Książki z PnŚ 12 czerwca 2019 - jak oswajać dziecięce lęki

Książki z PnŚ 12 czerwca 2019 - jak oswajać dziecięce lęki

Dziecięce strachy, których nie umiemy oswoić. Nowe sytuacje, które mogą powodować lęk. W rozmowie z dzieckiem i w budowaniu poczucia bezpieczeństwa u dziecka pomoże dobrze dobrana książka. Mam dziś dla was kilka nowości :)

KTO MIESZKA ZA MEBLAMI (NOWOŚĆ)

Kto mieszka za meblami

Książka wymyślona przez 6-latkę, Polę Stępniewicz, która sama bała się wejść do pustego pokoju, bo była przekonana, że kryją się w nim różne straszne stwory. Jej wyobraźnia pomogła jej uporać się z paraliżującym strachem, a dziewczynka stworzyła opowieść, która pomaga innym dzieciom w takiej sytuacji. Ilustracje do książki powstały na podstawie jej rysunków. Na druk zrzucili się internauci.

„Wszystkie dzieci wiedzą, że za meblami mieszkają różne stwory. Janek boi się beboków”. Chłopca nastraszyli starsi koledzy i teraz boi się cały czas. W nocy nie pójdzie sam do toalety. Myśli, że potwory są pod łóżkiem, w szafie, za zasłoną. Nie pomaga obejście całego domu z mamą i latarką – Janek wie, że potwory tylko się ukryły. W końcu chłopiec postanawia: „Spróbuję je oswoić”. Wieczorem zostawia babokom kubek mleka – rano ma wrażenie, że trochę go ubyło. Kolejnej nocy przygotowuje talerz z ciasteczkami. Chłopiec wymyśla też, że jeśli spotka potwory, założy im różowe okulary, wręczy im lizaki i przyczepi im kokardy – takie stwory da się nawet polubić! W książce znajdziecie też potworne kolorowanki i miejsce na narysowanie własnego potwora wystrojonego w okulary i kokardę – prawda, że już nie jest tak strasznie?

wiek: 3+ wydawnictwo: Vis Media

KUPISZ TU

Kto mieszka za meblami

Kto mieszka za meblami

Kto mieszka za meblami

Kto mieszka za meblami

PEPE IDZIE DO KINA, PEPE IDZIE DO FRYZJERA (NOWOŚĆ)

pepe

Nowa seria zabawnych książeczek, które pomogą dzieciom przezwyciężyć lęk przed nowymi doświadczeniami. Pepe to mały chłopiec, który musi stawić czoła sytuacjom, z którymi nie miał wcześniej do czynienia.

  • PEPE IDZIE DO FRYZJERA

Grzywka Pepe jest tak długa, że nie może on znaleźć w pokoju swojego ukochanego pluszowego królika. Do tej pory mama obcinała mu włosy, ale tym razem trzeba umówić się do fryzjera. W salonie chłopiec dostaje pelerynę fryzjerską i siada na fotelu do mycia włosów. Szampon świetnie pachnie, na szczęście woda jest w sam raz i ani jedna kropelka nie wpadła mu do oczu! Chłopiec musi zadecydować o wyborze fryzury. I trochę boi się, że fryzjerka utnie mu ucho…

Na końcu książki dziecko znajdzie rysunki przedmiotów, z którymi może się spotkać u fryzjera i dyplom, na który może przykleić kosmyk obciętych włosów, wpisać datę wizyty i imię osoby, która obcięła mu włosy.

Pepe idzie do fryzjera

Pepe idzie do fryzjera

Pepe idzie do fryzjera

  • PEPE IDZIE DO KINA

Zabierając dziecko po raz pierwszy do kina, nie zastanawiamy się nad tym, że to może być dla niego nie tylko ekscytujące, ale i stresujące doświadczenie – wielka sala, ciemność, hałas. Dlatego warto wybrać w miarę krótki seans, a przed wyprawą, przeczytać „Pepe idzie do kina”.

W kinie pachnie popcornem a na ścianach wiszą kolorowe plakaty filmowe, ale dlaczego bileter podarł cenny bilet chłopca? Pepe jest zachwycony wielką salą, ale nie podoba mu się, że trzeba zgasić światło

I tutaj na końcu zestawienie jest słówek i rysunków związanych z kinem i pamiątkowy dyplom na którym umieścicie datę pierwszego seansu i tytuł filmu. Możecie go też ocenić ;)

Pepe idzie do kina

Pepe idzie do kina

Pepe idzie do kina

Książeczki świetnie opisują miejsca, które odwiedzają współczesne dzieci. Są bardzo prawdziwe i pełne humoru. więcej o tych książkach pisałam tutaj

wiek: 3+ wydawnictwo: Kapitan Nauka

STAŚ PĘTELKA. DZIELNY PACJENT (NOWOŚĆ)

staś pętelka

Staś ma 4 lata, młodszą siostrę Jadzię i przyjaciółkę Anię. Całą trójkę poznajemy, kiedy bawią się z piaskownicy. Staś i Ania szykują piaskową zupę, dodają do niej kamyki i małe białe kulki, rosnące na krzaku obok. A potem wpadają na szalony pomysł i postanawiają tej zupy spróbować. Na efekty nie trzeba czekać długo, Stasia boli brzuch, nie ma apetytu, ma stan podgorączkowy. Zapada decyzja: chłopca powinien obejrzeć lekarz. Nasz bohater nie jest zachwycony – wąsaty pan doktor przypomina mu morsa, stetoskop jest zimny, a najgorsze są te drewniane patyczki. Znacie to? W przychodni na wizytę czeka już Ania. Łatwo się domyślić co w takim razie jest powodem dolegliwości dzieci. Próbowanie piaskowej zupy nie było najlepszym pomysłem.

Sama wizyta nie jest jednak taka zła, jak obawiał się Staś – lekarz pozwala chłopcu posłuchać bicia serca przez stetoskop, mierzy temperaturę, daje ładną naklejkę z napisem „dzielny pacjent” i przepisuje syrop. Syropy nie są całkiem w porządku. A ten okaże się być wyjątkowo smaczny.

Wszystkie wydarzenia opisane w książce, to sytuacje, z którymi nasze dzieci spotykają się na co dzień. Bardzo łatwo będzie im się identyfikować. Czytając o perypetiach Stasia możecie przepracować z dziećmi lęk przed lekarzem, przygotować je na wizytę i badanie. więcej o tej książce pisałam tutaj

wiek: 4+ wydawnictwo: Zielona Sowa

piaskowa zupa

boli brzuszek

u lekarza

ZĘBY (NOWOŚĆ)

zęby

Polę poznajemy, kiedy jest jeszcze bezzębnym niemowlakiem. Jej mam jest dentystką i używa w swojej pracy wielu różnych narzędzi. Pierwszymi, które poznajemy, są lusterko i zgłębnik, czekający na pojawienie się pierwszych ząbków Poli. Kiedy to się wydarzy Pola poznaje szczoteczkę i pastę do zębów i nitkę dentystyczną oraz dowiaduje się, co sprawia, że zęby się psują. Wraz z Polą uczymy się, jakie są rodzaje zębów i do czego służą (uwaga rodzice małych wegetarian! W książce jest informacja o tym, że kły świetnie nadają się do odrywania kawałków mięsa). Razem z Polą przeżyjemy wypadanie zębów, pierwszy ubytek (przy okazji którego poznamy kolejne dentystyczne narzędzia) i założenie aparatu ortodontycznego.

wiek: 3+ wydawnictwo: Dwukropek

zęby

zęby

zęby

NIE MÓJ DOM (NOWOŚĆ)

Nie mój dom

Kilkulatni bohater książki bardzo lubi starą kamienicę, w której mieszka i swoje mieszkanie. Lubi stare drzewo za oknem, zna na pamięć drogę do toalety, zawsze wie, gdzie jest mama. A Ma także przyjaciela - sąsiada Artura, z którym chodzi do przedszkola i gania się po klatce schodowej. Rodzice jednak mają dosyć małego mieszkania, spania na kanapie w salonie, braku szaf. I chociaż chłopiec nie wierzy, że taki dzień nastąpi, zapada decyzja o przeprowadzce. I to do innego miasta – tata znalazł tam lepszą pracę. Nasz bohater nie chce się przeprowadzać, boi się, nie chce stracić przyjaciela. W dniu zaplanowanego wyjazdu chowa się pod łóżkiem Artura. W nowym miejscu nic nie jest takie samo. Dobrze chociaż, że są rodzice, siostra i stare łóżeczko chłopca. Gorzej, że telefoniczna rozmowa z Arturem się nie klei – chłopcy nie spędzają razem czasu, więc brak im tematów do rozmowy. Nowe miejsce da się jednak powoli oswoić, znaleźć nowych kolegów, którzy z dnia na dzień stają się coraz bliżsi. A po kilku tygodniach chłopiec zauważa, że za nowym oknem też rośnie drzewo…

wiek: 4+ wydawnictwo: adamada

Nie mój dom

Nie mój dom

Nie mój dom

Nie mój dom

Nie mój dom

Nie mój dom

rozmowa w studiu do obejrzenia tutaj

w tym zestawieniu znajdziesz więcej książek pomagających oswoić dziecięce lęki