Odnajdź w sobie siłę i zmieniaj świat - recenzja (patonat)

Odnajdź w sobie siłę i zmieniaj świat - recenzja (patonat)

Nigdy wcześniej młodzi ludzie nie byli tak aktywni i zaangażowani, jak dziś. Z podziwem obserwuję dzisiejsze dzieci i młodzież. Wiedzą, czego chcą. Znają swoje (i nie tylko!) prawa. Biorą udział w najróżniejszych inicjatywach. Działają na rzecz swoich lokalnych społeczności. Zdarzają się takie młode osoby, które zajmują honorowe miejsca na przykład w radach swoich dzielnic! Są i takie, których słuchają najważniejsi światowi politycy i polityczki.

Współczesne dzieciaki wiedzą, że nie mają na co czekać. Od kilkudziesięciu lat dorośli niszczą (nie mam tu na myśli wyłącznie ekologii!) świat, w którym żyją i będą żyć, kiedy nas zabraknie. Mają o co walczyć. I mają do tego narzędzia. A także idoli i idolki, którzy dziś są na wyciągnięcie ręki – można ich śledzić w social mediach, łatwo nawiązać z nimi kontakt.

Na rynku nie brakuje książek o młodych osobach z całego świata, które nie bały się działać i dokonały zmiany – na skalę lokalną lub globalną. Ale najnowsza propozycja od wydawnictwa sam - Odnajdź w sobie siłę i zmieniaj świat to pierwsza taka, która podpowiada, co konkretnie (i jak!) można robić, żeby zmieniać świat. Ale nie tylko - to również książka, która uczy wrażliwości, życzliwości, tolerancji i współpracy z innymi.

Odnajdź w sobie siłę i zmieniaj świat - recenzja

Książka podzielona jest na 4 części, poświęcone kolejno temu co możemy zrobić dla siebie samych, naszym społecznościom, konkretnym działaniom społecznym i ochronie środowiska.

Na uwagę zasługuje nowoczesna szata graficzna. Kolejne rozkładówki przypominają moodboardy, strony z młodzieżowych pamiętników lub ściany nad biurkami czy łóżkami w dziecięcych pokojach. Ilustracje mieszają się tu ze zdjęciami i infografikami: w oknach prawdziwych budynków widzimy narysowane „kreskówkowe” postaci. Znane osoby trzymają dorysowane transparenty z ważnymi hasłami. Całość jest bardzo dynamiczna i przypomina mi skierowane do najmłodszych nowoczesne filmiki edukacyjne znane z Youtuba. Mam wręcz wrażenie, że za chwilę rysunkowy samolot z ilustracji okrąży Ziemię, a ptak siedzący na czubku latarni zerwie się do lotu.

Odnajdź w sobie siłę i zmieniaj świat  - recenzja

Autorka, Keilly Swift jest redaktorką naczelną brytyjskiej gazety dla dzieci First News, która co tydzień dociera do ponad dwóch milionów młodych czytelniczek i czytelników. Rozmawia z dziećmi, pracuje z nimi, wie, co im leży na sercu i wie, jak do nich mówić, żeby zyskać ich uwagę. W książce zwraca się do nich bezpośrednio.

Rozdział 1 – Zacznij od siebie

To ważny rozdział pokazujący dzieciom, co mogą zrobić, żeby poczuć się dobrze. Zachęca do aktywności fizycznej, zdrowego odżywiania, wysypiania się i… snucia marzeń. Są tu też strony poświęcone życzliwości, a na nich konkretne rady, jak być pomocnym. Na przykład: zaproponuj przytulenie osobie, która potrzebuje wsparcia, powiedz przyjacielowi, co w nim lubisz. A potem? Może się zdarzyć, że osoby, którym pomożesz, spytają Cię, jak mogą się odwdzięczyć. Poproś je po prostu o to, aby same też pomogły innym! Dzięki temu dobro niesie się dalej.

Odnajdź w sobie siłę i zmieniaj świat - recenzja

Dużo uwagi poświęcono tu również emocjom i sposobom radzenia sobie z nimi. Autorka zachęca do szukania pomocy w trudnych chwilach i rozmów z zaufaną dorosłą osobą. Uczy pozytywnego myślenia, pozwalając czytelniczkom i czytelnikom wybrać zdania, które najlepiej do nich pasują: Mam odwagę i pewność siebie czy nie ma nic złego w popełnianiu błędów ? A może każdego dnia staje się lepszy?

Odnajdź w sobie siłę i zmieniaj świat - recenzja

Wspominałam już, że rozkładówki z tej książki przypominają mooodboardy. A może dzieci, jeśli nigdy wcześniej tego nie robiły, zechcą stworzyć swój własny? Albo napisać list do… siebie z przyszłości.

Na koniec tego rozdziału jeszcze jedna z najważniejszych rzeczy – jak rozmawiać z kimś, kto ma inne zdanie na jakiś temat niż my? Jak prowadzić dyskusję, przedstawić swoje zdanie? I po co w ogóle to robić, w sytuacji, w której mamy pewność, że nic nie zmieni naszych poglądów?

Odnajdź w sobie siłę i zmieniaj świat - recenzja

Rozdział 2 – Twoja społeczność

Zajęcia pozaszkolne, klub gier, wolontariat - społeczność to grupa ludzi, których łączy coś wspólnego.

Jedną z rzeczy, które czynią społeczności silnymi jest przyjaźń. Z tego rozdziału czytelniczki i czytelnicy dowiedzą się, między innymi, jak być dobrym przyjacielem i jak poradzić sobie z kryzysem w przyjaźni. Ale przeczytają również o tym, jak ważne jest pielęgnowanie własnego dziedzictwa.

Odnajdź w sobie siłę i zmieniaj świat -  recenzja

Ale często małe, lokalne społeczności zmieniają się w wielkie ruchy społeczne, takie jak amerykański Marsz Kobiet z 2017 roku czy strajk Grety Thunberg i zainspirowany przez niego strajk klimatyczny w latach 2018-2019.

Odnajdź w sobie siłę i zmieniaj świat - recenzja

Odnajdź w sobie siłę i zmieniaj świat - recenzja

W tej części po krótce przedstawiono inspirujące osoby takie tak Malala Yousafzai, Millie Bobby Brown czy Alesandria Ocasio-Cortez. Ale również mniej znanych Schuyelera Bailara – pierwszego transpłciowego amerykańskiego pływaka czy Nikki Christou, która urodziła się z rzadką chorobą i która prowadzi vlog, na którym stara się przybliżać temat zniekształceń twarzy.

Odnajdź w sobie siłę i zmieniaj świat - recenzja

Ciekawy jest zaprezentowany tu pomysł na stworzenie małej darmowej biblioteki, która może stać się miejscem, wokół którego powstanie społeczność. Chętn_ znajdą tu sporo podpowiedzi, jak zrealizować taki projekt!

Rozdział 3 – Zdziałajmy coś razem

Kiedy mamy już pomysły, pora zacząć działać. Oczywiście najlepiej we wspólnocie! Jak określić swój cel? W tym może pomóc quiz z książki. Odpowiadając na pytania dzieci mogą zidentyfikować ten, który jest im najbliższy.

Odnajdź w sobie siłę i zmieniaj świat - recenzja

  • Od czego zacząć?
  • Jak przygotować plakaty i ulotki?
  • Jak wykorzystać muzykę do swoich celów?
  • Jak zaplanować kampanię społeczną
  • Jak przeprowadzić zbiórkę pieniężną?

Jest tu też krótki poradnik o tym, jak bezpiecznie demonstrować!

Odnajdź w sobie siłę i zmieniaj świat - recenzja

W tym rozdziale znalazło się też miejsce na kilka innych szalenie ważnych zagadnień:

  • Jakie prawa mają dzieci?
  • Czym jest dyskryminacja i jak jej przeciwdziałać?
  • Jak rozpoznawać fake newsy?

Odnajdź w sobie siłę i zmieniaj świat - recenzja

Odnajdź w sobie siłę i zmieniaj świat - recenzja

Odnajdź w sobie siłę i zmieniaj świat - recenzja

Rozdział 4 – Ochrona środowiska

To zdecydowanie kwestia, która najbardziej interesuje współczesne dzieci. W końcu, jak żadna inna, dotyczy ich przyszłości. Nic więc dziwnego, że Keilly Swift poświęciła jej osobny rozdział.

Dbać o środowisko można na wiele sposobów – na przykład ograniczając spożycie mięsa, zmieniając samochód na rower, sadząc drzewa, siejąc łąki kwietne, oszczędzając energię, zmniejszając ilość kupowanych rzeczy.

Odnajdź w sobie siłę i zmieniaj świat - recenzja

Odnajdź w sobie siłę i zmieniaj świat - recenzja

I w tej części nie zabrakło życiorysów osób, które zrobiły i nadal robią wiele dla ochrony przyrody.

Książka Odnajdź w sobie siłę i zmieniaj świat to kopalnia wiedzy i inspiracji. W polskim wydaniu dzieci znajdą listę organizacji, w których działania mogą się włączyć i słowniczek pojęć, z którymi w trakcie lektury mogły mieć do czynienia po raz pierwszy.

Odnajdź w sobie siłę i zmieniaj świat - recenzja

To fantastyczny pomysł na prezent dla każdego dziecka. Idealna propozycja na upominek z okazji zakończenia roku szkolnego. Książka będzie świetną inspiracją do rozmów w domu i warsztatów na lekcjach w szkole. Dla każdego, kto chce coś zdziałać - głosi napis na okładce. Chyba nie muszę nikogo przekonywać, że dzieci na co dzień rwą się do działania. Nie zaprzepaśćmy tego! Ta książka pomoże ukierunkować ich chęć do bycia aktywnymi!

Gdzie kupić?

Książka jest już dostępna w sklepie wydawnictwa sam do 13 czerwca możecie ją kupić 20% taniej z kodem EMKA20. Rabatem objęte są wszystkie książki dla dzieci – ich recenzje znajdziecie TU

Odnajdź w sobie siłę i zmieniaj świat - recenzja