Książki dla dzieci o babci i dziadku - Książki z Pnś 19 stycznia 2021

Jak co roku w styczniu przygotowałam dla Was kilka książek o babciach i dziadkach i ich wyjątkowych relacjach z wnukami.

Więcej książeck znajdziecie na moim blogu pod #babcia i #dziadek

Dziadkowie. Emocje i uczucia

Dziadkowie. Emocje i uczucia

Kartonowa książeczka dla najmłodszych czytelników i czytelniczek. Ciepła, zabawna i pięknie ilustrowana historia pewnych bliźniąt, które nie miały jeszcze okazji poznać swoich dziadków, gdyż ci mieszkają w dalekich krainach. Dzieci znają babcie i dziadków, z książek, których dużo czytają. To pomarszczeni, zmęczeni staruszkowie, których bolą plecy. Nadchodzi jednak dzień, w którym dziadkowi mają pojawić się w życiu dzieci i zamieszkać niedaleko. Na ich widok maluchy wybuchają śmiechem. To nie jest babcia i dziadek. Oni są za młodzi! Chłopiec i dziewczynka uwielbiają swoich dziadków, martwią się tylko, że dzieci w przedszkolu nie uwierzą, że to rzeczywiście ich babcia i dziadek. W dniu przedszkolnego przedstawienia okaże się, jak bardzo się mylili…

Dziadkowie. Emocje i uczucia

Dziadkowie. Emocje i uczucia

Dziadkowie. Emocje i uczucia

W książkach dla dzieci wciąż brakuje współczesnych, nowoczesnych postaci dziadków, którzy przypominają tych prawdziwych, takich, jakich mają dzisiejsze przedszkolaki. Ta książka idealnie wypełnia tę lukę. Dodatkowo zachęca do rozmów o emocjach, które przyzywają bohaterowie tej opowieści.

Dziadkowie. Emocje i uczucia

Dziadkowie. Emocje i uczucia

Dziadkowie. Emocje i uczucia

Książka jest dostępna również w angielskiej wersji językowej!

wiek: 1+ wydawnictwo: alulalu

KUPISZ TUTAJ

Kocyk

kocyk

Kiedy urodził się Józef, jego dziadek, krawiec uszył dla niego piękny, kolorowy kocyk do kołyski. Chłopiec nigdy się z nim nie rozstaje. Po kilku latach kocyk jest już podziurawiony i wymięty i mama chce go wyrzucić. Chłopiec stanowczo protestuje i biegnie do dziadka po ratunek. Z kocyka zdolny krawiec szyje kurtkę dla rosnącego wnuka. A Józef nigdy jej nie zdejmuje. Do dnia, kiedy robi się za mała i dziadek przerabia ją na kamizelkę.

kocyk

kocyk

kocyk

Sytuacja powtarza się jeszcze kilka razy. Z kamizelki powstaje chustka na szyję. Potem materiału wystarcza już tylko, żeby oblec guzik. Dla chłopca to jednak wciąż największy skarb. W końcu to prezent od ukochanego dziadka. Gdy guzik zaginie, Józef z dziadkiem będą mieli wystarczająco dużo „materiału” by opisać tę wzruszającą historię. Ta wywodząca się z żydowskiej tradycji opowieść to piękna historia międzypokoleniowej miłości, którą w fantastyczny sposób uchwycono na pełnych ciepła i czułości ilustracjach, na których wnuk przytula dziadka.

kocyk

kocyk

kocyk

To nie tylko książka o wyjątkowej relacji. To też idealny punkt wyjścia do rozmowy o szanowaniu przedmiotów, do których dziś przywiązujemy mniejszą wagę niż pokolenia naszych dziadków czy pradziadków. Dawna historia jest dziś nadal aktualna!

wiek: 5+ wydawnictwo: Kropka

Kocham Was równie mocno, maluszki!

Kocham was równie mocno, maluszki!

Momuś to mała sowa. Pewnego wieczoru jego ukochana babcia mówi mu, że ma dla niego niespodziankę. Mała puchata kulka to Bibi – kuzynka Momusia. Bibi niewiele mówi, nie potrafi podskakiwać i nie umie sama huśtać się na huśtawce. Na dodatek Babcia nazywa malucha „złotkiem”, a przecież do tej pory to Momuś był złotkiem Babci.

Kocham was równie mocno, maluszki!

Kocham was równie mocno, maluszki!

Kocham was równie mocno, maluszki!

Czara goryczy przelewa się, kiedy babcia dzieli na pół herbatnik i daje każdemu z dzieci po kawałku. Momuś, który do tej pory dostawał całe ciastko, zalewa się łzami – skoro nie dostał całego herbatnika, to znaczy, że babcia nie kocha go już całym sercem. Babcia tłumaczy wnukowi, że wraz z pojawieniem się nowego dziecka w jej sercu pojawiła się nowa miłość. Bibi nie odebrała ani kawałeczka babcinej miłości przeznaczonej Momusia.

Kocham was równie mocno, maluszki!

Kocham was równie mocno, maluszki!

Kocham was równie mocno, maluszki!

Choć na rynku jest duży wybór książek, które pomagają przygotować dziecko na pojawienie się młodszego rodzeństwa i skupiają się na zazdrości o uwagę poświęconą przez rodziców. Zapominamy jednak, że równowagę w rodzinie może zachwiać również pojawienie się rodzeństwa ciotecznego. Zwłaszcza, jeśli trzeba się z nim podzielić ukochanymi dziadkami, którzy do tej pory byli na wyłączność.

wiek: 3+ wydawnictwo: Wilga

Nic!

Nic!

Mama bezskutecznie usiłuje nakłonić małą Lilę, żeby naszykowała się do wyjścia. W końcu dziadek będzie czekał! Co właściwie Lila robi pod stołem? Nic! Za tym NIC__ kryje się bogaty świat dziecięcej wyobraźni. Lila walczy z morską bestią, galopuje na zebrze. Ciastko, które pożera w tramwaju, to ofiara wielkoluda, przypominającego King Konga. Lila nie jedzie na hulajnodze – ona pędzi rydwanem. W końcu jest _królową superprędkości.

Nic!

Nic!

Nic!

Mama nie widzi i nie rozumie tego wszystkiego. Zupełnie inaczej niż dziadek… On poświęca wnuczce uwagę, z przyjemnością wciela się w drzewo, z którego wnuczka może obserwować ptaki. Goni ją, kiedy dziewczynka ucieka po niebie. Czyż NIC nie jest lepsze… z kimś kto cię rozumie?! – taką osobą dla Lili jest właśnie dziadek, który, jak nikt potrafi się bawić!

Nic!

Nic!

Nic!

wiek: 3+ wydawnictwo: Tadam

Kategorie/wiek: 1-3 3-6 6-8 PnŚ


Zobacz inne tematy
4 pory roku adaptacja adopcja adwent Afryka aktywnościowe anatomia angielski architektura asertywność babcia bajki bakterie baśnie bezpieczeństwo biografia Boże Narodzenie Boże narodzenie chemia choroba chłopcy ciało ciekawostki ciąża czas czytanie demencja demokracja dentysta detektywistyczne dinozaury dla maluchów dla maluszków Dolina Tumilu Dorota Minta drzemka drzewa dysleksja dziadek dzieci edukacyjne ekologia ekonomia eksperymenty emocje etno ewolucja film fizyka folklor fryzjer geografia girl power gniew gry dla dzieci gry planszowe grzyby góry historia humor inspiracja interaktywne internet jak to działa jednorożec jedzenie jesień język karmienie piersią karty edukacyjne kino klasyka komiks komputery konie kosmos kot koty kryminał książka aktywnościowa książka interaktywna kucharskie kwiaty kąpiel las lato legendy lekarz liczenie logopedia mama maszyny matematyka małpy miasto mitologia miłość Montessori montessori morze motyle młodzieżowe na dobranoc na prezent nauka angielskiego nauka czytania nauka naukowe niepełnosprawność niepodległość nieśmiałość nowe technologie o dziewczynkach obrazkowe ocean odpieluchowanie odpowiedzialność społeczna odwaga okienka Oliver Jeffers origami owady pasja patriotyzm Peter Carnavas picture book pieniądze pierwsza pomoc pierwsze książeczki pies podróże pogotowie pojazdy polityka pop-up pory roku potwory powieści powieść powstanie praca prawdziwe historie przedszkolak przedszkole przedszole przemoc przeprowadzka przygoda przygodowe przyjaźń przyroda pszczoły ptaki puzzle radość rak rekiny retoryka robot rodzeństwo rodzicielstwo bliskości rodzina rower rozwód rozłąka rośliny rymowane różnorodność samodzielne czytanie science-fiction seksualność serie smok smutek sowy sport społeczeństwo stan wojenny starość starożytność stereotypy strach strata straż pożarna strażacy szkoła sztuka sąsiedzi taniec tata technika tekturka tolerancja tradycja trudne rozmowy trudne tematy uchodźcy uczucia wakacje Warszawa wiara w siebie Wielkanoc wieloryb wieś wiking wiosna wojna wspieranie rozwoju mowy wydawnictwo sam wydawnictwo tekturka wynalazki wyobraźnia wyszukiwanka Zaduszki zawody zazdrość zima zioła zmysły zoo zwierzęta zęby złość zły dotyk śmierć rodzica śmierć święta żłobek