Pamiętam, że kiedy kilkunastomiesięcznego Olafa zabraliśmy po raz pierwszy do zoo, utknęliśmy przy wybiegu goryli. Był tak zafascynowany, że kurczowo trzymał się ogrodzenia i nie mogliśmy my go od niego oderwać (dosłownie!) Lata mijają, a każda wizyta w ogrodzie zoologicznym nadal jest dla niego wielką frajdą. Jestem pewna, że wiele dzieci ma podobnie. W końcu możliwość zobaczenia na żywo dzikich zwierząt jest czymś wyjątkowym, zwłaszcza, kiedy maluchy mają okazję obserwować je w porze karmienia. Oglądanie żadnego filmu przyrodniczego, czytanie żadnej książki o zwierzętach, nie może się równaćz możliwością zobaczenia na żywo hipopotama czy żyrafy.
No właśnie, po cóż więc nam książka o zoo, zapytacie? Otóż niezależnie od tego, ile czasu w ogrodach zoologicznych spędzimy i ile zwierząt uda nam się uważnie obserwować, samo zoo stanowić będzie dla nas wielką tajemnicę. To, co niewidocznie jest dla dzieci (i dorosłych) równie fascynujące, jak jego mieszkańcy!
Te wszystkie budynki, do których nie wolno wejść, części wybiegów niewidoczne dla oczu zwiedzających, skomplikowane instalacje, dzięki którym zwierzęta mają zbiorniki wodne, w których mogą zażywać kąpieli. To wszystko rozbudza dziecięcą wyobraźnię. Czy zastanawialiście się kiedyś, jak w zoo powstają wysokie skały, rzeczki czy jeziorka? Czy wiecie, kto szykuje podopiecznym ogrodu jedzenie i dba o ich zdrowie? I kto dba o to, że zwierzęta w zoo się nie nudziły?
Właśnie dlatego potrzebujecie książki Odwiedzamy zoo! Książki, która dodatkowo pokazuje, jak ogrody zoologiczne dbają o populacje zagrożonych wyginięciem gatunków zwierząt, o czym, mam wrażenie, wiele osób zapomina. Jest to też świetny tytuł przygotowujący dziecko na pierwszą i kolejne wizyty w zoo, pokazująca, jak się zachowywać, by nie krzywdzić zwierząt i samemu pozostać bezpiecznym.
To kolejny tytuł z uwielbianej przez dzieci serii z okienkami zatytułowanej Dlaczego? Kiedy? Jak? . Jak pozostałe książki z tego cyklu doskonale syntetyzuje temat, który porusza, dostarczając dzieciom cennej wiedzy, okraszonej mnóstwem niesamowitych ciekawostek.
Kolejne rozdziały składają się na pasjonującą opowieść o zoo, jego pracownikach i mieszkańcach. Pierwsza, wprowadzająca rozkładówka, z której dzieci dowiedzą się czym właściwie jest zoo to właściwie wyszukiwanka, na rozkładowce pokazujące ogród z lotu ptaka dzieci znajdą mnóstwo szczegółów, a po otwarciu dużej, centralnie umieszczonej klapki, dowiedzą się, co dzieje się na zapleczu technicznym zoo. Na kolejnych stronach przeczytają, jak powstają i wyglądają wybiegi dla zwierząt i jakie, niewidoczne na pierwszy rzut oka konstrukcje sprawiają, że bezpieczne w zoo i zwierzęta i odwiedzający je ludzie. W licznych klapkach i ramkach umieszczone są informacje o najróżniejszych gatunkach zwierząt
Dalej przeczytamy o opiekunach zwierząt i ich codziennej pracy, która polega nie tylko na ty, żeby dostarczać zwierzakom pożywienie. Czy wiecie, że słonie uczą się gestów pokazywanych przez ludzi i rozumieją je? Dlatego na całym świecie opiekunowie używają tego samego języka – w razie przeniesienia do innego ogrodu, zwierzę będzie rozumiało nowe zajmujące się nim osoby! No właśnie, o tym, jak zwierzęta podróżują między ogrodami również tu przeczytacie. Dziś do zoo nie trafiają zwierzęta schwytane na wolności – warto uświadomić to dzieciom!
Dzieciakom z zacięciem inżynierskim spodoba się rozdział poświęcony urządzeniom niezbędnym w zoo, ale myślę, że jeszcze większy entuzjazm wzbudzą strony, które opowiadają o opiece weterynaryjnej i ilustracja, na której weterynarka robi usg pumie.
W książkach z serii Dlaczego? Kiedy? Jak? zawsze czeka na dzieci jakaś niespodzianka, tym razem jest to gra planszowa typu wyścig. Zadania-pytania są ukryte w klapkach. Wystarczy Wam do niej kostka i pionki dla graczy.
Od 12 do 22 maja z kodem EMKA20 tę i wszystkie inne książki dla dzieci w sklepie na stronie wydawnictwa kupicie 20% taniej.
Tutaj znajdziecie recenzje wszystkich książek wydawnictwa sam.