Jestem z pokolenia, które prawdopodobnie jako pierwsze interesowało się w dzieciństwie dinozaurami. Doskonale rozumiem więc dziecięcą fascynację „strasznymi jaszczurami”. 30 lat temu spędzałam długie godziny w bibliotece czytając kilka dostępnych tam w czytelni, cennych książek, których nie można było wypożyczać do domu. W specjalnym zeszycie notowałam najważniejsze informacje i pieczołowicie przerysowywałam pazury welociraptorów.
W przyszłym roku minie 30 lat, odkąd na ekranach kin pojawił się film Jurassic Park a dzieci zwariowały na punkcie dinozaurów. I choć szał nie mija – nadal jest to jeden z ulubionych dziecięcych tematów – to moje ówczesne notatki prawdopodobnie w większości byłyby już nieaktualne...
Każdego roku dowiadujemy się czegoś nowego o dinozaurach. Często okazuje się, że to co jeszcze kilka lat temu wydawało nam się najbardziej prawdopodobną odpowiedzią na nurtujące paleontologów pytania, zostało podważone. Rozwój nauki i technologii pozwala odkrywać kolejne tajemnice „strasznych jaszczurów”. Wybierając książkę o dinozaurach do dziecięcej biblioteczki powinn_śmy więc zwracać uwagę na to, kiedy została wydana, ewentualnie czy jej treść została zaktulizowana o najnowszą wiedzę.
Książka Odkrywamy dinozaury z serii Dlaczego? Kiedy? Jak? została szczegółowo skonsultowana z ekspertami – dr Tomaszem Szczygielskim z Instytutu Paleobiologii PAN oraz dr hab. Eleną Yazykovą i dr Mateuszem Antczakiem z Europejskiego Centrum Paleontologii. Właśnie po to, żeby dostarczyć małym fanom i fankom tych fascynujących stworzeń najnowszej wiedzy. Mnóstwo otwieranych okienek i realistyczne ilustracje sprawiają, że to lektura, od której nie sposób się oderwać!
Jak zawsze w przypadku książek z tego cyklu jedna pozycja doskonale syntetyzuje poruszany temat. Jeśli Wasze dziecko nie ma obsesji na punkcie dinozaurów, będzie to idealny wybór na jedyną książkę poświęconą tej tematyce w dziecięcej biblioteczce. Może stać się również inspiracją do poważniejszego zgłębiania tematu, jeśli czytelniczka lub czytelnik zacznie marzyć o byciu paleontolożką/giem. To taka książka, którą zabiera się do Muzeum Historii Naturalnej czy Parku Dinozaurów, żeby porównywać informacje i wierność ilustracji. A te, jak zwykle są staranne, reaistyczne i pełne szczegółów. W końcu wydawnictwo sam stawia na książki „Montessori friendly”.
Czego dzieci dowiedzą się z tej lektury?
Pierwsza rozkładówka (spektakularna, bo składa się aż z 3 stron) odpowiada na pytania: Co nas fascynuje w dinozaurach? Gdzie i kiedy żyły? I skąd się wzięły? Jest tu więc miejsce na informacje o tym jak stara jest Ziemia i jak wyglądała w triasie, kiedy był na niej tylko jeden kontynent, a jak w okresie jury i kredy jakie organizmy żyły na naszej planecie, zanim pojawiły się na niej dinozaury.
Świat dinozaurów był olbrzymi a ich panowanie trwało przez 165 milionów lat. Na ilustracjach są więc różne krajobrazy. Czy wiedzieliście, że magnolie, którymi zachwycamy się w ostatnich dniach pojawiły się na ziemi już w okresie kredy?!
Z kolejnych stron dzieci dowiedzą się czy wszystkie kopalne gady (również te latające czy zamieszkujące oceany) możemy nazywać dinozaurami. A także czym różniły się od siebie poszczególne gatunki, a jakie miały cechy wspólne.
Oczywiście nie zabrakło wyczerpujących odpowiedzi na sztandarowe pytania: Co (i jak dużo) jadły dinozaury? Jak polowały te mięsożerne i jak broniły przed nimi te, które miały stać się ich obiadem? Dlaczego wymarły?
Od niedawna wiemy, że przynajmniej część dinozaurów opiekowała się swoimi młodymi! Gdzie znaleziono na to dowody? Jak wyciągnięto takie wnioski? To świetny wstęp do opowieści o pracy paleontologów. Jest jeszcze tak wiele do okrycia. Na przykład ciągle nie wiemy, jak wielkim dinozaurom udawało się złożyć jajka na ziemi tak, żeby nie pękały spadając z dużej wysokości.
Kiedy naukowcy wykonają już swoją część pracy szkielet dinozaura może trafić do muzeum. Jak go wtedy poskładać? Co zrobić, jeśli jest niekompletny. Czy na wszystkich muzealnych ekspozycjach podziwiamy prawdziwe skamieliny?
Na koniec to, co dzieci lubią najbardziej – rekordy. Największe głowy, najdłuższe szyje, najdłuższe pazury. Kto biegał najszybciej, miał największe rogi i najwięcej zębów.
Wszystkie książki z serii Dlaczego? Kiedy? Jak? łączy też pojawianie się elementów humorystycznych. Tutaj ich obecność zwiastuje pojawienie się dwóch dinozaurów, których wygląd w odróżnieniu od reszty ilustracji przywodzi na myśl raczej kreskówkę niż atlas przyrodniczy. Pod okienkami z komiksowymi scenkami kryje się sporo ciekawostek – na przykład o gadzich kupach czy pokrewieństwie z domowymi kurami.
Gdzie kupić?
Książki są już w magazynie wydawnictwa sam i możecie je zamawiać w ich sklepie – KLIK – będą wysyłane na bieżąco. Jak zawsze z okazji przedsprzedaży mam dla Was kod uprawniający do 20% zniżki: EMKA20 (kod będzie aktywny od 13 do 23 maja)
Obejmuje on wszystkie książki dla dzieci w sklepie wydawnictwa. To świetna okazja do zrobienia zakupów przed Dniem Dziecka. Moje recenzje wszystkich książek wydanych nakładem sama znajdziecie TUTAJ.