Książki z PnŚ 25 września 2019 - dzieci i czas. Jak wytłumaczyć dziecku pojęcie czasu

Pojęcie czasu jest czymś abstrakcyjnym dla dzieci w wieku przedszkolnym. Większość cztero i pięciolatków nie jest w stanie w pełni go zrozumieć. To długotrwały i złożony proces. Jednocześnie dzieci doświadczają przecież czasu na co dzień. Czekają na coś, czego bardzo chcą. Dłuży im się czynność, która je nudzi. W związku z tym poczucie przemijania czasu jest silnie związane z emocjami, które mu towarzyszą. Wytłumaczenie tych skomplikowanych zasad dziecku jest dla rodzica równie trudne, jak dla malucha ich zrozumienie. Dziś pokazywałam książki, które pomoga zmierzyć się z tym tematem i dzieciom i rodzicom.

CZY TO DŁUGO, CZY KRÓTKO? (NOWOŚĆ)

Czy to długo, czy krótko?

Zabawna książeczka o względności czasu dla najmłodszych. 5 minut? Kwadrans? Rok? 18 lat? to długo, czy krótko? Zależy! 10 minut – tyle trwa podróż Jasia tramwajem ze szkoły do domu. Krótko, jeśli w tym czasie rozmawia z kolegą. Ale długo, kiedy chce mu się siku. Zosi wydaje się, że 10 godzin to bardzo dużo czasu na sen, kiedy ukryta pod kołdrą czyta książkę. Jednak, kiedy wstaje rano, okazuje się, że to krótko. Wakacje trwają 2 miesiące – to stanowczo krótko, dla większości dzieci. Ale długo, dla tych, które nie mogą się doczekać, aż zostaną pierwszakami.

Czy to długo, czy krótko?

Czy to długo, czy krótko?

Czy to długo, czy krótko?

Czy to długo, czy krótko?

wiek: 4+ wydawnictwo: Dwie Siostry

JESZCZE PIĘĆ MINUT (NOWOŚĆ)

jeszcze pięć minut

Czas to dziwna rzecz. Tacie małego liska wydaje się, że zna się na czasie, ale nasz bohater uważa, że to on zna się lepiej. Jeszcze 5 minut błaga obudzony o świcie tata. Wydaje mu się, że to krótko, a przecież w tym czasie można zrobić tyle rzeczy! Tata powtarza tez często, że nie ma czasu. Nie ma racji – przecież zawsze jest czas na nowe znajomości, skakanie po kałużach czy obserwację ptaków. Na szczęście tata zawsze wie dokładnie, kiedy czas na bajkę. I wtedy to mały lisek prosi „jeszcze 5 minut”. Zabawna opowieść, w której wszystkie dzieci odnajdą sytuacje, które przeżywają codziennie. Wielki plus za postać samotnego taty dwóch urwisów.

jeszcze pięć minut

jeszcze pięć minut

jeszcze pięć minut

jeszcze pięć minut

wiek: 4+ wydawnictwo: Tako

CZAS CZARODZIEJ

Czas czarodziej

Wzruszająca książeczka o przemijaniu. O tym, jak z każdym dniem zmienia się świat wokół nas i zmieniamy się my sami. Dziecko robi się coraz wyższe, a ołówek coraz krótszy. Pod wpływem czasu szkli się cebulka na patelni a niepodcinana grzywka zaczyna wpadać do oczu. Ciało staję się coraz bardziej pomarszczone. Opony (i niektóre osoby) stają się łyse. Prędzej czy później wszystkie komputery stają się zbyt wolne. W sklepowej kolejce przychodzi nasza kolej. Są też rzeczy, które nie zmienią się na naszych oczach – góry będą stać niewzruszenie, a bliscy zawsze będą przy nas.

Czas czarodziej

Czas czarodziej

Czas czarodziej

Czas czarodziej

wiek: 5+ wydawnictwo: Babaryba

BASIA I ZEGAREK (PREMIERA)

Basia i zegarek

Najnowsza część przygód uwielbianej przez dzieci pięciolatki. Tym razem Basia dostaje przesyłkę od dziadka. W środku znajduje śliczny zegarek. Na tarczy wesoło błyszczą brylanciki, a pasek jest w wesołe pieski. Zachwycona dziewczynka nie zdejmuje go do spania, ani nawet do kąpieli. Radość zmniejsza jednak uwaga starszego brata: po co właściwie Basi zegarek, skoro nie potrafi sprawdzić, która jest godzina? Mama nie ma… czasu, żeby Basię nauczyć tej trudnej sztuki. Nie ma czasu? A czy może go kupić? A może czas mieszka w zegarku? Basia zaczyna się wsłuchiwać w to co mówią dorośli, ale okazuje się, że nasz język jest pełen zwrotów, które czynią sprawę jeszcze bardziej skomplikowaną.

  • nie mam czasu? (a skąd go wziąć?)
  • zagramy w karty dla zabicia czasu (jak to? „zabijemy czas”?)
  • szkoda tracić czas na siedzenie (jak można stracić coś, co jest zawsze?) I wiele, wiele innych. Basia poznaje ich znaczenie choćby śpiesząc się na dworzec i czekając na opóźniony pociąg. Ale przede wszystkim rozmawiając z dziadkiem, który opowiada jej również o dorastaniu, starzeniu się, przemijaniu. O tym, co czas nam daje, a co odbiera. To bardzo cenna lekcja!

Basia i zegarek

Basia i zegarek

Basia i zegarek

Basia i zegarek

wiek: 4+ wydawnictwo: Egmont

CZAS. BIBLIOTECZKA MONTESSORI (4+)

Biblioteczka Montessori Czas

Zestaw zawiera kalendarz liniowy (ma prawie 3,5 metra!) i karteczki z nazwami dni tygodnia do samodzielnego wyklejenia oraz tarczę dobową, tarczę pór i książeczkę dla rodziców, która podpowie jak tłumaczyć czas dziecku. Jak pomóc dziecku umiejscowić się w czasie, jak wytłumaczyć powiązania między zmianą lat a zmianą pór roku.

Biblioteczka Montessori Czas

Biblioteczka Montessori Czas

wiek: 4+ wydawnictwo: Egmont

dzisiejsza rozmowa do obejrzenia tutaj

Kategorie/wiek: 3-6 PnŚ


Zobacz inne tematy
4 pory roku adaptacja adopcja adwent Afryka aktywnościowe anatomia angielski architektura asertywność babcia bajki bakterie baśnie bezpieczeństwo biografia Boże Narodzenie Boże narodzenie chemia choroba chłopcy ciało ciekawostki ciąża czas czytanie demencja demokracja dentysta detektywistyczne dinozaury dla maluchów dla maluszków Dolina Tumilu Dorota Minta drzemka drzewa dysleksja dziadek dzieci edukacyjne ekologia ekonomia eksperymenty emocje etno ewolucja film fizyka folklor fryzjer geografia girl power gniew gry dla dzieci gry planszowe grzyby góry historia humor inspiracja interaktywne internet jak to działa jednorożec jedzenie jesień język karmienie piersią karty edukacyjne kino klasyka komiks komputery konie kosmos kot koty kryminał książka aktywnościowa książka interaktywna kucharskie kwiaty kąpiel las lato legendy lekarz liczenie logopedia mama maszyny matematyka małpy miasto mitologia miłość Montessori montessori morze motyle młodzieżowe na dobranoc na prezent nauka angielskiego nauka czytania nauka naukowe niepełnosprawność niepodległość nieśmiałość nowe technologie o dziewczynkach obrazkowe ocean odpieluchowanie odpowiedzialność społeczna odwaga okienka Oliver Jeffers origami owady pasja patriotyzm Peter Carnavas picture book pieniądze pierwsza pomoc pierwsze książeczki pies podróże pogotowie pojazdy polityka pop-up pory roku potwory powieści powieść powstanie praca prawdziwe historie przedszkolak przedszkole przedszole przemoc przeprowadzka przygoda przygodowe przyjaźń przyroda pszczoły ptaki puzzle radość rak rekiny retoryka robot rodzeństwo rodzicielstwo bliskości rodzina rower rozwód rozłąka rośliny rymowane różnorodność samodzielne czytanie science-fiction seksualność serie smok smutek sowy sport społeczeństwo stan wojenny starość starożytność stereotypy strach strata straż pożarna strażacy szkoła sztuka sąsiedzi taniec tata technika tekturka tolerancja tradycja trudne rozmowy trudne tematy uchodźcy uczucia wakacje Warszawa wiara w siebie Wielkanoc wieloryb wieś wiking wiosna wojna wspieranie rozwoju mowy wydawnictwo sam wydawnictwo tekturka wynalazki wyobraźnia wyszukiwanka Zaduszki zawody zazdrość zima zioła zmysły zoo zwierzęta zęby złość zły dotyk śmierć rodzica śmierć święta żłobek