWA ZAGINIONEGO SKARBU

poszukiwacz przygód mieszkający w igloo

Pan Pingwin jest profesjonalnym poszukiwaczem przygód, który w Willanowie wynajmuje iglo, w którym prowadzi biuro detektywistyczne. Uzbrojony w kanapkę z paluszkami rybnymi, kapelusz przebity strzałą i w towarzystwie pająka znającego kung-fu podejmuje się pierwszego zlecania. Musi odszukać skarp ukryty w starym Muzeum Obiektów Extraordynaryjnych. Pingwinowi dość sprawnie udaje się rozszyfrować wskazówki zawarte w starej księdze i znaleźć ukryte pod muzeum pomieszczenia. Okazuje się jednak, że jego śladem podążają groźni złoczyńcy. Nie wszystko jest też tym, czym się wydaje. Już za kilka tygodni premiera kolejnego tomu przygód Pana Pingwina i audiobooków czytanych przez Krystynę Czubównę!

wiek: 6+ wydawnictwo: Zielona Sowa

FERALNE BIURO ŚLEDCZE. ZATRUTY SPINNER (PRZEDPREMIEROWO)

tajemnica zatrutego spinnera

W szkole w Kłopotkowie panuje dziwna epidemia. Uczniowie najpierw potwornie kichają, a potem kręcą się wokół własnej osi i tracą przytomność. Pomaga im tylko jeden, bardzo drogi lek. Dyrektor szkoły wzywa na pomoc agenta Czajkę i jego współpracowników – inspektora Zamęta i Boksi Roksi, którzy trafili do biura z ogłoszenia. Dlaczego szkolna woźna chowa mydło i trzyma w swoim kantorku pudła ze spinnerami? Kto stoi za napadem na agenta Czajkę? Raport końcowy agent Czajka zostawił do napisania samemu czytelnikowi ;) możecie rozwikłać jeszcze jedną zagadkę – czy szwedzki autor Sven Jonsson rzeczywiście istnieje? Może uda Wam się odkryć kto naprawdę kryje się pod tym nazwiskiem ;) W przygotowaniu kolejne tomy.

wiek: 7+ wydawnictwo: Bajka

dzisiejsza rozmowa do obejrzenia tutaj

Kategorie/wiek: PnŚ 3-6 6-8 8+


Zobacz inne tematy
4 pory roku adaptacja adopcja adwent Afryka aktywnościowe anatomia angielski architektura asertywność babcia bajki bakterie baśnie bezpieczeństwo biografia Boże Narodzenie Boże narodzenie chemia choroba chłopcy ciało ciekawostki ciąża czas czytanie demencja demokracja dentysta detektywistyczne dinozaury dla maluchów dla maluszków Dolina Tumilu Dorota Minta drzemka drzewa dysleksja dziadek dzieci edukacyjne ekologia ekonomia eksperymenty emocje etno ewolucja film fizyka folklor fryzjer geografia girl power gniew gry dla dzieci gry planszowe grzyby góry historia humor inspiracja interaktywne internet jak to działa jednorożec jedzenie jesień język karmienie piersią karty edukacyjne kino klasyka komiks komputery konie kosmos kot koty kryminał książka aktywnościowa książka interaktywna kucharskie kwiaty kąpiel las lato legendy lekarz liczenie logopedia mama maszyny matematyka małpy miasto mitologia miłość Montessori montessori morze motyle młodzieżowe na dobranoc na prezent nauka angielskiego nauka czytania nauka naukowe niepełnosprawność niepodległość nieśmiałość nowe technologie o dziewczynkach obrazkowe ocean odpieluchowanie odpowiedzialność społeczna odwaga okienka Oliver Jeffers origami owady pasja patriotyzm Peter Carnavas picture book pieniądze pierwsza pomoc pierwsze książeczki pies podróże pogotowie pojazdy polityka pop-up pory roku potwory powieści powieść powstanie praca prawdziwe historie przedszkolak przedszkole przedszole przemoc przeprowadzka przygoda przygodowe przyjaźń przyroda pszczoły ptaki puzzle radość rak rekiny retoryka robot rodzeństwo rodzicielstwo bliskości rodzina rower rozwód rozłąka rośliny rymowane różnorodność samodzielne czytanie science-fiction seksualność serie smok smutek sowy sport społeczeństwo stan wojenny starość starożytność stereotypy strach strata straż pożarna strażacy szkoła sztuka sąsiedzi taniec tata technika tekturka tolerancja tradycja trudne rozmowy trudne tematy uchodźcy uczucia wakacje Warszawa wiara w siebie Wielkanoc wieloryb wieś wiking wiosna wojna wspieranie rozwoju mowy wydawnictwo sam wydawnictwo tekturka wynalazki wyobraźnia wyszukiwanka Zaduszki zawody zazdrość zima zioła zmysły zoo zwierzęta zęby złość zły dotyk śmierć rodzica śmierć święta żłobek