Serie książek dla dzieci z chłopcami w roli głównej - książki z PnŚ 5 sierpnia 2020

Serie książek dla dzieci z chłopcami w roli głównej - książki z PnŚ 5 sierpnia 2020

Pytanie na śniadanie stawia przede mną kolejne wyzwania ;) Dzisiaj program poświęcony był mężczyznom. Przygotowałam więc książki, w których głównymi bohaterami są chłopcy. Nie tylko dla chłopaków. Wybrałam serie. Bohaterów, z którymi dzieci moga zaprzyjaźnić się na dłużej. Bo o serie o chłopcach pytacie mnie wyjątkowo często.

Seria o Stasiu Pętelce

Seria o Stasiu Pętelce

Jedna z najnowszych serii książkowych dla dzieci. Sympatyczny Staś Pętelka jest przedszkolakiem, który musi się zmierzyć z nowymi sytuacjami Podobnymi do tych, z którymi spotka się większość dzieci w jego wieku. Czy to, wzbudzająca obawy, wizyta u lekarza spowodowana lekkomyślną zabawą, czy pojawienie się nowego, czworonożnego domownika, czy rodzinny wyjazd w nieznane miejsce – wszystkie te sytuacje to też emocje Stasia, którym chłopiec musi stawić czoło. Staś jest też opiekuńczym bratem dla swojej młodszej siostrzyczki Jadzi.

Seria o Stasiu Pętelce

Seria o Stasiu Pętelce

Seria o Stasiu Pętelce

W najnowszej książce z serii – Staś Pętelka. Wielka Wyprawa – chłopiec wraz z siostra wyrusza na pierwsze w życiu wakacje bez rodziców. Wraz z dziadkami jedzie w góry. To jego pierwsza podróż w wagonie sypialnianym, pierwsza przejażdżka górską kolejką, ale też pierwsza męska wyprawa z dziadkiem. I zdobycie górskiego szczytu. Staś jest pewien, że nie zapomni tych wakacji. W końcu męskie wyprawy są lepsze niż lody!

Seria o Stasiu Pętelce

Seria o Stasiu Pętelce

Seria o Stasiu Pętelce

wuek: 4+ wydawnictwo: Zielona Sowa

Staś Pętelka. Wielka wyprawa
Staś Pętelka. Dzielny Pacjent
Staś Pętelka. Nowy piesek
Staś Pętelka. Ferie w Lesie

Seria o Albercie Albertsonie

Seria o Albercie Albertsonie

Książki tej, kultowej już, szwedzkiej serii zostały przetłumaczone na kilkadziesiąt języków. Trudno uwierzyć, że od wydania pierwszego tomu minęło już 40 lat. Opowieści o Albercie nie straciły na aktualności i wciąż pojawiają się kolejne. W zależności od toku Albert Albertson ma, w zależności od tomu 4, 5, 6, 7 lat. Co ważne, wychowywany jest przez samotnego ojca – to temat bardzo rzadko spotykany w literaturze dziecięcej. Każdy z tomów pokazuje kawałek dziecięcej rzeczywistości. Znajdziecie tu i opowieść o tym, jak czteroletni Albert nie może zasnąć, i historię niesamowitej budowli, do której stworzenia Albert mógł używać wszystkich narzędzi taty, oprócz niebezpiecznej piły. Jest książka, z której dowiadujemy się, dlaczego Albert nie lubi się bić i jak wielkiej odwagi wymaga przyznanie się do tego. Jest również opowieść o tym, jak chłopiec został oskarżony o kradzież, której nie dokonał. Wśród blisko 20 tytułów wydanych po polsku, każde dziecko znajdziecie coś dla siebie.

Seria o Albercie Albertsonie

Seria o Albercie Albertsonie

Seria o Albercie Albertsonie

Seria o Albercie Albertsonie

Seria o Albercie Albertsonie

Gdzie kupić?

Informacje o wszystkich tomach znajdziesz na stronie Wydawnictwa Zakamarki

Trylogia o Ulfie

Trylogia o Ulfie

Szwedzki pisarz, Ulf Stark opisał swoje wspomnienia z dzieciństwa spędzonego na przedmieściach Sztokholmu. Choć autor urodził się w latach 50tych, a seria powstała w latach 90tych, okazuje się, że to jak wygląda dzieciństwo, niewiele się zmieniło. Choć dzieci noszą inne ubrania i mają inne zabawki, łączą je uniwersalne problemy i szalone pomysły, które rodzą się w ich głowach.

Pierwszy tom nosi tytuł Magiczne tenisówki mojego przyjaciela Percy'ego. Ulf jest szkolnym ciamajdą. Słabo radzi sobie na wuefie, przejście po równoważni wydaje mu się niemożliwe. W domu robi co może, żeby unikać swojego starszego, przebojowego brata. Rodzice i sąsiedzi uważają Ulfa za wyjątkowo grzecznego, miłego chłopca. Pewnego dnia w szkole pojawia się nowy uczeń, Percy. Percy jest łobuzem. Pali papierosy, potrafi robić interesy, umie się bić. I chce zaprzyjaźnić się z Ulfem. A Ulf marzy o tym, żeby nowy kolega podarował mu swoje znoszone, magiczne tenisówki. Dzięki nim będzie mógł robić wszystko, czego do tej pory się bał. Czy Ulf sam stanie się łobuzem? Czy Percy’emu uda się sprawić, że tata się uśmiechnie? Czy tenisówki rzeczywiście uszczęśliwią głównego bohatera?

Jeśli nie lubicie podsuwać dzieciom książek, w których bohaterowie nie zawsze dobrze się zachowują, warto, zebyście wiedzieli, że Ulf wraz z kolegai podgląda gołe baby, przebiega między samochodami, a nawet wysadza skrzynki pocztowe sąsiadów. Jęśli, tak jak ja, traktujecie takie historie, jako punkt wyjścia do rozmowy, o tym co dobre i złe, bezpieczne i ryzykowne, pokochacie historię Ulfa.

Nie brakuje tu też trudniejszych tematów. Dostarcza ich zwłaszcza Percy i jego rodzina. Wiecznie smutny i zmęczony tata czy mama niestroniąca od alkoholu. Dlatego też, mimo że wydawnictwo Zakamarki opisuje tę książkę, jako przeznaczoną dla dzieci powyżej szóstego roku zycia, ja daje jej 8+.

W kolejnym tomie - Mój przyjaciel szejk w Stubery nad Ulfowi i Percy'emu grozi rozstanie. Tata Percy'ego nie zarabia. w Stubery nikt nie chce kupować od niego żaluzji, więc chce zabrać rodzinę w inne miejsce. Percy jest zrozpaczony. To pierwsze miejsce, w którym ma przyjaciela. Pierwsza szkoła, w której pani jest dla niego miła. Robi wszystko, żeby zniechęcić do siebie kolegów i znaleźć pretekt do wyjazdu. Czy uda się przekonać tatę do zmiany zdania i czy będzie miało na to wpływ zapowiadane przybycie szejka z Arabii Saudyjskiej, z którym tata Ulfa nawiązał kontakt za pomocą domowej radiostacji?

Drugi tom to tez historia pierwszej miłości i związanych z nią rozczarowań. Pojawia się również wątek szkolnego prześladowcy.

Najnowszy i ostatni tom trylogii, Mój przyjaciel Percy, Buffalo Bill i ja ukazał się na rynku niedawno. To opowieść wakacyjna. Ulf, jak co roku odwiedza dziadków mieszkających na wyspie. Tym razem zabiera ze sobą Percy'ego. Dorośli nie są zadowoleni - Ulf nikogo nie uprzedził, a dziadek nie lubi dzieci. Okazuje się jednak, że swoja bezpośredniością i odwagą przyjaciel Ulfa podbija serce starszego pana. Te wakacje są inne niż wszystkie. Przede wszystkim dla Percy'ego, który wraz z Ulfem odtwarza wszelkie dziecięce zabawy, w których sam nigdy nie miał okazji brać udziału Chłopcy uczą się, czym jest braterstwo krwi. Poznają pasjonujacą historię Buffalo Billa, którego kiedys poznał dziadek. Ich przyjaźń przejdzie też trudną próbę, a to za sprawą pewnej Pii...

Książki można czytać po kolei, ale możecie też zacząć od dowolnego tomu.

Magiczne tenisówki mojego przyjaciela Percy'ego
Mój przyjaciel szejk w Stubery
Mój przyjaciel Percy, Buffalo Bill i ja

[cała rozmowa do obejrzenia tutaj, video będzie aktywne, kiedy link pojawi się w sieci]