Książki z PnŚ 6 listopada 2019 - historia na wesoło

Książki z PnŚ 6 listopada 2019 - historia na wesoło

Listopad jest tym miesiącem, w którym o historii Polski rozmawiamy najwięcej. Jak jednak zainteresować tym tematem dzieci? Jak sprawić, żeby poznawanie historii było dla nich fascynujące? Co zrobić, żeby nie skończyło się na przeczytaniu podręcznika? Wystarczy wybrać atrakcyjne książki.

BYŁ SOBIE KRÓL

Był sobie król

Jeśli uważacie, że historia Polski jest nudna lub trudna, sięgnijcie po 3 tomową serię opowieści o historii Polski. Na cykl„Był sobie Król” składają się: Poczet Piastów, Poczet Jagiellonów i 2częściowy tom poświęcony królom wybieralnym.

Był sobie król

Był sobie król

Autor w lekki, gawędziarski sposób opowiada o polskiej historii, uzupełniając fakty mnóstwem ciekawostek. (czy wiedzieliście, że Michał Korybut Wiśniowiecki potrafił na jednym posiedzeniu zjeść 1000 pomarańczy, a umarł z przejedzenia korniszonami?). W książkach znajdziecie też legendy i „Imaginacje” czyli fabularyzowane fragmenty, które pokazują, jak mogły wyglądać niektóre wydarzenia z życia polskich królów. Niesamowite ilustracje sprawiają, że całość jest jeszcze bardziej atrakcyjna i trafia w gust młodych czytelników. Bogate w szczegóły, kolorowe, nowoczesne, lekko komiksowe, ale nawiązujące do znanych obrazów – znajdziecie tu np. interpretację „Bitwy pod Grunwaldem” Jana Matejki.

Książki, które będą fantastycznym uzupełnieniem suchej, szkolnej wiedzy i będą towarzyszyć Waszym rodzinom przez wiele lat.

Był sobie król

Był sobie król

Był sobie król

wiek: 10+ wydawnictwo: Jama książki kupisz tutaj

SERIA TU powstala POLSKA – KULTURA PIASTÓW DLA DZIECI

Tu powstala Polska

Najlepsze książki poświęcone początkom państwa polskiego. Przystępnie napisane, pięknie z ilustrowane, pełne ciekawostek zeszyty edukacyjne. Jak wyglądało życie w grodzie, a jak na dworze króla? Jak Mieszko chrzest przyjmował i jak budowano kościoły i pałace?

Czy wiedzieliście, że do budowy grodu używano nawet miliona drzew? Że w domach trzymano fretki, których zadaniem było polowanie na gryzonie? Na jakich instrumentach grano w trakcie książęcych biesiad i dlaczego zdarzało się, że deser serwowano przed daniem głównym? Jak powstawały Drzwi Gnieźnieńskie? Jak powstawały machiny wojenne?

Widoczne na ilustracjach przedmioty odtworzono na podstawie zbiorów polskich muzeów. W przejrzystym przewodniku znajdziecie adresy miejsc, w których możecie je obejrzeć. Te książki mogą się więc również stać pretekstem to wspólnych rodzinnych wycieczek.

wiek: 5+ wydawnictwo: Media Rodzina

ŻYCIE W GRODZIE

Tu powstala Polska

JAK MIESZKO CHRZEST PRZYJMOWAŁ?

Tu powstala Polska

CZASY MNICHÓW I KLASZTORÓW

Tu powstala Polska

JAK BUDOWANO KOŚCIOŁY I PAŁACE?

Tu powstala Polska

KRÓLOWIE I RYCERZE (zwiera 2 części: "Na dworze króla" i "Czasy wojów i rycerzy")

Tu powstala Polska

PUK PUK, CZY ZASTAŁEM KRÓLA? I PUK PUK, OTWÓRZCIE DRZWI! (9+)(NOWOŚĆ)

Puk Puk zastałem króla?

Rodzina Bielskich mieszka w stuletniej warszawskiej kamienicy. Tata dwunastoletniego Stanisława, który opowiada nam ich niesamowitą historię pracuje w muzeum a po godzinach odwiedza targi staroci i znosi do domu sterty mniej lub bardziej przydatnych sprzętów. Pewnego dnia powraca z drzwiami do spiżarni. Po ich zamontowaniu w domu zaczynają się dziać dziwne rzeczy. „Puk Puk, czy zastałem króla?” pyta pewnego dnia chłopiec w zabawnym ubraniu. To Spytko, błazen (zapasowy) króla Zygmunta Starego.

Puk Puk zastałem króla?

Okazuje się, że drzwi umożliwiają ludziom z minionych wieków odwiedziny w kuchni Bielskich. Wśród nich znajdą się między innymi: krzyżacki rycerz, szykujący się do bitwy pod Grunwaldem, służąca Jana III Sobieskiego, próbująca doprać bieliznę, w której król wrócił spod Wiednia, napoleoński żołnierz szukający lekarstwa dla chorego cesarza, czy kanclerz Lew Sapiecha, rozważający przeniesienie stolicy Polski do… Płocka. Bielscy muszą się nieźle natrudzić, żeby przybysze nie zorientowali się, że znaleźli się w XXI wieku i żeby niechcący nie zmienić biegu historii.

Puk Puk zastałem króla?

Kiedy w kuchni pojawiają się rosyjscy żołnierze z pepeszami, mama nie wytrzymuje i zarządza wyniesienie drzwi do piwnicy. Z drugiej części „Puk Puk. Otwórzcie drzwi” dowiecie się jednak, że przybysze z przeszłości znajdą sposób, żeby na ponownie skontaktować się z Bielskimi, a warszawska kuchnia po raz kolejny stanie się miejscem niesamowitych wydarzeń, w których tym razem wezmą udział m.in. Kazimierz Wielki (a raczej jego korona), Koń Rotmistrza Wieniawy-Długoszowskiego czy sam Winston Churchill.

Puk Puk zastałem króla?

Puk Puk zastałem króla?

Każdy rozdział kończy się krótkim podsumowaniem pod tytułem „Co Stanisław już wie, a czego wy się zaraz dowiecie”, w którym czytelnicy znajdą wyjaśnienia słów (na przykład fraucymer, bonżurka, bakałarz czy giezło) a także krótkie biografie bohaterów czy opisy ważnych wydarzeń.

Puk Puk zastałem króla?

Książki są pełne humoru, trzymają w napięciu, a komiksowe wstawki i zabawne ilustracje Nikoli Kucharskiej sprawiają, że są jeszcze atrakcyjniejsza w odbiorze - nic dziwnego, w końcu autor, Marcin Przewoźniak, pedagog, wyznaje zasadę „bawiąc uczyć, ucząc bawić”.

wiek: 9+ wydawnictwo: Zielona Sowa

PUK PUK. ZASTAŁEM KRÓLA?
PUK PUK. OTWÓRZCIE DRZWI!

dzisiejsza rozmowa do zobaczenia tu, link będzie aktywny, kiedy video pojawi się w sieci