Papiernik, Targowisko Opowieści - o tym, dlaczego warto opowiadać historie (PATRONAT)

Co dwa lata w dalekim mieście Ubar, otoczonym pustynnymi wydmami, odbywa się wyjątkowe targowisko. Możecie na nim kupić niesamowite przedmioty – magiczne lampy, latające dywany, wodę z fontanny młodości, mapy zaginionych skarbów, mechaniczne małpy i egzotyczne zwierzęta, a nawet smoki. Ale to tylko dodatek. W rzeczywistości podróżnicy z najdalszych zakątków świata przybywają tutaj po coś innego. Jest to bowiem Targowisko Opowieści.

Papiernik

Naszym przewodnikiem po tym wyjątkowym targu, jest Papiernik, w stroju w żółto niebieskie trójkąty, którego poznaliśmy w pierwszej części – „Papiernik, czyli skąd się biorą opowieści”.

Właśnie spakował on klatki pełne papierowych ptaków, które przyniosły mu najpiękniejsze opowieści z całego świata i wyruszył na targowisko, żeby sprzedać je pisarzom, poetom, reżyserom, bardom, bajarzom.

Papiernik

Okazuje się, że jest on tylko jednym z wielu sprzedawców opowieści – niektórych z nich poznamy wędrując po Targowisku. Historie tego, jak stali się oni Papiernikami, są same w sobie pasjonującymi opowieściami o losach ich krain i ludów.

W bocznych uliczkach możecie spotkać Satorubiego od Ważek.

Papiernik

W jego kraju korzenie bambusowych lasów sięgają głęboko, do krainy, w której mieszkają dusze zmarłych – to one opowiadają historie, które Saturabi zamyka w bambusowych ważkach. Dzieje pierwszego przedstawionego nam Papiernika, to historia miłości tragicznie przerwanej przez wojnę wrogich klanów. Ukochana Saturabiego została otruta na ich ślubie, a ten zaślepiony żądzą zemsty nawet nie zauważył, kiedy ze szlachetnego, wyrozumiałego przywódcy zmienił się w strasznego tyrana, zwanego Czarnym Szogunem.

”Bo trzeba wam wiedzieć, że nawet najwspanialsze intencje potrafią stać się strasznym złem, jeżeli stoi za nimi gniew, rozpacz i brak litości”

Gdy dociera do niego prawda, jest już niemal za późno – stał się osobą, przed którą chciał uchronić swój lud. Teraz, żeby odkupić winy, opowiada historie tych, których skrzywdził.

Papiernik

W podziemnej, pełnej lodu i śniegu Sali czeka na Was ze swoimi opowieściami Papiernik Iglik - Inuita z mroźnej Północy.

Papiernik

(jestem bardzo wdzięczna autorowi, za wytłumaczenie młodym czytelnikom kim są Inuici i dlaczego nie powinniśmy używać określenia „Eskimos”)

Iglik zawsze był Marzycielem i uwielbiał wymyślać historie, co nie podobało się pozostałym członkom jego społeczności. Uważali oni, że życie w lodowej krainie jest trudne i wymagające – wszyscy powinni się więc skupić na swoich obowiązkach, a słuchanie niepraktycznych opowieści może sprowadzić na mieszkańców wioski zgubę. Dlatego zmusili Iglika, opiekuna stada reniferów, do zamieszkania z dala od nich.

Pewnego dnia Iglik wyruszył w pogoń za świetlistym reniferem, którego dostrzegł wśród śnieżnych zasp. Podążając za nim dotarł do opuszczonego zamarzniętego miasta, w którym szamani z jego wioski uwięzili Zorzę Polarną, a wraz z nią opowieści dawnego ludu. Okazało się, że te historie nie były niebezpieczne, a ludzie potrzebują czegoś więcej niż opowieści o tym jak pracować.

”Opowieści nie są złe, są naszą pamięcią, naszą historią i kroniką tego, kim jesteśmy i po co żyjemy”

Tak Iglik został Strażnikiem Zorzy Polarnej, tłumaczem opowieści i Papiernikiem z zamarzniętego świata.

Papiernik

Papiernik

Na Targowisko przybywa też Zagubiony Papiernik

Papiernik

To moja ulubiona historia opowiedziana w tej części „Papiernika”

Komandor Kal, pochodzący z odległej planety, był w swoim świecie bohaterem. Nieustraszony kapitan gwiezdnego statku, odkrywca gwiazd i planet, pionier kosmicznych podróży. Nie miał sobie równych. Jednak tym, co go napędzało, na równi z ciekawością, była chęć zdobycia sławy. To sprawiło, że kiedy w okolicy zabrakło już kosmicznych tajemnic do odkrycia, zdecydował się wyruszyć w niebezpieczną podróż do wnętrza czarnej dziury. W trakcie tej misji Kal zgubił drogę do domu i po raz pierwszy zrozumiał, że jest samotny i że nigdy nie umiał nawiązywać przyjaźni.

”A wystarczyło zatrzymać się na chwilę i zrozumieć, że zamiast ciągle opowiadać o sobie, warto poświęcić trochę uwagi innym”

Gdy po latach dotarł do kuchni Lema, starego Papiernika Gwiazd, marzył już tylko o jednym – powrócić do domu i spotkać innego człowieka. Okazało się jednak, że nie jest to takie proste. Dlatego od lat Kal, w towarzystwie wiernej suki Łajki, przybywa na Targowisko w poszukiwaniu mapy lub opowieści, która pozwoli mu wrócić do domu.

Papiernik

W pałacach Wysokiego Miasta możecie spotkać Sankara, Papiernika od Fletów

Papiernik

Chłopiec mieszkał w mieście Kantipur położonym u podnóża Tańczącej Góry, która co jakiś czas zasypywała ulice i domy lawiną śniegu i kamieni. Mieszkańcy wierzyli, że to sprawka straszliwego smoka, którego może przepędzić tylko król Bairaw. Niestety nikt nie wiedział gdzie dzielny władca zapadł w sen i jak go obudzić, żeby przyszedł miastu z odsieczą. Sankar natomiast miał cenną umiejętność – potrafił słuchać opowieści niesionych przez wiatr z odległych krain i w ten sposób poznał miejsce, w którym przebywał wyczekiwany król. Kiedy dotarł na miejsce, okazało się, że Baiwar już dawno się obudził i w najlepsze… rżnie w karty z innymi olbrzymami, którzy powinni spoczywać w głębi swoich gór i strzec swoich poddanych. Giewont, Wilhelm Tell, Lwie Serce – to ich awantury przy kartach i szachach okazują się być powodem trzęsień ziemi. Odważny chłopiec przypomina dawnym władcom o ich obowiązkach i ratuje swoje miasto.

”Szeptał każdemu opowieść o tym, kim byli dawno temu, o ich szlachetności i odważnych uczynkach. O ich oddaniu swoim poddanym i o trosce o los najsłabszych. A także o obietnicach, jakie złożyli, kiedy zasypiali w swoich górskich jaskiniach”

Zostaje Papiernikiem, który zbiera opowieści przyniesione przez wiatr i zamyka je w magicznych fletach, które uwolnią swoje melodie, kiedy przyjdzie na to czas.

Papiernik

Avem, Pierwsza Papiernik Chmurogórza przybywa na Targowiska z bardzo daleka.

Papiernik

Jej domem jest unoszące się wśród chmur miasto, wokół którego latają wieloryby, żółwie, kraby i ośmiornice. Mieszkańcy tej cudownej krainy są w niej jednak uwięzieni. Chmurogórze otacza bowiem Gradowa Wstęga, której nikomu nie udało się jeszcze przekroczyć. Strzeże jej olbrzymi, niebezpieczny Żmij.

Avem była kandydatką na Strażniczkę – jedną z osób, które na grzbietach podniebnych płaszczek patrolują okolice i pilnują, żeby żaden groźny stwór nie wydostał się z Gradowej Wstęgi.

Pewnego dnia Avem znalazła papierowego ptaka, który najwyraźniej przybył spoza Wstęgi. Nieopatrzenie zabrała go do miasta, sprowadzając na nie niebezpieczeństwo. Chcąc naprawić swój błąd, stoczyła walkę z okrutnym Żmijem.

”…swoją odwagą i determinacją nie tylko wszystkich ocaliła (…) lecz także uwolniła całe Chmurogórze, które od tej pory połączyło się z innymi krainami”

Sama Avem dowiedziała natomiast się o istnieniu Papierników i postanowiła zostać jednym z nich.

Papiernik

Papiernik

To już wszyscy bohaterowie i ich pasjonujące historie, które poznajemy w tej części. Zakończenie zdradza jednak, że możemy się spodziewać kolejnych opowieści, które pokażą nam więcej tajemnic świata Papierników. W końcu samo Targowisko ma do spełnienia jeden najważniejszy cel… Może domyślacie się jaki?

Nie sposób opowiadać o tej książce nie poświęcając uwagi jedynym w swoim rodzaju ilustracjom. Autor „Papiernika” Roch Urbaniak jest malarzem, absolwentem ASP. I do od obrazu przedstawiającego postać zdejmującą z drzewa papierowe ptaki zaczęła się historia papiernika. Pełne szczegółów, baśniowe ilustracje, które w rzeczywistości są obrazami, same w sobie opowiadają mnóstwo historii. Gwarantuję, że te obrazy Wasze dzieci zapamiętają na całe życie.

Papiernik

Papiernik

Roch dużo podróżuje i bez problemu odnajdziecie w jego pracach (i opowieściach) inspiracje miejscami, które odwiedził. W Yamato odnajdziecie Japonię, w szczytach Grzbietu Świata Nepal. Nie ukrywa swojej fascynacji popkulturą – filmem, książką, komiksem. Może czytając o przygodach komandora Kala zobaczycie w głowie sceny ze znanych Wam filmów?

To wszystko sprawia, że mimo, że historie przez niego opowiedziane nawiązują do dawnych mitów i legend, są jednocześnie nowoczesne, atrakcyjne dla młodych czytelników (i ich rodziców).

Każda z nich niesie ze sobą mądre przesłanie. Uwielbiam w obu częściach „Papiernika” to, że autor traktuje swoich czytelników z szacunkiem, chce ich bawić, chce ich czegoś nauczyć, ale nie jest moralizatorem. Zostawia dzieciom pole do przemyśleń, a rodzicom do rozpoczęcia rozmowy na wiele ważnych, współczesnych, a jednocześnie uniwersalnych tematów.

A kiedy będziecie już mieli egzemplarze “Papierników”, wypatrujcie autora na targach książki i spotkaniach autorskich i ustawcie się w kolejce po wyjątkowe “rysografy”:

Papiernik

Papiernik

Kategorie/wiek: 8+ dla wszystkich


Zobacz inne tematy
4 pory roku adaptacja adopcja adwent Afryka aktywnościowe anatomia angielski architektura asertywność babcia bajki bakterie baśnie bezpieczeństwo biografia Boże Narodzenie Boże narodzenie chemia choroba chłopcy ciało ciekawostki ciąża czas czytanie demencja demokracja dentysta detektywistyczne dinozaury dla maluchów dla maluszków Dolina Tumilu Dorota Minta drzemka drzewa dysleksja dziadek dzieci edukacyjne ekologia ekonomia eksperymenty emocje etno ewolucja film fizyka folklor fryzjer geografia girl power gniew gry dla dzieci gry planszowe grzyby góry historia humor inspiracja interaktywne internet jak to działa jednorożec jedzenie jesień język karmienie piersią karty edukacyjne kino klasyka komiks komputery konie kosmos kot koty kryminał książka aktywnościowa książka interaktywna kucharskie kwiaty kąpiel las lato legendy lekarz liczenie logopedia mama maszyny matematyka małpy miasto mitologia miłość Montessori montessori morze motyle młodzieżowe na dobranoc na prezent nauka angielskiego nauka czytania nauka naukowe niepełnosprawność niepodległość nieśmiałość nowe technologie o dziewczynkach obrazkowe ocean odpieluchowanie odpowiedzialność społeczna odwaga okienka Oliver Jeffers origami owady pasja patriotyzm Peter Carnavas picture book pieniądze pierwsza pomoc pierwsze książeczki pies podróże pogotowie pojazdy polityka pop-up pory roku potwory powieści powieść powstanie praca prawdziwe historie przedszkolak przedszkole przedszole przemoc przeprowadzka przygoda przygodowe przyjaźń przyroda pszczoły ptaki puzzle radość rak rekiny retoryka robot rodzeństwo rodzicielstwo bliskości rodzina rower rozwód rozłąka rośliny rymowane różnorodność samodzielne czytanie science-fiction seksualność serie smok smutek sowy sport społeczeństwo stan wojenny starość starożytność stereotypy strach strata straż pożarna strażacy szkoła sztuka sąsiedzi taniec tata technika tekturka tolerancja tradycja trudne rozmowy trudne tematy uchodźcy uczucia wakacje Warszawa wiara w siebie Wielkanoc wieloryb wieś wiking wiosna wojna wspieranie rozwoju mowy wydawnictwo sam wydawnictwo tekturka wynalazki wyobraźnia wyszukiwanka Zaduszki zawody zazdrość zima zioła zmysły zoo zwierzęta zęby złość zły dotyk śmierć rodzica śmierć święta żłobek