Propozycje na pierwsze komiksowe pozycje w biblioteczce przedszkolaka i komiksy dla starszych czytelników.
MALUTKI LISEK I WIELKI DZIK
Pięknie zilustrowana opowieść o przyjaźni, odwadze i odkrywaniu nieznanego. Idealny wybór na pierwszą komiksową przygodę. Mały Lisek mieszka na wzgórzu pod jabłonką. Czuje się szczęśliwy. Któregoś dnia pod lisim drzewem pojawia się Wielki Dzik. Początkowa niechęć dość szybko przeradza się w przyjaźń, a zwierzęta postanawiają wyruszyć w świat. Wędrując mają lepsze i gorsze momenty. Mijają pory roku. Choć trafiają w piękne, tajemnicze miejsca, pogoda często daje im w kość. Coraz lepiej poznają siebie samych i siebie nawzajem. Opowieści zamknięte w czterech uzupełniających się tomach będą punktem wyjścia do rozmowy na ważne, choć nie zawsze łatwe tematy: tęsknota, lęk przez nieznanym czy utrata przyjaciela.
wiek:4+ wydawnictwo: Egmont
TOM 1 - TAM
TOM 2 - NAJDALEJ
TOM 3 - ŚWIT
TOM 4 - TAMTĘDY
W PRZYGOTOWANIU TOM 5 - HUK
GABI I GATOR
Gator jest samotnym aligatorem, który w dzieciństwie został przez nieodpowiedzialnego właściciela w toalecie. Przez 10 lat rósł ukrywając się w kanałach, a wieczorami wyruszał na polowanie – najchętniej zjadał żyjące w okolicy pieski. Nie jest z siebie dumny. Ba! uważa, że jest potworem, ale nie potrafi żyć inaczej.
Gabi to dziewczynka mieszkająca w sąsiedztwie. Nie ma przyjaciół. Jest ekscentryczną wegetarianką i miłośniczką przyrody. Koledzy uważają ją za dziwadło i często jej dokuczają.
Kiedy ta dwójka się spotka, ich życie całkowicie się odmieni. Jednak zanim się to wydarzy, będą musieli stawić czoła jednookiemu hyclowi, który chce schwytać Gatora. Czy Gabi w końcu znajdzie przyjaciela, który akceptuje ją taką, jaka jest? Czy Gator nauczy się jeść tofu?
wiek: 5+ wydawnictwo: CzyTam
LOU! (10+)
Zabawne, choć poruszające ważne tematy, opowieści o dziesięcioletniej Lou, zostały sprzedane w Europie w 3 milionach egzemplarzy, a sam komiks zdobył wiele prestiżowych nagród. Nic dziwnego!
Lou mieszka z mamą, która próbuje być pisarką science-fiction, nie potrafi gotować i jest uzależniona od gier na konsoli. Tworzą ciepłą, wspierającą się rodzinę. Muszą się jednak zmierzyć z wieloma problemami. Niech Was nie zmyli żartobliwy ton! Są tu typowe problemy dorastającej (i szaleńczo zakochanej) dziewczyny. Jest troska o to, żeby mama znalazła sobie towarzysza. Na uwagę zasługuje sposób w jaki pokazano relacje z babcią, która, choć ma problem z okazywaniem uczuć, bardzo chciałaby nawiązać kontakt z córką i wnuczką.
Nie tylko dla dziewczyn i nie tylko dla nastolatków!
wiek: 10+ wydawnictwo: Egmont
TOM 1 - CODZIENNIK
TOM 2 - SIELANKA
W PRZYGOTOWANIU TOM 3 - STRUKTURA KRYSZTAŁU
REKINY, NAJLEPSI MYŚLIWI W PRZYRODZIE, NAUKOMIKS (NOWOŚĆ)
Komiks, który łączy naukę z rozrywką? Dlaczego nie! Wiele dzieci przeżywa etap fascynacji rekinami, a wcale niełatwo znaleźć pasjonującą książkę na ich temat. Z tego komiksu dowiecie się, że rekiny wcale nie są tak groźne jak nam się wydaje. Są natomiast fascynujące, a naukowcy nie rozwikłali jeszcze wszystkich zagadek dotyczących tych niesamowitych stworzeń. Trochę tu historii i przygody, trochę nawiązań do popkultury, ale przede wszystkim mnóstwo łatwo przyswajalnej wiedzy i wspaniałych, realistycznych ilustracji.
wiek: 8+ wydawnictwo: Nasza Księgarnia
DZIENNIK ANNE FRANK (NOWOŚĆ)
„Dziennik Anne Frank” to jedna z dziesięciu najczęściej czytanych na świecie książek. Przejmująca relacja trzynastolatki, która 2 lata spędziła ukrywając się wraz z rodziną i znajomymi w tajnym mieszkaniu w centrum Amsterdamu, stała się najważniejszym świadectwem Holokaustu.
Twórcami jego komiksowej wersji są Ari Folman i David Polonsky, autorzy nominowanego do Oscara „Walca z Baszirem”. Dzięki mistrzowskim ilustracjom i dialogom wymyślonym na podstawie „Dziennika” udało im się pokazać charakter Anne, jej specyficzne poczucie humoru, sposób patrzenia na świat i sytuację, w jakiej się znalazła. Rysunki pozwalają też poczuć atmosferę panującą w ukrytej oficynie.
Anne początkowo prowadziła dziennik dla samej siebie. Jednak któregoś dnia usłyszała w radiu apel holenderskiego ministra edukacji, który wzywał do zachowania listów i pamiętników z okresu wojny. Zaczęła wtedy prowadzić dziennik z myślą o osobach, które będą go czytać w przyszłości.
Komiks zawiera obszerne fragmenty „Dziennika”, które twórcy postanowili cytować w całości. Zaskakuje dojrzałość autorki, celność jej spostrzeżeń, umiejętność analizy sytuacji. Wśród nich znajdziemy również wiele informacji z wojennych frontów, które docierały do rodziny Franków i opisy pogarszających się warunków życia w okupowanym mieście. Od scen z ulicy podglądanych przez Anne z okna, przez opisy posiłków, po relacje z trwających godzinami bombardowań.
Nowoczesna forma książki sprawia, że trafia ona do młodszych czytelników. Anne staje się im bliższa, na pewno łatwiej się z nią identyfikować. To jednocześnie książka o dojrzewaniu, uczuciu rodzącym się między dwojgiem skazanych na siebie nastolatków. ARCYDZIEŁO!
wiek: 12+ wydawnictwo: Stapis