Książki z PnŚ 21 sierpnia 2019 - historia oczami dzieci. Rusza mój nowy program!

Książki z PnŚ 21 sierpnia 2019 - historia oczami dzieci. Rusza mój nowy program!

Już dzisiaj o 18.15 w TVP HISTORIA premiera nowego programu „Przeczytaj mi tę historię”, w którym pokażę najciekawsze książki historyczne dla dzieci. Będą propozycje dla przedszkolaków i dla nastolatków. Historia starożytna i współczesna. Od ery dinozaurów, po powstanie samolotów ponaddźwiękowych. Wojenne losy dzieci i niesamowite biografie władców i władczyń.

Z tej okazji w dzisiejszym "Pytaniu na śniadanie" przedsmak tego, co przygotowałam dla Was na jesień.

Jak opowiadać o historii maluchom? Dzieciom, które jeszcze nie do końca rozumieją pojęcie czasu i jego upływania? Którym „kiedyś” ciągle myli się z „wczoraj”? Daty nic im przecież nie mówią.

Z kolei dla starszych dzieci ważne wydarzenia historyczne bywają niezrozumiałe i często zwyczajnie… nudne. A przecież ważne żebyśmy mieli świadomość tego jak przeszłość ma wpływ na nasze życie i jak zmienia się świat.

A może opowiadać dzieciom o historii przez pryzmat innych dzieci, z którymi będą mogły się utożsamiać i pokazując sytuacje, które są im bliskie?

JAK ŻYŁY DZIECI PRZED STU LATY, A JAK ŻYJĄ DZISIAJ. Z SERII DAWNIEJ I DZIŚ. MĄDRA MYSZ

dawniej i dziś

Jak wyglądały domy sto lat temu? A jak szkoła? Czym wtedy bawiły się dzieci? Jakie nosiły ubrania?

Każda rozkładówka zawiera zestawienie znanych dzieciom scenek z życia rodziny. Po lewej stronie widzimy przeszłość, po prawej czasy współczesne. Jest tu wizyta u lekarza i zakupy. Są pomysły na spędzanie wolnego czasu i rodzinne posiłki. Część rozkładówek zawiera dodatkowo rozkładane zakładki, w których znajdziemy wyróżnione szczegóły. Dużą zaletą są realistyczne, pełne szczegółów ilustracje zgodne z duchem Montessori.

dawniej i dziś

dawniej i dziś

dawniej i dziś

dawniej i dziś

W serii znajdziecie również (uwaga - te dwie pozycje nie mają panoramicznych rozkładówek. Pokazują kolejne etapy rozwoju cywilizacji):

„W gospodarstwie dawniej i dziś”

„Dzisiaj wszystko jest proste. Kiedy Lenka z Adasiem i rodzicami idą na rynek, kupują tam bez problemu wszystko, czego potrzebują – owoce, warzywa, ziemniaki, chleb, jajka, ser, wędliny”. Ale nie zawsze tak było. Kiedyś ludzie musieli się się bardzo natrudzić, żeby mieć co jeść. Dzięki tej książce dzieci zobaczą jak ludzie uczyli się uprawiać ziemię i hodować zwierzęta. Począwszy od karczowania puszczy i oswajania dzikich krów 6 tysięcy lat temu, przez wynalezienie pługu, udomowienie kolejnych zwierząt, aż po życie na współczesnej wsi.

dawniej i dziś

dawniej i dziś

dawniej i dziś

„Pojazdy dawniej i dziś”

Od wynalezienia koła, przez udoskonalanie wozów ciągniętych przez zwierzęta, parowe wehikuły, pierwsze automobile, do których benzynę kupowano w… aptece, po współczesne zakorkowane ulice.

dawniej i dziś

dawniej i dziś

dawniej i dziś

wiek: 4+ wydawnictwo: Media Rodzina

MYŚLISZ, ŻE TAK CI ŹLE? ŻYCIE DZIECI W STAROŻYTNEJ GRECJI I EGIPCIE (NOWOŚĆ)

Myślisz, że tak Ci źle?

Niech nie zniechęca Was ten kontrowersyjny tytuł! Książki w przystępny (i często dowcipny) sposób pokażą dzieciom, jak wyglądało życie ich rówieśników kilka tysięcy lat temu. Myślisz, że masz za dużo zadane? Jeśli miałabyś szczęście chodzić do szkoły w starożytnej Grecji, musiałabyś nauczyć się na pamięć Iliady, która ma 15 tysięcy linijek. Nie smakuje ci syrop przepisany przez lekarza? W starożytnym Egipcie leczono by cię nalewką z… krowiego placka. Znowu owsianka na śniadanie? Ciesz się, że to nie chleb maczany w winie lub hiena. Dowiadujemy się jak wyglądały starożytne domy i szkoła, jakie obowiązki miały dzieci i jakie zwierzęta trzymano w domach. Jakie były najpopularniejsze zabawy i w co wierzono. Wszystkie tematy są zabawnie zilustrowane i uzupełnione komiksowymi scenkami.

Myślisz, że tak Ci źle?

Myślisz, że tak Ci źle?

Myślisz, że tak Ci źle?

Myślisz, że tak Ci źle?

Myślisz, że tak Ci źle?

Myślisz, że tak Ci źle?

Myślisz, że tak Ci źle?

Myślisz, że tak Ci źle?

wiek: 7+ wydawnictwo: Wilga

GRECJA
EGIPT

WILCZEK (Z SERII WOJNY DOROSŁYCH, HISTORIE DZIECI)

Wilczek

Kilkuletniego Wiktora poznajemy rano 13 grudnia 1981 roku. Chłopiec wraz z rodzicami mieszka w akademiku – jego tata jest wykładowcą akademickim. Studenci żartobliwie nazywają go Wilczkiem i często śpiewają mu „Obławę” Jacka Kaczmarskiego. Tego ranka Wilczek nie doczeka się na swój ulubiony program w telewizji. Jego życie szybko zaczyna się zmieniać. Okazuje się, że wraz z mamą musi szybko przenieść się do mieszkania dziadków. Tata gdzieś znika. Ze strzępków rozmów dorosłych Wiktor wychwytuje pojedyncze, nieznane słowa. Wie, że wszyscy obawiają tajemniczego WRONA, więc z niepokojem przygląda się ptakom za oknem. Na ulicach pojawiają się Szarzy Rycerze i ich czołgi. Wilczek, wychowany na opowieściach dziadka – bohatera spod Monte Cassino, znajdzie w sobie siłę, żeby stawić im czoła. Jedna z niewielu pozycji dla dzieci, opowiadająca o stanie wojennym. Książka, w której wielu rodziców odnajdzie swoje własne doświadczenia – nic dziwnego, jest zainspirowana prawdziwymi wydarzeniami.

Wilczek

Wilczek

Wilczek

Wilczek

wiek: 8+ wydawnictwo: Literatura

zdjęcie główne to fragment grafiki programu, którą stworzył Szymon Tomiło

dzisiejsza rozmowa do obejrzenia tutaj