Książki z PnŚ 23 października 2019 - ekologiczne nowości na rynku

Zainteresowanie dzieci tematem ekologii jest z tygodnia na tydzień coraz większe. Nic więc dziwnego, że pojawia się coraz więcej książek poruszających tę tematykę. Dziś mam dla Was najciekawsze nowości.

URATUJ ZIEMIĘ (NOWOŚĆ)

Uratuj ziemię

Już z najmłodszymi dziećmi możemy rozmawiać o tym, jak pomóc naszej planecie. Atrakcyjne, kolorowe ilustracje zmieniają się dzięki przejrzystym foliowym przekładkom. Działają na wyobraźnię i dają rodzicom okazję do rozwinięcia poszczególnych tematów. Jak więc ratować ziemię? Samochód warto zostawić w garażu i wybrać się na wycieczkę rowerem. Kiedy kąpiel weźmiemy razem z rodzeństwem, zużyjemy mniej wody. Posprzątajmy śmieci, zgaśmy niepotrzebnie zapalone światło, pomóżmy pszczołom sadząc kwiatki na parapecie i spróbujmy przedmiotom dać drugie życie.

wiek: 3+ wydawnictwo: Bajka

Razem z tą książką na rynek powrócił światowy bestseller tego samego autora - Patricka George’a, Czyli „URATUJ MNIE”, dzięki której dzieci dowiedzą się jak dbać o dobro zwierząt.

wiek: 3+ wydawnictwo: Bajka

(filmiki dzięki uprzejmości wydawnictwa Bajka - dziękuję!)

PLASTIK FANTASTIK? (NOWOŚĆ)

Plastik fantastic?

Jednym z największych problemów, z jakimi musimy się zmierzyć są miliony ton plastikowych śmieci, których z roku na rok produkujemy coraz więcej. Całkowita rezygnacja z używania plastiku jest trudna, a być może niemożliwa? Są w końcu takie przedmioty, jak jednorazowe strzykawki, czy części samolotów które są bezpieczniejsze niż wszelkie alternatywy. Ta książka w rzetelny sposób pokazuje czym jest plastik, jak się go produkuje, jakie są jego wady a jakie zalety. Jak mądrze z niego korzystać, jak go przetwarzać, w jakich sytuacjach całkowicie z niego zrezygnować. I co zrobić, żeby uporać się z tymi plastikowymi rzeczami, których już wyprodukowaliśmy za dużo.

Plastik fantastic?

Plastik fantastic?

Plastik fantastic?

Plastik fantastic?

Plastik fantastic?

wiek: 6+ wydawnictwo: Babaryba

ŚMIECIOGRÓD (NOWOŚĆ)

Śmieciogród

Śmieci to nie tylko plastik. O ty opowiada kolejna ważna książka „Śmieciogród”. Pokazuje ona, jak żyć w duchu „zero waste” Dowiecie się z niej, jak przez tysiące lat zmieniały się używane przez ludzi opakowania. Przecież do niektórych sposobów pakowania spokojnie możemy dziś wrócić. Nauczycie się prawidłowej segregacji śmieci. Poznacie tajniki kompostowania odpadków organicznych. Poznacie ludzi, którzy przez rok produkują zaledwie słoik śmieci. Dowiecie się kim są freeganie i jak walczą z marnotrawieniem jedzenia. A także: o tym czym zastąpić plastikową szczoteczkę do zębów, dlaczego warto pić wodę z kranu, co zrobić z rzeczami, których już nie potrzebujemy i o tym, że ciemniejące banany wcale nie są zepsute ;)

Śmieciogród

Śmieciogród

Śmieciogród

Śmieciogród

Śmieciogród

wiek: 6+ wydawnictwo: Papilon

MAŁY BŁĘKIT (PRZEDPREMIEROWO)

Mały błękit

Nowa książka autorki cudownej “Orki w wannie”, o której pisałam TUTAJ

Pięknie zilustrowana, rymowana historia kolibra Frruna i Tymka - chłopca, który pomógł ocalić kolibrzą rodzinę. Oto w pięknej dżungli, w której Frruno mieszka wraz z rodziną, pojawiają się maszyny budowlane. Coraz mniej drzew, coraz mniej, niezbędnych do życia kwiatów. I z dnia na dzień robi się coraz bardziej niebezpiecznie. Zrozpaczony Frruno postanawia samodzielnie stawić czoła ludziom i ich groźnym maszynom. Na szczęście w porę pojawia się Tymek. Wydawało się, że „wszystkie nadzieje już prysły, lecz dzieci miewają genialne pomysły”. Tymkowi udaje się przekonać tatę, który jest kierownikiem budowy, do stworzenia takiego domu, w którym szczęśliwi będą i ludzie i zwierzęta. Powstaje ukwiecony, przyjazny zwierzętom budynek. Ważny temat ochrony zwierzęcych siedlisk i współistnienia ludzi i zwierząt jest zbyt rzadko poruszany w książkach dla dzieci. Tym razem podany jest w atrakcyjnej i chwytającej za serce formie. Nic dziwnego, autorka na co dzień pomaga zwierzętom – jest lekarką weterynarii. W książce znajdziecie tez rady, jak stworzyć bezpieczne ptasie mieszkanie we własnym ogrodzie.

więcej o książce i więcej zdjęć znajdziesz tu

Mały błękit

Mały błękit

Mały błękit

Mały błękit

Mały błękit

wiek: 5+ wydawnictwo: Martel

NOWE EKO TYTUŁY W SERII „CZYTAM SOBIE” (NOWOŚĆ)

Czytam sobie Eko

„Czytam sobie” to seria zaprojektowana z myślą o dzieciach, które rozpoczynają przygodę z samodzielnym czytaniem (pisałam o niej więcej TUTAJ). Stworzone przez najlepszych polskich autorów, zilustrowane przez najzdolniejszych ilustratorów książki poruszają tematy, którymi interesują się dzieci. Nic więc dziwnego, że 4 najnowsze tytuły poświęcone są ekologii. Początkujący czytelnicy znajda w pozycjach z poziomu pierwszego historię awantury która wybuchła w kuble na śmieci i nauczą się je segregować. Dowiedzą się też, skąd w naszych kranach jest woda i jak ją oszczędzać. Dzieci, które czytają z większą swobodą, z chęcią sięgną po opowieść z poziomu drugiego, w której inspektor Maskonur wyrusza na misję, żeby ocalić swoich znajomych przed zalewem śmieci. Dla najbardziej zaawansowanych czytelników jest przygoda Baby Jagi, która sprzeciwia się wycince drzew i poznaje Ducha Puszczy.

wiek: 5+ wydawnictwo: Egmont

AWANTURA W ŚMIETNIKU (POZIOM 1)

Czytam sobie Eko

Czytam sobie Eko

Czytam sobie Eko

Czytam sobie Eko

WIELKI SKARB (POZIOM 1)

Czytam sobie Eko

Czytam sobie Eko

Czytam sobie Eko

Czytam sobie Eko

MISJA INSPEKTORA MASKONURA (POZIOM 2)

Czytam sobie Eko

Czytam sobie Eko

Czytam sobie Eko

Czytam sobie Eko

BABA JAGA I DUCH PUSZCZY (POZIOM 3)

Czytam sobie Eko

Czytam sobie Eko

Czytam sobie Eko

Czytam sobie Eko

WIĘCEJ KSIĄŻEK O EKOLOGII ZNAJDZIESZ TUTAJ I TUTAJ

może Cię również zainteresować książka “Wielka Księga Zabaw. Ratujmy Ziemię!” z tego zestawienia” i książka “Święta z dziadkiem”

dzisiejsza rozmowa do obejrzenia tu

Kategorie/wiek: 3-6 6-8 8+ PnŚ


Zobacz inne tematy
4 pory roku adaptacja adopcja adwent Afryka aktywnościowe anatomia angielski architektura asertywność babcia bajki bakterie baśnie bezpieczeństwo biografia Boże Narodzenie Boże narodzenie chemia choroba chłopcy ciało ciekawostki ciąża czas czytanie demencja demokracja dentysta detektywistyczne dinozaury dla maluchów dla maluszków Dolina Tumilu Dorota Minta drzemka drzewa dysleksja dziadek dzieci edukacyjne ekologia ekonomia eksperymenty emocje etno ewolucja film fizyka folklor fryzjer geografia girl power gniew gry dla dzieci gry planszowe grzyby góry historia humor inspiracja interaktywne internet jak to działa jednorożec jedzenie jesień język karmienie piersią karty edukacyjne kino klasyka komiks komputery konie kosmos kot koty kryminał książka aktywnościowa książka interaktywna kucharskie kwiaty kąpiel las lato legendy lekarz liczenie logopedia mama maszyny matematyka małpy miasto mitologia miłość Montessori montessori morze motyle młodzieżowe na dobranoc na prezent nauka angielskiego nauka czytania nauka naukowe niepełnosprawność niepodległość nieśmiałość nowe technologie o dziewczynkach obrazkowe ocean odpieluchowanie odpowiedzialność społeczna odwaga okienka Oliver Jeffers origami owady pasja patriotyzm Peter Carnavas picture book pieniądze pierwsza pomoc pierwsze książeczki pies podróże pogotowie pojazdy polityka pop-up pory roku potwory powieści powieść powstanie praca prawdziwe historie przedszkolak przedszkole przedszole przemoc przeprowadzka przygoda przygodowe przyjaźń przyroda pszczoły ptaki puzzle radość rak rekiny retoryka robot rodzeństwo rodzicielstwo bliskości rodzina rower rozwód rozłąka rośliny rymowane różnorodność samodzielne czytanie science-fiction seksualność serie smok smutek sowy sport społeczeństwo stan wojenny starość starożytność stereotypy strach strata straż pożarna strażacy szkoła sztuka sąsiedzi taniec tata technika tekturka tolerancja tradycja trudne rozmowy trudne tematy uchodźcy uczucia wakacje Warszawa wiara w siebie Wielkanoc wieloryb wieś wiking wiosna wojna wspieranie rozwoju mowy wydawnictwo sam wydawnictwo tekturka wynalazki wyobraźnia wyszukiwanka Zaduszki zawody zazdrość zima zioła zmysły zoo zwierzęta zęby złość zły dotyk śmierć rodzica śmierć święta żłobek