Pojutrze obchodzimy Dzień Ziemi. Nigdy dotąd temat ochrony przyrody nie był tak ważny, jak dziś. W dzisiejszym Pytaniu na śniadanie pokazywałam dla dzieci o ekologii, ksiażki dla dzieci, które chcą dbać o przyrodę.
Maniutka Ratuje Świat
Maniutka to dziewczynka, która mieszka w Starym Knedelkowie, ma przyjaciela Zadziorka, którego widzi tego ona. Zdarza jej się też obwiniać innych za własne niepowodzenia. „Przez ciebie” to zdecydowanie nadużywana przez nią fraza. Do czasu. Pewnego dnia, odwiedzając sąsiadkę Maniutka słyszy w telewizji reportaż o katastrofie klimatycznej. I postanawia działać! Jej „przez ciebie!” nabiera sensu. W końcu mieszkająca w jej bloku studentka pije mleko z kartonu, sąsiad Gęborek używa plastikowych reklamówek. Nawet mama Maniutki ma coś na sumieniu. Dziewczynka odwiedza więc bibliotekę, zdobywa wiedzę na temat plastikowych słomek, butelek i siatek, a także na temat jednorazowych zabawek, które otaczają ją za wszystkich stron. Uzbrojona w informacje uświadamia sąsiadów, którzy zmieniają swoje nawyki wraz z rezolutną dziewczyną. Bo nawet jedna osoba może zmienić świat!
wiek: 5+ wydawnictwo: Dwukropek
Mój zeszyt obserwacji przyrodniczych. Ptaki
Pięknie zilustrowana książka aktywnościowa, w której dzieci mogą rysować malować, wycinać, wyklejać. Poznają przy tym gatunki ptaków mieszkające w okolicznych parkach i lasach. Dowiedzą się, jak zbudować karmnik i czym karmić ptaki, żeby im nie szkodzić. Przeczytają, jakie znaczenie ptaki mają dla ekosystemów, w których żyją i poznają trasy ptasich migracji. Są tu zagadki, cenne informacje o tym jak obserwować ptaki i na co zwracać uwagę, żeby odróżnić od siebie podobne gatunki. Dzięki darmowej aplikacji dzieci mogą również posłuchać śpiewu ptaków. Wystarczy, że skierują na ilustrację kamerkę telefonu czy tabletu!
wiek: 7+ wydawnictwo: HarperKids
O innych zeszytach z tej serii opowiadałam TUTAJ
Ostatnie drzewo na ziemi
Kalina dorasta w świecie, w którym nie ma już żadnych drzew. Ich imionami nazywane są dzieci i nowoczesne osiedla. Ich zapach pamiętają tylko rodzice i dziadkowie. Drewniane meble są cenniejsze niż złoto, a żeby wyjść na zewnątrz, trzeba używać butli z tlenem, którego zawartość w atmosferze jest dramatycznie niska. Dendrolodzy z całego świata próbują wyhodować choć jedną sadzonkę drzewa, ale wygląda na to, że drzewa nie chcą już rosnąć na ziemi. Wtedy Kalina znajduje starą skrzynkę ze skarbami babci, a w niej szyszki, kasztany, żołędzie. Dziewczynie udaje się to, co nie udało się naukowcom. Pod jej troskliwą opieką nasiona puszczają pędy. Sadzonki szybko zostają skradzione przez liczących na milionowe zyski złodziei. Czy nastolatce uda się odtworzyć lasy?
wiek: 8+ wydawnictwo: Ezop
Palmy na biegunie północnym. Wielka opowieść o zmianie klimatu
To pasjonująca opowieść o historii klimatu na ziemi od czasów jej postania po czasy współczesne. Przeczytacie w niej o pierwszym deszczu jaki spadł na ziemi, czasach, w których na zaśnieżonych dziś terenach rosły tropikalne lasy. Dowiecie się jak badane są zmiany klimatyczne. Autor krok po kroku wyjaśnia, dlaczego choć zmiany klimatyczne są na ziemi czymś normalnym, to obecne zmiany powinny nas martwić. Opowiada jakich konsekwencji możemy się spodziewać. I podkreśla, że nie dla wszystkich będą takie same. Odpowiada na pytanie, czy jako jednostki mamy w ogóle wpływ na stan przyrody.
wiek: 10+ wydawnictwo: Nasz Księgarnia
Co się dzieje z pogodą? Dlaczego klimat się zmienia
Lotta i Kasper marzą o białych świętach, które widzieli na świątecznych kartkach. Dlaczego już takich nie ma? Żeby znaleźć odpowiedź na to pytanie dzieci udają się w podróż w czasie. Do przeszłości i do przyszłości! Każdy rozdział poświęcony jest jednemu zagadnieniu. Recykling, jedzenie, sposób podróżowania, to gdzie mieszkamy. Wszystkie nasze decyzje mają wpływ na przyrodę i pogodę a ziemi. Jakie małe kroki możemy podjąć, żeby szkodzić światu mniej? Jakie działania podejmują kraje na całym świecie? Tekst uzupełniają zabawne, komiksowe ilustracje.
wiek: 6+ wydawnictwo: Amberek