Moc uczuć, Radość i Wstyd – książki o emocjach dla przedszkolaków (Patronat)

Psycholożka Katarzyna Miller napisała książki dla dzieci o uczuciach. Ich bohaterką jest Kasia, dziewczynka o burzy rudych loków (zupełnie jak autorka ;)). Sytuacje, którym musi stawić czoło są bliskie małym czytelnikom. Dzieciom łatwo będzie się z nimi identyfikować. Mimo, że w tytułach książek znajdziemy wstyd i radość, to nie jedyne emocje, jakie się tu pojawiają. Opowieści uczą nie tylko rozpoznawania uczuć. Znajdziecie tu dużo więcej.

Moc uczuć. Radość

Zapowiada się cudowny dzień. Kasia od rana jest szczęśliwa, bo dzisiaj jest „Dzień latawca”, na który dziewczynka czeka od dawna. Na dodatek za oknem jest piękna pogoda. A na śniadanie tata usmażył jej ulubione naleśniki.

Moc uczuć. Radość

Kiedy rodzina zbiera się do wyjścia, w drzwiach pojawia się zapłakana koleżanka Kasi, Zosia. Radość Kasi znika. Okazuje się, że zaginął Frędzel, pies Zosi i jej brata Antka. Wszystkie dzieci są bardzo zmartwione. W przedszkolu wcale nie cieszy ich robienie latawców, a które tak czekały.

Moc uczuć. Radość

Moc uczuć. Radość

Na szczęście po godzinie w drzwiach pojawiają się rodzice Zosi, a wraz z nimi odnaleziony Frędzel. Jeszcze uda się ocalić ten dzień. Kasia dawno nie czuła takiej radości!

Moc uczuć. Radość

Moc uczuć. Radość

Moc uczuć. Wstyd

W przedszkolnej grupie Kasi pojawia się nowa dziewczynka, Róża. Kolega Franek wyśmiewa jej imię, a zaraz potem sukienkę, w której Róża przyszła do przedszkola. Nowa przedszkolaczka bardzo się wstydzi. Okazuje się, że nie lubi swojej sukienki, uważa ją za niemodną. Kasia wkracza do akcji. Po pierwsze stanowczo staje w obronie Róży. Po drugie przekonuje dziewczynkę, że jest bardzo modna, bo jej kilkuletnia sukienka dowodzi, że dba o środowisko.

Moc uczuć. wstyd

Moc uczuć. wstyd

Szybko okazuje się, że Róża świetnie gra w nogę. Teraz już chłopcy nie mogą wmawiać dziewczynkom, że są do niczego, bo nie znają się na piłce. Rozgrywając wspólny mecz, dzieci przypominają sobie, że przecież potrafią się bawić razem, a podział na „chłopców i dziewczynki” nie ma sensu. Co więcej, dzięki nowej koleżance dzieci przekonują się, że nie muszą się wstydzić, jeśli czegoś nie potrafią. Każdy jest przecież dobry w czymś innym.

Moc uczuć. wstyd

Moc uczuć. wstyd

Moc uczuć. wstyd

Jak widzicie, obie historie pokazują całą gamę uczuć. Takich emocji nasze dzieci doświadczają na co dzień. Podoba mi się empatyczność Kasi i jej troska o koleżanki i kolegów. Książki są świetnym punktem wyjścia do rozmowy. Dzieci na pewno będą miały wiele przemyśleń na temat zachowań poszczególnych bohaterów. Jeśli nauczą się rozumieć ich emocje, łatwiej będzie im identyfikować i nazywać własne uczucia. Pomogą im w tym krótkie podsumowania, które znajdziecie na końcu każdej książki.

Moc uczuć. wstyd

MOC UCZUĆ. RADOŚĆ

MOC UCZUĆ. WSTYD

Kategorie/wiek: 3-6


Zobacz inne tematy
4 pory roku adaptacja adopcja adwent Afryka aktywnościowe anatomia angielski architektura asertywność babcia bajki bakterie baśnie bezpieczeństwo biografia Boże Narodzenie Boże narodzenie chemia choroba chłopcy ciało ciekawostki ciąża czas czytanie demencja demokracja dentysta detektywistyczne dinozaury dla maluchów dla maluszków Dorota Minta drzemka drzewa dysleksja dziadek dzieci edukacyjne ekologia ekonomia eksperymenty emocje etno ewolucja film fizyka folklor fryzjer geografia girl power gniew gry dla dzieci gry planszowe grzyby góry historia humor inspiracja internet jak to działa jednorożec jedzenie jesień język karmienie piersią karty edukacyjne kino klasyka komiks komputery konie kosmos kot koty kryminał książka aktywnościowa książka interaktywna kucharskie kwiaty kąpiel las lato legendy lekarz liczenie logopedia mama maszyny matematyka małpy miasto mitologia miłość Montessori montessori morze motyle młodzieżowe na dobranoc na prezent nauka angielskiego nauka czytania nauka naukowe niepełnosprawność niepodległość nieśmiałość nowe technologie o dziewczynkach obrazkowe ocean odpieluchowanie odpowiedzialność społeczna odwaga okienka Oliver Jeffers origami owady pasja patriotyzm Peter Carnavas picture book pieniądze pierwsza pomoc pierwsze książeczki pies podróże pogotowie pojazdy polityka pop-up pory roku potwory powieści powieść powstanie praca prawdziwe historie przedszkolak przedszkole przemoc przeprowadzka przygoda przygodowe przyjaźń przyroda pszczoły ptaki puzzle radość rak rekiny retoryka robot rodzeństwo rodzicielstwo bliskości rodzina rower rozwód rozłąka rośliny rymowane różnorodność samodzielne czytanie science-fiction seksualność serie smok smutek sowy sport stan wojenny starość starożytność stereotypy strach strata strażacy szkoła sąsiedzi taniec tata technika tolerancja tradycja trudne rozmowy trudne tematy uchodźcy uczucia wakacje Warszawa wiara w siebie Wielkanoc wieloryb wieś wiking wiosna wojna wspieranie rozwoju mowy wydawnictwo sam wydawnictwo tekturka wynalazki wyobraźnia wyszukiwanka Zaduszki zawody zazdrość zima zioła zmysły zoo zwierzęta zęby złość zły dotyk śmierć rodzica śmierć święta żłobek