Książki z PnŚ 21 sierpnia 2019 - historia oczami dzieci. Rusza mój nowy program!

Już dzisiaj o 18.15 w TVP HISTORIA premiera nowego programu „Przeczytaj mi tę historię”, w którym pokażę najciekawsze książki historyczne dla dzieci. Będą propozycje dla przedszkolaków i dla nastolatków. Historia starożytna i współczesna. Od ery dinozaurów, po powstanie samolotów ponaddźwiękowych. Wojenne losy dzieci i niesamowite biografie władców i władczyń.

Z tej okazji w dzisiejszym “Pytaniu na śniadanie” przedsmak tego, co przygotowałam dla Was na jesień.

Jak opowiadać o historii maluchom? Dzieciom, które jeszcze nie do końca rozumieją pojęcie czasu i jego upływania? Którym „kiedyś” ciągle myli się z „wczoraj”? Daty nic im przecież nie mówią.

Z kolei dla starszych dzieci ważne wydarzenia historyczne bywają niezrozumiałe i często zwyczajnie… nudne. A przecież ważne żebyśmy mieli świadomość tego jak przeszłość ma wpływ na nasze życie i jak zmienia się świat.

A może opowiadać dzieciom o historii przez pryzmat innych dzieci, z którymi będą mogły się utożsamiać i pokazując sytuacje, które są im bliskie?

JAK ŻYŁY DZIECI PRZED STU LATY, A JAK ŻYJĄ DZISIAJ. Z SERII DAWNIEJ I DZIŚ. MĄDRA MYSZ

dawniej i dziś

Jak wyglądały domy sto lat temu? A jak szkoła? Czym wtedy bawiły się dzieci? Jakie nosiły ubrania?

Każda rozkładówka zawiera zestawienie znanych dzieciom scenek z życia rodziny. Po lewej stronie widzimy przeszłość, po prawej czasy współczesne. Jest tu wizyta u lekarza i zakupy. Są pomysły na spędzanie wolnego czasu i rodzinne posiłki. Część rozkładówek zawiera dodatkowo rozkładane zakładki, w których znajdziemy wyróżnione szczegóły. Dużą zaletą są realistyczne, pełne szczegółów ilustracje zgodne z duchem Montessori.

dawniej i dziś

dawniej i dziś

dawniej i dziś

dawniej i dziś

W serii znajdziecie również (uwaga - te dwie pozycje nie mają panoramicznych rozkładówek. Pokazują kolejne etapy rozwoju cywilizacji):

„W gospodarstwie dawniej i dziś”

„Dzisiaj wszystko jest proste. Kiedy Lenka z Adasiem i rodzicami idą na rynek, kupują tam bez problemu wszystko, czego potrzebują – owoce, warzywa, ziemniaki, chleb, jajka, ser, wędliny”. Ale nie zawsze tak było. Kiedyś ludzie musieli się się bardzo natrudzić, żeby mieć co jeść. Dzięki tej książce dzieci zobaczą jak ludzie uczyli się uprawiać ziemię i hodować zwierzęta. Począwszy od karczowania puszczy i oswajania dzikich krów 6 tysięcy lat temu, przez wynalezienie pługu, udomowienie kolejnych zwierząt, aż po życie na współczesnej wsi.

dawniej i dziś

dawniej i dziś

dawniej i dziś

„Pojazdy dawniej i dziś”

Od wynalezienia koła, przez udoskonalanie wozów ciągniętych przez zwierzęta, parowe wehikuły, pierwsze automobile, do których benzynę kupowano w… aptece, po współczesne zakorkowane ulice.

dawniej i dziś

dawniej i dziś

dawniej i dziś

wiek: 4+ wydawnictwo: Media Rodzina

MYŚLISZ, ŻE TAK CI ŹLE? ŻYCIE DZIECI W STAROŻYTNEJ GRECJI I EGIPCIE (NOWOŚĆ)

Myślisz, że tak Ci źle?

Niech nie zniechęca Was ten kontrowersyjny tytuł! Książki w przystępny (i często dowcipny) sposób pokażą dzieciom, jak wyglądało życie ich rówieśników kilka tysięcy lat temu. Myślisz, że masz za dużo zadane? Jeśli miałabyś szczęście chodzić do szkoły w starożytnej Grecji, musiałabyś nauczyć się na pamięć Iliady, która ma 15 tysięcy linijek. Nie smakuje ci syrop przepisany przez lekarza? W starożytnym Egipcie leczono by cię nalewką z… krowiego placka. Znowu owsianka na śniadanie? Ciesz się, że to nie chleb maczany w winie lub hiena. Dowiadujemy się jak wyglądały starożytne domy i szkoła, jakie obowiązki miały dzieci i jakie zwierzęta trzymano w domach. Jakie były najpopularniejsze zabawy i w co wierzono. Wszystkie tematy są zabawnie zilustrowane i uzupełnione komiksowymi scenkami.

Myślisz, że tak Ci źle?

Myślisz, że tak Ci źle?

Myślisz, że tak Ci źle?

Myślisz, że tak Ci źle?

Myślisz, że tak Ci źle?

Myślisz, że tak Ci źle?

Myślisz, że tak Ci źle?

Myślisz, że tak Ci źle?

wiek: 7+ wydawnictwo: Wilga

GRECJA
EGIPT

WILCZEK (Z SERII WOJNY DOROSŁYCH, HISTORIE DZIECI)

Wilczek

Kilkuletniego Wiktora poznajemy rano 13 grudnia 1981 roku. Chłopiec wraz z rodzicami mieszka w akademiku – jego tata jest wykładowcą akademickim. Studenci żartobliwie nazywają go Wilczkiem i często śpiewają mu „Obławę” Jacka Kaczmarskiego. Tego ranka Wilczek nie doczeka się na swój ulubiony program w telewizji. Jego życie szybko zaczyna się zmieniać. Okazuje się, że wraz z mamą musi szybko przenieść się do mieszkania dziadków. Tata gdzieś znika. Ze strzępków rozmów dorosłych Wiktor wychwytuje pojedyncze, nieznane słowa. Wie, że wszyscy obawiają tajemniczego WRONA, więc z niepokojem przygląda się ptakom za oknem. Na ulicach pojawiają się Szarzy Rycerze i ich czołgi. Wilczek, wychowany na opowieściach dziadka – bohatera spod Monte Cassino, znajdzie w sobie siłę, żeby stawić im czoła. Jedna z niewielu pozycji dla dzieci, opowiadająca o stanie wojennym. Książka, w której wielu rodziców odnajdzie swoje własne doświadczenia – nic dziwnego, jest zainspirowana prawdziwymi wydarzeniami.

Wilczek

Wilczek

Wilczek

Wilczek

wiek: 8+ wydawnictwo: Literatura

zdjęcie główne to fragment grafiki programu, którą stworzył Szymon Tomiło

dzisiejsza rozmowa do obejrzenia tutaj

Kategorie/wiek: 3-6 6-8 8+ PnŚ historia


Zobacz inne tematy
4 pory roku adaptacja adopcja adwent Afryka aktywnościowe anatomia angielski architektura asertywność babcia bajki bakterie baśnie bezpieczeństwo biografia Boże Narodzenie Boże narodzenie chemia choroba chłopcy ciało ciekawostki ciąża czas czytanie demencja demokracja dentysta detektywistyczne dinozaury dla maluchów dla maluszków Dolina Tumilu Dorota Minta drzemka drzewa dysleksja dziadek dzieci edukacyjne ekologia ekonomia eksperymenty emocje etno ewolucja film fizyka folklor fryzjer geografia girl power gniew gry dla dzieci gry planszowe grzyby góry historia humor inspiracja interaktywne internet jak to działa jednorożec jedzenie jesień język karmienie piersią karty edukacyjne kino klasyka komiks komputery konie kosmos kot koty kryminał książka aktywnościowa książka interaktywna kucharskie kwiaty kąpiel las lato legendy lekarz liczenie logopedia mama maszyny matematyka małpy miasto mitologia miłość Montessori montessori morze motyle młodzieżowe na dobranoc na prezent nauka angielskiego nauka czytania nauka naukowe niepełnosprawność niepodległość nieśmiałość nowe technologie o dziewczynkach obrazkowe ocean odpieluchowanie odpowiedzialność społeczna odwaga okienka Oliver Jeffers origami owady pasja patriotyzm Peter Carnavas picture book pieniądze pierwsza pomoc pierwsze książeczki pies podróże pogotowie pojazdy polityka pop-up pory roku potwory powieści powieść powstanie praca prawdziwe historie przedszkolak przedszkole przedszole przemoc przeprowadzka przygoda przygodowe przyjaźń przyroda pszczoły ptaki puzzle radość rak rekiny retoryka robot rodzeństwo rodzicielstwo bliskości rodzina rower rozwód rozłąka rośliny rymowane różnorodność samodzielne czytanie science-fiction seksualność serie smok smutek sowy sport społeczeństwo stan wojenny starość starożytność stereotypy strach strata straż pożarna strażacy szkoła sztuka sąsiedzi taniec tata technika tekturka tolerancja tradycja trudne rozmowy trudne tematy uchodźcy uczucia wakacje Warszawa wiara w siebie Wielkanoc wieloryb wieś wiking wiosna wojna wspieranie rozwoju mowy wydawnictwo sam wydawnictwo tekturka wynalazki wyobraźnia wyszukiwanka Zaduszki zawody zazdrość zima zioła zmysły zoo zwierzęta zęby złość zły dotyk śmierć rodzica śmierć święta żłobek