Rollek i Baster - psi bohaterowie, którzy ratują ludzkie życie

Rollek i Baster - psi bohaterowie, którzy ratują ludzkie życie

Czy znacie serię „Pies na medal”? To historie świetnie wyszkolonych psich bohaterów, którzy ciężko pracują, pomagając ludziom.

Właśnie ukazały się dwie kolejne części.

„Rollek. Pies przewodnik”

Pierwsza to opowieść o Rollku rasy chesapeake bay retriever, na co dzień pomagającemu ociemniałemu panu Sebastianowi, który jako młody chłopak stracił wzrok w wypadku motocyklowym. Rollek wspiera go w poruszaniu się po ulicach, pilnuje, żeby nic mu się nie stało. Możecie ich spotkać na Niewidzialnej Wystawie w Warszawie, gdzie pan Sebastian jest przewodnikiem.

Rollek z dziećmi

Na tej wystawie naszych bohaterów poznają Kamil i Mateusz, którzy szukają rozrywki w gorący, wakacyjny dzień. Są pod wrażeniem pracy psa i mają możliwość przespacerowania się z nim po mieście. Po wakacjach zapraszają Rollka i jego pana do swojej szkoły, żeby opowiedzieli innym uczniom o swoim życiu.

Spacer z Rollkiem

Rollek jest bardzo dzielnym pomocnikiem – powstrzymał swojego pana przed wejściem na remontowany most, wiedząc, jak bardzo to niebezpieczne. Wie, że trzeba zatrzymać się przed przejściem dla pieszych, potrafi świetnie omijać wszelkie przeszkody. Po godzinach pracy jest psem kanapowcem, który lubi podkradać jedzenie.

Rollek w pracy

Z książki dzieci dowiedzą się, że nie wolno głaskać psa przewodnika kiedy pracuje. Zobaczą jak wygląda codzienność osób niewidomych i przedmioty, które ułatwiają im normalne funkcjonowanie. Poznają różnicę między osobą ociemniałą a niewidomą.

Pan Sebastian i Rollek

„Baster. Pies Ratowniczy”

Grupa harcerzy wybiera się w góry. Są doświadczonymi piechurami, towarzyszy im dorosły opiekun, ale i tak w drodze do schroniska jeden z nich gubi się w gęstej, wieczornej mgle. Koledzy szybko wzywają Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. W ekipie poszukiwawczej są psy, wśród nich najbardziej doświadczony jest border colie Baster.

na górskim szlaku

Okazuje się, że te psy nie muszą najpierw poznać zapachu poszukiwanej osoby, są wyszkolone tak, żeby umieć zidentyfikować ludzi, którzy znaleźli się poza szlakiem lub nietypowo się zachowują. Baster szybko odnajduje Maćka, który zsunął się do głębokiego wąwozu, na szczęście nic mu nie jest i cała grupa szybko trafia do schroniska, gdzie dowiadują się więcej o pracy psów ratowników.

ogary poszły w las

Górskie psy często są wzywane to akcji ratowniczych w innych miejscach. Radzą sobie w wymagającym terenie i w trudnych warunkach.

Baster po godzinach

Z książki dzieci dowiedzą się też jak zachowywać się na górskim szlaku, pod jaki numer dzwonić w razie niebezpieczeństwa i jakie warunki trzeba spełniać, żeby zostać ratownikiem górskim.

To seria idealna dla tych, którzy zaczynają czytać samodzielnie – książeczki są krótkie, czcionka duża i wyraźna. Zwracają uwagę na kwestie bezpieczeństwa, uczą szacunku do zwierząt. Dzięki nim dzieci poznają również rasy psów pracujących.

border colie

W serii znajdziecie również książki:

  • Morus. Pies ratownik wodny

    Historia nowofunlanda, który pracuje w WOPR, pływa na skuterze wodnym i ratuje osoby, którym w wodzie grozi niebezpieczeństwo

  • Czart. Pies lawinowy

    Ratownik górski, który pomaga osobom zaginionym w górach i potrafi odnaleźć ludzi zasypanych śniegiem.

  • Falco. Pies lotniskowy

    Zadaniem Falco jest przeganianie dzikich zwierząt i ptaków, z którymi mogłyby zderzyć się samoloty, ale poznacie też jego kolegów z pracy, którzy szukają narkotyków i materiałów wybuchowych

  • Junior. Opiekun osób starszych

    Kundelek pracujący w domu opieki, który umila czas podopiecznym ośrodka i towarzyszy im w spacerach.

psy na medal!

zdjęcie Pana Sebastiana i Rollka dzięki uprzejmości Wydawnictwa Zielona Sowa

zdjęcie Bastera ze strony Grupy Podhalańskiej GOPR