Książki z PnŚ 31 października 2018 - potworki i horrorki, które pomogą oswoić strach

Pisaliście do mnie, że ostatnio dzieci pytają Was o zjawy i potwory - biorąc pod uwagę zbliżające się Święto Zmarłych i Halloween, nic dziwnego ;) Jedni z Was pytają o książki, dla dzieci, które lubią się bać, a inni o takie, które trochę oswoją te dziecięce strachy – dziś przygotowałam propozycje dla jednych i drugich.

ATLAS ZJAW I POTWORÓW Z CAŁEGO ŚWIATA (PREMIERA)

atlas zjaw i potworów

Wielkoformatowy atlas przedstawia aż 136 duchów, zjaw, potworów i nawiedzonych miejsc z całego świata. Duchy postaci historycznych, mitologiczne stwory i morskie potwory. Poznacie ich historie i zwyczaje, a także sposoby na to, jak je pokonać, albo jak im uciec.

O wielu jak Hrabia Drakula, Frankenstein, Potwór z Loch Ness, King Kong czy Yeti na pewno słyszeliście. A czy wiecie co to Skylla i Charybda, Ghul, Orang-Bati, Mokele-Mbembe, Alma, Huwawa, Chupacabra? J przewodnikiem po świecie straszydeł jest niezawodny profesor Van Helsing – słynny łowca wampirów.

wiek: 5+ wydawnictwo: Bajka

MORTYNKA (NOWOŚĆ)

dziewczynka zombie

Mortyka – zombie dziewczynka -mieszka w Zrujnowanej Willi z ciotką Agonią, psem Smutasem i gadającą głową dziadka Zrzędzisława. Jej największym marzeniem jest poznać inne dzieci, ale ciocia nie zgadza się na to – to byłoby zbyt ryzykowne. Nadchodzi jednak wieczór Halloweenowy i Mortynka wymyka się z domu, żeby dołączyć do przebranych dzieci – tego dnia się spośród nich nie wyróżnia. Jak się pewnie domyślacie, ostanie zdemaskowana. To świetna historia o tolerancji i o tym, że warto być sobą!

wiek: 5+ wydawnictwo: Debit

IGNATEK SZUKA PRZYJACIELA

kościotrupek szuka zęba i przyjaciela

Mały kościotrupek zgubił ząb – martwi się, że teraz wygląda tak strasznie, że nie znajdzie przyjaciela. Kiedy więc spotyka dziewczynkę, która zakopuje w ziemi swojego mleczaka, prosi ją, żeby mu go ofiarowała. W końcu dziewczynka zgadza się, pod jednym warunkiem: Ignatek ma jej pomóc znaleźć przyjaciela – okazuje się, że ona też go szuka. Razem wędrują najpierw po świecie dziewczynki, a potem po podziemnym świecie kościotrupka. To książka o przyjaźni, akceptacji innych i samego siebie. Może też być pretekstem do podjęcia tematu śmierci.

wiek: 3+ wydawnictwo: Nasza Księgarnia

CZEGO TU SIĘ BAĆ?

kto się boi pająka?

Bohater książki mieszka na półce za encyklopedią, kiedy pewnego dnia zaczyna ją przeglądać, znajduje w niej strasznego potwora – pająka! boi się tak bardzo, że postanawia uciec od strasznej książki – wszystko, byle tylko nie spotkać pająka. Dopiero, kiedy uciekając w panice spotyka mądrego motyla, okazuje się, że on sam jest pająkiem. To książka o tym, że często przeraża nas nieznane. Może się jednak okazać, że kiedy zmierzymy się ze swoimi lękami, okaże się, że łatwo można je oswoić.

wiek: 4+ wydawnictwo: Gereon

HORROR

warzywa i owoce w opałach

UWAGA! Jeśli macie w domu niejadka, nie czytajcie mu tej książki J

Co by było gdyby warzywa i owoce miały uczucia? Każde gotowanie zupy, robienie dżemu, obieranie ze skórki, przyprawianie stałoby się wyrafinowaną torturą. Nasze kuchnie zamieniłyby się w miejsca krwawych zbrodni.

Zbiór 20 opowiadań o tym, jak z ręki człowieka giną warzywa i owoce. Obdarte ze skóry marchewki, pomidory ginące w ulicznej walce, dynia pozbawiona wnętrzności, zielone groszki porwane z kołyski i ziemniak do ostatniej chwili stawiający opór śmierci. A na końcu ostra zemsta warzyw wymierzona przez papryczkę chilli ;) jest strasznie, ale też śmiesznie. Do tego ilustracje mistrzyni Emilii Dziubak – tym razem w mrocznej, nie znanej do tej pory odsłonie. Praca nad nimi trwała 2 lata!

Idealny prezent dla starszych dzieci, które podejdą do tematu z dystansem (spodoba się też dorosłym)

wiek: 9+ (i dla dorosłych) wydawnictwo: Gereon

tę strrrraaaaszną, choć jednocześnie zabawną rozmowę obejrzycie tu

straaaaszni bohaterowie

Kategorie/wiek: PnŚ 3-6 6-8 8+


Zobacz inne tematy