Najbardziej samotny goryl świata

Wzruszająca, oparta na faktach, historia goryla Ivana, który 30 lat spędził w klatce w centrum handlowym, malując obrazy, sprzedawane po kilkadziesiąt dolarów w sklepiku z pamiątkami.

najsmutniejszy goryl świata

billboard

Ivan został porwany z Afryki jako dziecko. Wychowany w ludzkim domu, śpiący w piżamce z Kubusiem Puchatkiem i chodzący na mecze baseballa, kiedy dorósł, został zabrany do mini zoo. Pogodzony ze swoim losem, nieznający innych goryli, całymi dniami huśta się na starej oponie, ogląda telewizję i maluje obrazy, które jego właściciel sprzedaje za 35 dolarów (40 z ramką) w sklepiku z pamiątkami. W tym samym sklepiku można kupić popielniczkę wykonaną z odciętej dłoni goryla… Ivan zmienia stosunek do swojego życia, kiedy w klatce obok niego pojawia się małe słoniątko, a opiekująca się nim stara słonica Stella umiera. Ivan obiecuje Stelli, że zrobi wszystko, żeby mała Ruby miała szczęśliwsze życie niż on…

mała słoniczka

Historia jest opowiadana w pierwszej osobie przez samego Ivana. Stopniowo poznajemy jego tragiczną historię. Śledzimy też realizację szalonego planu, który ma za zadanie sprawić, że mała słoniczka Ruby trafi do zoo, gdzie będzie szczęśliwa wśród innych słoni.

Historia jest smutna, wzruszająca i zmuszająca do refleksji nad tym, do czego zdolny jest człowiek. Na szczęście, od czasu zamknięcia Ivana w centrum handlowym, stosunek do zwierząt się zmienił i nie wyobrażam sobie, żeby teraz taka sytuacja przeszła bez echa.

Sam Ivan po 30 latach życia w szklanym boksie, trafił w końcu do zoo w Atlancie, gdzie, w otoczeniu innych goryli, dożył 50 lat, wciąż malując swoje obrazy. Przyczyniły się do tego publiczne protesty i listy pisane przez dzieci. Musiał jednak poczekać, aż centrum handlowe, którego był atrakcją, zbankrutuje.

Książka zdobyła prestiżową amerykańską nagrodę Newbery.

Prawdziwą historię Ivana możecie obejrzeć w filmie poniżej.

Ivan w zoo

Jeśli chcecie wysłuchać opowieści “w wykonaniu Ivana”, sięgnijcie po książkę “Jedyny i niepowtarzalny Ivan” Katherine Applegate, wydanej przez Wydawnictwo CzyTam.

Kategorie/wiek: 6-8


Zobacz inne tematy
adaptacja adopcja adwent Afryka anatomia architektura babcia baśnie bezpieczeństwo biografia Boże Narodzenie choroba chłopcy ciekawostki ciąża czytanie dentysta detektywistyczne dinozaury dla maluchów dla maluszków Dorota Minta drzewa dziadek dzieci edukacyjne ekologia emocje etno ewolucja folklor fryzjer girl power gniew gry dla dzieci historia humor inspiracja jak to działa jednorożec jesień karmienie piersią karty edukacyjne kino konie kosmos kot koty kryminał książka aktywnościowa książka interaktywna las lato legendy lekarz liczenie logopedia mama maszyny matematyka małpy miasto mitologia miłość Montessori montessori motyle na dobranoc na prezent naukowe niepodległość nowe technologie o dziewczynkach obrazkowe ocean odwaga okienka Oliver Jeffers owady pasja patriotyzm Peter Carnavas picture book pierwsza pomoc pierwsze książeczki pies pogotowie pop-up potwory powieści powstanie praca prawdziwe historie przedszkolak przedszkole przemoc przeprowadzka przygodowe przyjaźń przyroda pszczoły ptaki puzzle radość robot rodzeństwo rodzicielstwo bliskości rodzina rower rozwód rozłąka rymowane różnorodność samodzielne czytanie seksualność smok smutek starość stereotypy strach strata strażacy szkoła sąsiedzi taniec tata technika tolerancja tradycja trudne rozmowy trudne tematy uchodźcy uczucia wakacje Warszawa Wielkanoc wieś wiosna wspieranie rozwoju mowy wyobraźnia Zaduszki zawody zazdrość zima zioła zoo zwierzęta zęby złość śmierć rodzica święta żłobek