Powieści dla młodzieży - książki z PnŚ 12 sierpnia 2020

Dzisiejszy poranek w Pytaniu na śniadanie był poświęcony młodzieży. Więc dzisiaj książki dla tych, którzy powoli sięgają juz po dorosłą literaturę. To wymagający czytelnicy. Współczesne powieści dla młodzieży poruszają tematy, o których nie śniło się rodzicom dzisiejszych nastolatków. Na szczęście nie brakuje autorów, którzy doskonale rozumieją świat młodzieży. Te książki powinni przeczytać również rodzice. Dzięki temu łatwiej będzie im zrozumieć swoje dzieci. A na koniec klasyka - w zupełnie nowej odsłonie - po którą chętnie sięgną młodzi.

Tabletki na dorosłość

Tabletki na dorosłość

Marek ma 13 lat. Jest jednak dość niski, jak na swój wiek. Nie przeszedł jeszcze mutacji. Jednocześnie jest bardzo dojrzały i dusi się w ciele dziecka. Szalenie uzdolniony, boi się odkryć przed kolegami swój talent literacki. I nawet wtedy, kiedy zaczyna prowadzić bloga, nie pokazuje w pełni swoich umiejętności. Jednak w jednym ze skasowanych przez siebie tekstów pisze, że marzy o tabletkach, dzięki, którym mógłby stać się dorosłym. Okazuje się, że w internecie nic nie ginie i po pewnym czasie na biurku chłopca lądują tajemnicze pigułki. Marek może stać się dorosłym. Ale tylko na kilka godzin. Ponieważ jednak chłopiec nieuważnie czyta ulotkę, od tego momentu będzie dzieckiem i dorosłym na zmianę. I nie będzie mógł przewidzieć, kiedy nastąpi transformacja. Życie Marka zaczyna wyglądać jak na huśtawce. Jedyną osobą, która wydaje się być zadowolona z tego powodu, jest jego ojciec – podstarzały rockman, który nie mógł się doczekać buntu ułożonego syna. Tymczasem chłopiec ma coraz więcej problemów. I jako Marek, wśród równieśników. I jako dorosły Emanuel, który nie daje rady sprostać podejmowanym przez siebie zobowiązaniom. Czy istnieje antidotum na dorosłość?

Tabletki na dorosłość

Tabletki na dorosłość

Tabletki na dorosłość

wiek: 12+ wydawnictwo: adamada

Pasztety, do boju!

Pasztety do boju

W szkole Mireille co roku odbywa się facebook’owe głosowanie na „Paszteta roku” – najbrzydszą, najgrubszą uczennicę. Dziewczyna co roku zajmowała podium. W tym roku jednak dostaje zaledwie tytuł „Brązowego Paszteta”, została zdetronizowana przez młodsze koleżanki. Mireille, która przez lata bycia znieważaną, nabrała dystansu do całej sprawy, postanawia wesprzeć młodsze uczennice. Tak rodzi się przyjaźń i pomysł na wyjątkową wyprawę. Okazuje się, że każda z Pasztetów, ma powód, żeby 14 lipca znaleźć się w Paryżu. Wraz z początkiem wakacji Mireille, Astrid i Hakima wyruszają w niesamowitą podróż. Zamierzają pokonać kilkaset kilometrów. Na rowerach. Finansując podróż pieniędzmi ze sprzedaży… pasztecików z sosem. Ich opiekunem zostaje starszy brat Hakimy. Weteran wojenny, poruszający się na wózku inwalidzkim. On też ma swój powód, żeby 14 lipca być pod Pałacem Elizejskim. Pasztety szybko stają się gwiazdami internetu i idolkami młodzieży. Ich tajemnicza podróż rozpala wyobraźnię. Zwłaszcza, że do końca, nikomu nie powiedzą, jaki jest naprawdę ich cel. Szalenie inteligentna i dowcipna opowieść o akceptacji, hejcie, odrzuceniu, dojrzewaniu. Jedna z najlepszych powieści młodzieżowych ostatnich lat.

wiek: 13+ wydawnictwo: Dwie siostry

Strata

Strata

Najnowsza książka Eve Ainsworth. Autorka bestsellerowych powieści dla młodzieży pracuje jako pedagożka w szkole w West Sussex. Doświadczenia jej bohaterów, są w pewnym stopniu doświadczeniami jej podopiecznych, którym na co dzień służy wsparciem. To sprawia, że buduje postaci z krwi i kosci, szalenie wiarygodne. Bohaterowie Eve to nastolatki z nastoletnimi współczesnymi problemami. Jej książki powinni przeczytać również rodzice – dzięki temu łatwiej będzie im zrozumieć własne dzieci.

Alfie, uczeń gimnazjum nie może sobie poradzić po śmierci mamy. Nie dogaduje się z ojcem, który go zawiódł. Oddala się od kolegów, którzy zaczęli go traktować inaczej. Rezygnuje ze swojej największej pasji i jednocześnie z planów na przyszłość. Wtedy w jego szkole pojawia się nowa uczennica, Alice. Jej mama uciekła wraz z dziećmi przed przemocowym partnerem. Rodzina próbuje zacząć wszystko od nowa. Alfie i Alice zaczynają spędzać razem dużo czasu. I choć na początku wpadają w tarapaty, pomagają sobie nawzajem przegonić demony z przeszłości i ruszyć naprzód.

wiek: 12+ wydawnictwo: Zielona Sowa

Zabić drozda. Powieść graficzna

Zabić drozda. Powieść graficzna. Komiks

Niesamowita adaptacja jednej w najważniejszych powieści XX wieku, która dziś nie straciła nic na aktualności. Wiernie czerpiąca z uhonorowanego Nagrodą Pulitzera oryginału komiksowa wersja, autorstwa Freda Folmana została zaakceptowana przez spadkobierców autorki, Harper Lee.

Ilustracje wprowadzają klimat południa USA z lat 30tych, takiego, jakie zapamiętała ze swojego dzieciństwa autorka. Sprawiają, że opowieść staje się jeszcze bardziej przystępna. Bohaterami opowieści, którą snuje dziewczynka zwana Smykiem, są jej rodzina i mieszkańcy Maycomb. Smyk, jej straszy brat Jem i przyjaciel Dill spędzają beztroskie wakacje. Do sielankowej, dziecięcej rzeczywistości brutalnie wkracza świat dorosłych. Ojciec Smyka i Jema, szanowany adwokat, podejmuje się obrony czarnoskórego mężczyzny, okarżonego o gwałt na białej kobiecie…

Zabić drozda. Powieść graficzna. Komiks

Zabić drozda. Powieść graficzna. Komiks

Zabić drozda. Powieść graficzna. Komiks

Zabić drozda. Powieść graficzna. Komiks

wiek: 15+ wydawnictwo: Jaguar

[cała rozmowa do obejrzenia tutaj, video będzie aktywne, kiedy link pojawi się w sieci]

Kategorie/wiek: młodzieżowe PnŚ


Zobacz inne tematy
4 pory roku adaptacja adopcja adwent Afryka aktywnościowe anatomia angielski architektura asertywność babcia bajki bakterie baśnie bezpieczeństwo biografia Boże Narodzenie Boże narodzenie chemia choroba chłopcy ciało ciekawostki ciąża czas czytanie demencja demokracja dentysta detektywistyczne dinozaury dla maluchów dla maluszków Dolina Tumilu Dorota Minta drzemka drzewa dysleksja dziadek dzieci edukacyjne ekologia ekonomia eksperymenty emocje etno ewolucja film fizyka folklor fryzjer geografia girl power gniew gry dla dzieci gry planszowe grzyby góry historia humor inspiracja interaktywne internet jak to działa jednorożec jedzenie jesień język karmienie piersią karty edukacyjne kino klasyka komiks komputery konie kosmos kot koty kryminał książka aktywnościowa książka interaktywna kucharskie kwiaty kąpiel las lato legendy lekarz liczenie logopedia mama maszyny matematyka małpy miasto mitologia miłość Montessori montessori morze motyle młodzieżowe na dobranoc na prezent nauka angielskiego nauka czytania nauka naukowe niepełnosprawność niepodległość nieśmiałość nowe technologie o dziewczynkach obrazkowe ocean odpieluchowanie odpowiedzialność społeczna odwaga okienka Oliver Jeffers origami owady pasja patriotyzm Peter Carnavas picture book pieniądze pierwsza pomoc pierwsze książeczki pies podróże pogotowie pojazdy polityka pop-up pory roku potwory powieści powieść powstanie praca prawdziwe historie przedszkolak przedszkole przedszole przemoc przeprowadzka przygoda przygodowe przyjaźń przyroda pszczoły ptaki puzzle radość rak rekiny retoryka robot rodzeństwo rodzicielstwo bliskości rodzina rower rozwód rozłąka rośliny rymowane różnorodność samodzielne czytanie science-fiction seksualność serie smok smutek sowy sport społeczeństwo stan wojenny starość starożytność stereotypy strach strata straż pożarna strażacy szkoła sztuka sąsiedzi taniec tata technika tekturka tolerancja tradycja trudne rozmowy trudne tematy uchodźcy uczucia wakacje Warszawa wiara w siebie Wielkanoc wieloryb wieś wiking wiosna wojna wspieranie rozwoju mowy wydawnictwo sam wydawnictwo tekturka wynalazki wyobraźnia wyszukiwanka Zaduszki zawody zazdrość zima zioła zmysły zoo zwierzęta zęby złość zły dotyk śmierć rodzica śmierć święta żłobek