Nowa książka z serii „Nadzwyczajnie wspaniałe kobiety” właśnie dołączyła do czołówki moich ulubionych książek z biografiami wyjątkowych bohaterek.
Pewnie dlatego, że „Nadzwyczajnie wspaniałe kobiety, które ratowały planetę” łączy w sobie dwa bliskie mi tematy. Po pierwsze, oddając kobietom należne im miejsce w historii, wspiera dziewczynki. Po drugie porusza szalenie ważny i aktualny temat dbania o środowisko.
Na dodatek zawiera historie, o których nigdy wcześniej nie słyszałam, a które chwytają za serce i wzbudzają podziw. W trakcie lektury przenosimy się w różne zakątki świata. Poznajemy codzienne problemy ludzi, którzy tam mieszkają. Na pierwszy rzut oka tak inne od tych, z którymi sami mierzymy się w zachodnim świecie. Ale po głębszym zastanowieniu może się okazać, że dotyczą również nas. Wreszcie to książka, która skłania do rozmów na wiele ważnych tematów.
Kogo poznamy czytając „Nadzwyczajnie wspaniałe kobiety, które ratowały planetę”?
Znajdziecie tu 13 historii. Ale wśród sylwetek naukowczyń i aktywistek jest duet, a nawet cały wielki ruch społeczny, więc kobiet jest tu o wiele więcej. Znakomita większość z nich żyław XX i XXI wieku, więc po pierwsze efekty ich pracy i poświęcenia możemy podziwiać do dziś. Po drugie bez problemu znajdziecie w internecie więcej informacji o nich, zdjęcia a nawet filmy z ich udziałem. Dzięki temu nie będą dla dzieci tylko bohaterkami ze stron książki, ale osobami z krwi i kości.
Kobiety odkrywały tajemnice zwierząt i walczyły o ich dobro
- biolożka Eugenie Clark jako dziewczynka odwiedziła oceanarium i pokochała morskie stworzenia. Była jedną z pierwszych nurkujących kobiet. Pomogła zmienić nasze myślenie o rekinach i udowodniła, że są inteligentne.
- wychowana w Kenii Daphne Sheldrick od dziecka dbała o osierocone słoniątka , których rodzice zostali zabici przez kłusowników. Uratowała ponad 200 słoni, a fundacja, którą założyła działa do dziś
- Ingeborg Orgbeling odkryła, że pszczoły wiedzą, która jest godzina i udowodniła, że wszystkie stworzenia na ziemi funkcjonują zgodnie z cyklem dobowym
- Anita Roddick, twórczyni marki The Body Shop, jako jedna z pierwszych zaczęła produkować kosmetyki nie testowane na zwierzętach i zainspirowała do tego wiele innych firm. Czy nie miło będzie wybrać się po lekturze do jednego ze sklepów, które były pionierami jeśli chodzi o wdrożenie zasad fair trade i zero waste?
- z Anity na pewno dumna byłaby Florence Augusta Merriam Bailey, która już w XIX wieku rozpoczęła walkę z zabijaniem dzikich ptaków, których pióra wykorzystywano do ozdabiania kapeluszy
- nie mogło w tym zestawianiu zabraknąć Jane Goodall. Poznacie nie tylko jej historię, ale też najsłynniejsze szympansy, które badała
Kobiety dbają o naturalne siedliska
Codzienna praca kobiet na całym świecie jest ściśle związana ze środowiskiem, w którym żyją. Dlatego niejednokrotnie to one pierwsze odczuwają skutki dewastacji przyrody. I nie brakuje wśród nich takich, które postanowiły z tym walczyć.
- Wangari Maathal, która zauważyła, że z powodu wycinki drzew pod plantacje kawy znikają strumienie i niszczeją uprawy. Wangari założyła więc Ruch Zielonego Pasa. Dzięki jej działaniom 900 tysięcy kobiet zasadziło ponad 51 milionów drzew.
- tymczasem w Himalajach wycinka drzew doprowadziła do zalania upraw. Tam też postał kobiecy ruch Chipko. To słowo w hindi oznacza przytulanie. I właśnie przytulając drzewa kobiety z indyjskich wiosek walczyły z ich wycinką.
- w dalekiej Australii dwie dzielne Aborygenki, obie o imieniu Eileen ocaliły swoje ziemie przed składowaniem odpadów radioaktywnych
- Gambia jako jeden z pierwszych krajów na świecie wprowadził zakaz używania plastikowych reklamówek. To dzięki działaniom Isatou Ceesay, która już pod koniec XX wieku zauważyła rosnącą górę śmieci i długo przed pojawieniem się ruchu zero waste zachęciła swoje rodaczki do ponownego wykorzystywania plastiku
Niesamowite naukowczynie
- czy wiecie, że to kobieta, Maria Telkes (przy wsparciu innych kobiet) zbudowała pierwszy dom zasilany energią słoneczną?
- że to dzięki Edith Farkas opinia publiczna zainteresowała się w latach 80tych XX wieku zmniejszającą się warstwą ozonową z atmosferze i zaakceptowała zakaz używania freonu?
- że dzięki wiedzy zdobytej przez Ursulę Marvin w przyszłości może nam się udać uchronić Ziemię przed uderzeniem wielkiego meteorytu?
Z tej książki dzieci dowiedzą się między innymi co to jest deforestacja, energia odnawialna i nuklearna, paliwa kopalne, globalne ocieplenie, zasoby naturalne, sprawiedliwy handel czy kraje rozwijające się. To mnóstwo wiedzy przydatnej do zrozumienia aktualnych i nadchodzących wydarzeń na świecie. Ta książka to nie tylko historia dzielnych kobiet, pionierek i wizjonerek. To historia nas wszystkich.
O poprzedniej książce z tej serii "Nadzwyczajnie wspaniałe kobiety, które tworzyły historię" pisałam w tej recenzji
Partnerem wpisu jest wydawnictwo K.E. Liber. Dziękuję za udostępnienie książki.