Odkrywamy kosmos - recenzja książki z serii Dlaczego? Kiedy? Jak?

Książki dla dzieci o kosmosie, to jedne z najczęściej poszukiwanych przez rodziców pozycji na rynku. Nic dziwnego, że dzieci są tak zafascynowane tą tematykę. W końcu mogą dziś na żywo śledzić loty kosmiczne i to, co dzieje się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Słyszą o wyprawie na Marsa i wiedzą, że to wśród osób z ich pokolenia będą rekrutowane pierwsze osoby, które polecą na czerwoną planetę.

To wszystko szalenie wpływa na dziecięcą wyobraźnię. Warto więc wybrać książkę, która w interesujący sposób odpowiada o wszechświecie i jego eksploracji, żeby nie zdusić tej pasji.

Taką książką niewątpliwie jest Odkrywamy kosmos z serii Dlaczego? Kiedy? Jak?, która właśnie ukazała się nakładem wydawnictwa sam.

To popularnonaukowa książka, z mnóstwem ukrytych okienek, w których dzieci znajdą najróżniejsze ciekawostki. Nie brak tu również elementu humorystycznego – przewodnikiem po książce, jest biały karzeł, który występuje tu nie pod postacią gwiazdy, ale wygląda jak krasnoludek w białym ubraniu.

To opowieść i o tajemnicach wszechświata: układzie słonecznym, cyklu księżycowym, gwiazdozbiorach, jak i o historii (i przyszłości) kosmicznych misji i odkryć. Całą rozkładówkę poświęcono Słońcu. Dzieci dowiedzą się, kiedy powstało i gdzie się „chowa” w nocy. Przeczytają o eksplozjach na jego powierzchni i o wykorzystaniu energii słonecznej.

W okienkach ukryto informacje o tym, jak długo trwałaby podróż na słońce… samochodem i jak działają zegary słoneczne.

Nie mniej pasjonujący jest rozdział poświęcony Księżycowi. Nie miałam pojęcia, że jest wielkości Afryki! Nie każdy wie też na pewno, że są na nim morza, a nawet ocean! Jaki wpływ ma Księżyc na przypływy i odpływy? Czy świeci sam z siebie? Czy ma jakiś wpływ na nasze życie?

Opowieść o gwiazdach to również historia pierwszych obserwatorów nieba. Dzieci dowiedzą się, jak podróżowano przed wynalezieniem kompasów i gdzie najlepiej wybudować obserwatorium.

Odkrywamy kosmos - recenzja książki

Odkrywamy kosmos - recenzja książki

Ta wiedza o gwiazdach, platenach i naturalnych satelitach to jednak zbyt mało dla naszego ciekawskiego gatunku. Nic więc dziwnego, że ludzie zrobili wszystko, żeby w końcu polecieć na orbitę, a potem wylądować na Księżycu. Jak zbudowane są rakiety kosmiczne i jak wyglądają kolejne etapy jej lotu? Co astronauci zostawili na Księżycu? Czy wieje tam wiatr? Czym były promy kosmiczne? Co znajdziemy na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej?

Każde dziecko, które marzy o tym, żeby zostać astronautą lub astronautka znajdzie tu mnóstwo informacji o tym, jak wygląda szkolenie, gdzie można ćwiczyć stan nieważkości, jakie są zasady bezpieczeństwa obowiązujące osoby noszące skafander kosmiczny i co się pod nimi nosi.

Okazuje się, że siusianie w kosmosie, to niełatwa sprawa (to chyba ulubione okienko moich dzieci ;) ) a do strzyżenia włosów używa się na stacji kosmicznej… odkurzacza.

Żeby życie w przestrzeni kosmicznej było znośne i możliwie wygodne, opracowano szereg wynalazków, które ułatwiają życie na stacji. Nawet nie wiemy, że wielu rzeczy opracowanych z myślą o astronautach używamy dziś na co dzień!

Odkrywamy kosmos - recenzja książki

Odkrywamy kosmos - recenzja książki

Odkrywamy kosmos - recenzja książki

To nie koniec atrakcji. W książce jest też ruchoma, obrotowa mapa nieba, która pomoże nam odnaleźć na nocnym niebie nasz znak zodiaku.

Książka zachęca też do zadawania pytań o przyszłość – czy kiedyś będziemy spędzać wakacje na Księżycu? Czy wybudujemy miasta na odległych planetach?

Jeszcze słowo o ilustracjach. Wydawnictwo sam specjalizuje się w książkach Montessori friendly, więc do swojej oferty wybiera takie książki, w których są one realistyczne. Zadbano tutaj o wierne odwzorowanie szczegółów. Kilka dni temu zabraliśmy ze sobą książkę na wystawę eksponatów zgromadzonych przez NASA i spójrzcie, jak idealnie oddają one to, jak w rzeczywistości wyglądają rakiety czy kombinezony kosmiczne!

Odkrywamy kosmos - recenzja książki

Odkrywamy kosmos - recenzja książki

Odkrywamy kosmos to druga po Prawdziwych księżniczkach - KLIK książka z serii Dlaczego? Kiedy? Jak?. Wraz z nią na rynku pojawia się pierwszy tytuł z podserii Junior przeznaczonej dla młodszych dzieci. To Jak się dzielić, współpracować i sobie pomagać, o której piszę TUTAJ

Przedsprzedaż i rabaty!

Już od dzisiaj do 1 listopada 2021 możecie zamawiać książkę w przedsprzedaży w sklepie wydawnictwa sam z 20% rabatem na hasło EMKA

Rabat obowiązuje na wszystkie książki dla dzieci na stronie wydawnictwa. Recenzję każdej z nich znajdziecie TUTAJ

Kategorie/wiek: 3-6 6-8 8+


Zobacz inne tematy
4 pory roku adaptacja adopcja adwent Afryka aktywnościowe anatomia angielski architektura asertywność babcia bajki bakterie baśnie bezpieczeństwo biografia Boże Narodzenie Boże narodzenie chemia choroba chłopcy ciało ciekawostki ciąża czas czytanie demencja demokracja dentysta detektywistyczne dinozaury dla maluchów dla maluszków Dolina Tumilu Dorota Minta drzemka drzewa dysleksja dziadek dzieci edukacyjne ekologia ekonomia eksperymenty emocje etno ewolucja film fizyka folklor fryzjer geografia girl power gniew gry dla dzieci gry planszowe grzyby góry historia humor inspiracja interaktywne internet jak to działa jednorożec jedzenie jesień język karmienie piersią karty edukacyjne kino klasyka komiks komputery konie kosmos kot koty kryminał książka aktywnościowa książka interaktywna kucharskie kwiaty kąpiel las lato legendy lekarz liczenie logopedia mama maszyny matematyka małpy miasto mitologia miłość Montessori montessori morze motyle młodzieżowe na dobranoc na prezent nauka angielskiego nauka czytania nauka naukowe niepełnosprawność niepodległość nieśmiałość nowe technologie o dziewczynkach obrazkowe ocean odpieluchowanie odpowiedzialność społeczna odwaga okienka Oliver Jeffers origami owady pasja patriotyzm Peter Carnavas picture book pieniądze pierwsza pomoc pierwsze książeczki pies podróże pogotowie pojazdy polityka pop-up pory roku potwory powieści powieść powstanie praca prawdziwe historie przedszkolak przedszkole przedszole przemoc przeprowadzka przygoda przygodowe przyjaźń przyroda pszczoły ptaki puzzle radość rak rekiny retoryka robot rodzeństwo rodzicielstwo bliskości rodzina rower rozwód rozłąka rośliny rymowane różnorodność samodzielne czytanie science-fiction seksualność serie smok smutek sowy sport społeczeństwo stan wojenny starość starożytność stereotypy strach strata straż pożarna strażacy szkoła sztuka sąsiedzi taniec tata technika tekturka tolerancja tradycja trudne rozmowy trudne tematy uchodźcy uczucia wakacje Warszawa wiara w siebie Wielkanoc wieloryb wieś wiking wiosna wojna wspieranie rozwoju mowy wydawnictwo sam wydawnictwo tekturka wynalazki wyobraźnia wyszukiwanka Zaduszki zawody zazdrość zima zioła zmysły zoo zwierzęta zęby złość zły dotyk śmierć rodzica śmierć święta żłobek