Nadzwyczajnie wspaniałe kobiety, które ratowały planetę - recenzja

Nowa książka z serii „Nadzwyczajnie wspaniałe kobiety” właśnie dołączyła do czołówki moich ulubionych książek z biografiami wyjątkowych bohaterek.

Pewnie dlatego, że „Nadzwyczajnie wspaniałe kobiety, które ratowały planetę” łączy w sobie dwa bliskie mi tematy. Po pierwsze, oddając kobietom należne im miejsce w historii, wspiera dziewczynki. Po drugie porusza szalenie ważny i aktualny temat dbania o środowisko.

Na dodatek zawiera historie, o których nigdy wcześniej nie słyszałam, a które chwytają za serce i wzbudzają podziw. W trakcie lektury przenosimy się w różne zakątki świata. Poznajemy codzienne problemy ludzi, którzy tam mieszkają. Na pierwszy rzut oka tak inne od tych, z którymi sami mierzymy się w zachodnim świecie. Ale po głębszym zastanowieniu może się okazać, że dotyczą również nas. Wreszcie to książka, która skłania do rozmów na wiele ważnych tematów.

Kogo poznamy czytając „Nadzwyczajnie wspaniałe kobiety, które ratowały planetę”?

Znajdziecie tu 13 historii. Ale wśród sylwetek naukowczyń i aktywistek jest duet, a nawet cały wielki ruch społeczny, więc kobiet jest tu o wiele więcej. Znakomita większość z nich żyław XX i XXI wieku, więc po pierwsze efekty ich pracy i poświęcenia możemy podziwiać do dziś. Po drugie bez problemu znajdziecie w internecie więcej informacji o nich, zdjęcia a nawet filmy z ich udziałem. Dzięki temu nie będą dla dzieci tylko bohaterkami ze stron książki, ale osobami z krwi i kości.

Nadzwyczajnie wspaniałe kobiety, które ratowały planetę

Kobiety odkrywały tajemnice zwierząt i walczyły o ich dobro

 • biolożka Eugenie Clark jako dziewczynka odwiedziła oceanarium i pokochała morskie stworzenia. Była jedną z pierwszych nurkujących kobiet. Pomogła zmienić nasze myślenie o rekinach i udowodniła, że są inteligentne.

Nadzwyczajnie wspaniałe kobiety, które ratowały planetę

 • wychowana w Kenii Daphne Sheldrick od dziecka dbała o osierocone słoniątka , których rodzice zostali zabici przez kłusowników. Uratowała ponad 200 słoni, a fundacja, którą założyła działa do dziś

Nadzwyczajnie wspaniałe kobiety, które ratowały planetę

 • Ingeborg Orgbeling odkryła, że pszczoły wiedzą, która jest godzina i udowodniła, że wszystkie stworzenia na ziemi funkcjonują zgodnie z cyklem dobowym

Nadzwyczajnie wspaniałe kobiety, które ratowały planetę

 • Anita Roddick, twórczyni marki The Body Shop, jako jedna z pierwszych zaczęła produkować kosmetyki nie testowane na zwierzętach i zainspirowała do tego wiele innych firm. Czy nie miło będzie wybrać się po lekturze do jednego ze sklepów, które były pionierami jeśli chodzi o wdrożenie zasad fair trade i zero waste?

Nadzwyczajnie wspaniałe kobiety, które ratowały planetę

 • z Anity na pewno dumna byłaby Florence Augusta Merriam Bailey, która już w XIX wieku rozpoczęła walkę z zabijaniem dzikich ptaków, których pióra wykorzystywano do ozdabiania kapeluszy

Nadzwyczajnie wspaniałe kobiety, które ratowały planetę

 • nie mogło w tym zestawianiu zabraknąć Jane Goodall. Poznacie nie tylko jej historię, ale też najsłynniejsze szympansy, które badała

Nadzwyczajnie wspaniałe kobiety, które ratowały planetę

Kobiety dbają o naturalne siedliska

Codzienna praca kobiet na całym świecie jest ściśle związana ze środowiskiem, w którym żyją. Dlatego niejednokrotnie to one pierwsze odczuwają skutki dewastacji przyrody. I nie brakuje wśród nich takich, które postanowiły z tym walczyć.

 • Wangari Maathal, która zauważyła, że z powodu wycinki drzew pod plantacje kawy znikają strumienie i niszczeją uprawy. Wangari założyła więc Ruch Zielonego Pasa. Dzięki jej działaniom 900 tysięcy kobiet zasadziło ponad 51 milionów drzew.

Nadzwyczajnie wspaniałe kobiety, które ratowały planetę

 • tymczasem w Himalajach wycinka drzew doprowadziła do zalania upraw. Tam też postał kobiecy ruch Chipko. To słowo w hindi oznacza przytulanie. I właśnie przytulając drzewa kobiety z indyjskich wiosek walczyły z ich wycinką.

Nadzwyczajnie wspaniałe kobiety, które ratowały planetę

 • w dalekiej Australii dwie dzielne Aborygenki, obie o imieniu Eileen ocaliły swoje ziemie przed składowaniem odpadów radioaktywnych

Nadzwyczajnie wspaniałe kobiety, które ratowały planetę

 • Gambia jako jeden z pierwszych krajów na świecie wprowadził zakaz używania plastikowych reklamówek. To dzięki działaniom Isatou Ceesay, która już pod koniec XX wieku zauważyła rosnącą górę śmieci i długo przed pojawieniem się ruchu zero waste zachęciła swoje rodaczki do ponownego wykorzystywania plastiku

Nadzwyczajnie wspaniałe kobiety, które ratowały planetę

Niesamowite naukowczynie

 • czy wiecie, że to kobieta, Maria Telkes (przy wsparciu innych kobiet) zbudowała pierwszy dom zasilany energią słoneczną?

Nadzwyczajnie wspaniałe kobiety, które ratowały planetę

 • że to dzięki Edith Farkas opinia publiczna zainteresowała się w latach 80tych XX wieku zmniejszającą się warstwą ozonową z atmosferze i zaakceptowała zakaz używania freonu?

Nadzwyczajnie wspaniałe kobiety, które ratowały planetę

 • że dzięki wiedzy zdobytej przez Ursulę Marvin w przyszłości może nam się udać uchronić Ziemię przed uderzeniem wielkiego meteorytu?

Nadzwyczajnie wspaniałe kobiety, które ratowały planetę

Z tej książki dzieci dowiedzą się między innymi co to jest deforestacja, energia odnawialna i nuklearna, paliwa kopalne, globalne ocieplenie, zasoby naturalne, sprawiedliwy handel czy kraje rozwijające się. To mnóstwo wiedzy przydatnej do zrozumienia aktualnych i nadchodzących wydarzeń na świecie. Ta książka to nie tylko historia dzielnych kobiet, pionierek i wizjonerek. To historia nas wszystkich.

O poprzedniej książce z tej serii “Nadzwyczajnie wspaniałe kobiety, które tworzyły historię” pisałam w tej recenzji

Partnerem wpisu jest wydawnictwo K.E. Liber. Dziękuję za udostępnienie książki.

Kategorie/wiek: 3-6 6-8 8+ historia


Zobacz inne tematy
4 pory roku adaptacja adopcja adwent Afryka aktywnościowe anatomia angielski architektura asertywność babcia bajki bakterie baśnie bezpieczeństwo biografia Boże Narodzenie Boże narodzenie chemia choroba chłopcy ciało ciekawostki ciąża czas czytanie demencja demokracja dentysta detektywistyczne dinozaury dla maluchów dla maluszków Dolina Tumilu Dorota Minta drzemka drzewa dysleksja dziadek dzieci edukacyjne ekologia ekonomia eksperymenty emocje etno ewolucja film fizyka folklor fryzjer geografia girl power gniew gry dla dzieci gry planszowe grzyby góry historia humor inspiracja interaktywne internet jak to działa jednorożec jedzenie jesień język karmienie piersią karty edukacyjne kino klasyka komiks komputery konie kosmos kot koty kryminał książka aktywnościowa książka interaktywna kucharskie kwiaty kąpiel las lato legendy lekarz liczenie logopedia mama maszyny matematyka małpy miasto mitologia miłość Montessori montessori morze motyle młodzieżowe na dobranoc na prezent nauka angielskiego nauka czytania nauka naukowe niepełnosprawność niepodległość nieśmiałość nowe technologie o dziewczynkach obrazkowe ocean odpieluchowanie odpowiedzialność społeczna odwaga okienka Oliver Jeffers origami owady pasja patriotyzm Peter Carnavas picture book pieniądze pierwsza pomoc pierwsze książeczki pies podróże pogotowie pojazdy polityka pop-up pory roku potwory powieści powieść powstanie praca prawdziwe historie przedszkolak przedszkole przedszole przemoc przeprowadzka przygoda przygodowe przyjaźń przyroda pszczoły ptaki puzzle radość rak rekiny retoryka robot rodzeństwo rodzicielstwo bliskości rodzina rower rozwód rozłąka rośliny rymowane różnorodność samodzielne czytanie science-fiction seksualność serie smok smutek sowy sport społeczeństwo stan wojenny starość starożytność stereotypy strach strata straż pożarna strażacy szkoła sztuka sąsiedzi taniec tata technika tekturka tolerancja tradycja trudne rozmowy trudne tematy uchodźcy uczucia wakacje Warszawa wiara w siebie Wielkanoc wieloryb wieś wiking wiosna wojna wspieranie rozwoju mowy wydawnictwo sam wydawnictwo tekturka wynalazki wyobraźnia wyszukiwanka Zaduszki zawody zazdrość zima zioła zmysły zoo zwierzęta zęby złość zły dotyk śmierć rodzica śmierć święta żłobek