Książki z PnŚ 10 października 2018 - książki, które dają dziewczynkom moc

Książki z PnŚ 10 października 2018 - książki, które dają dziewczynkom moc

Już jutro Międzynarodowy Dzień Dziewczynek - z tej okazji pokazywalam dzisiaj książki o dziewczynkach i kobietach. Książki walczące ze stereotypami i dające dziewczynkom moc.

GRZECZNA (WZNOWIENIE)

dziewczynki nie muszą być grzeczne!

Długo oczekiwany powrót na rynek.

Lusia jest grzeczną dziewczynką. Jest cichutka, ładnie pisze, nie dłubie w nosie, szoruje zęby, nie przeklina. Jest tak grzeczna i cichutka, że pewnego dnia… znika, wtapia się w ścianę, nikt jej nie widzi i nie słyszy. W końcu Lusia zaczyna wrzeszczeć, kopać, walić głową i burzy ścianę. A wraz z nią ze ściany wychodzą kolejne, już nie grzeczne dziewczynki. I nawet prababcia Lusi!

wiek: 6+ wydawnictwo: EneDueRabe

TUPECIARY

komiks o inspirujących kobietach

15 historii kobiet, które wzięły swój los we własne ręce.

Ginekolożka, która musiała udawać mężczyznę, żeby móc pracować. Jedyna cesarzowa Chin, która zdobyła władzę by poprawić los swoich poddanych. Kobieta z brodą. Twórczyni wygodnego kostiumu kąpielowego. Laureatka Pokojowej Nagrody Nobla, walcząca z przemocą wobec kobiet. Czy wiedzieliście, że Josephine Baker walczyła we francuskim ruchu oporu? A że aktorka Margaret Hamilton nie zgodziła się na operację plastyczną nosa? Wszystkie one walczyły z niesprawiedliwością i stereotypami.

Komiks, który jest świetnym punktem wyjścia do rozmów na trudne tematy. Tu nie ma owijania w bawełnę – wiele z tych kobiet było ofiarami przemocy, niektóre z nich same tę przemoc stosowały. szczegółową recenzję tego komisku znajdziecie tutaj. (/tupeciary" | relative_url}})

wiek: 10+ wydawnictwo: Bęc zmiana

KOBIETY I SPORT ORAZ KOBIETY I NAUKA (NOWOŚĆ)

kobiety w świecie nauki i sportu

Wybitne matematyczki, programistki, filozofki, biolożki, lekarki – wszystkie miały niezaprzeczalny wpływ rozwój nauki. To nie tylko historie kobiet – to również historie wielkich odkryć.

Znajdziemy tu też słownik pojęć naukowych i atrakcyjne infografiki

Pierwsza łyżwiarka figurowa, pływaczka, która przepłynęła kanał La Manche szybciej niż mężczyźni, założycielka kobiecej ligi golfa, tenisistka, która wywalczyła równą wysokość nagród dla kobiet i mężczyzn na korcie.

Plejada kobiet, które walczyły o równouprawnieni w sporcie i sprawdziły, ze tysiące dziewczynek uwierzyły we własne siły

wiek: 8+ wydawnictwo: Egmont

  • NAUKA
  • SPORT

TONJA Z GRIMMERDALEN

jedyne dziecko w wiosce

Tonja ma 9 lat i jest jedynym dzieckiem w górskiej dolinie. Jest współczesną wersją Ronji córki zbójnika (nie bez powodu autorka – Maria Parr została okrzyknięta współczesną Astrid Lindgren) Tonja to łobuziara o wielkim sercu. Nieustraszona saneczkarka, która nigdy nie traci wiary w siebie opiekunka mewy i owiec, córka oceanografki, która rzadko bywa w domu. Tonja będzie musiała stawić czoło problemom dorosłych i okaże się, że radzi sobie z nimi lepiej, niż oni.

Jej historię czyta się z zapartym tchem.

wiek: 7+ wydawnictwo: Dwie siostry

MALEŃKIE KRÓLESTWO KRÓLEWNY AURELKI (WZNOWIENIE)

o tym jak Aurelka została królewną

Pewnego dnia Aurelka dostaje w prezencie swoje własne małe królestwo. Jest oczywiście zachwycona. Do czasu: okazuje się, że tron jest twardy, korona ciężka, a suknia uwiera. A na dodatek trzeba rządzić. Aurelka zupełnie inaczej wyobrażała sobie bycie królewną. Na szczęście jej spryt, odwaga i pogodne usposobienie pomogą jej poradzić sobie z wyzwaniami.

wiek: 5+ wydawnictwo: Bajka

cała dzisiejsza rozmowa do obejrzenia tutaj