Miłość - książka dla dzieci, recenzja.

Miłość Corrinne Averiss z ilustracjami Kirsti Beautyman to opowieść nie tylko o uczuciach, ale również książka, która pomoże w przedszkolnej adaptacji.

W domu małej Tosi jest mnóstwo miłości. A mama często powtarza, że kochać kogoś to znaczy być przy nim blisko I przez pierwsze lata życia dziewczynki tak właśnie jest. Zawsze są przy niej, młodszy brat, niesforny pies. A w domu dziadków, który czasem odwiedza, zawsze czeka na nią kolejna porcja miłości.

Miłość książka dla dzieci Zielona Sowa

Miłość książka dla dzieci Zielona Sowa

Nadchodzi jednak dzień, w którym Tosia musi pójść do przedszkola. Zupełnie sama! Przytłacza ją już sam widok dużego budynku, tak innego niż jej przytulny dom. Czuje się niepewnie. Czy miłość mnie znajdzie, nawet gdy nie będziemy razem? - pyta mamę.

Mama opowiada o tym, że miłość jest jak elastyczny, długi sznurek, który łączy kochające się osoby nawet wtedy, kiedy dzieli je duża odległość. Dziewczynka nie jest jednak przekonana. Co chwilę sprawdza, czy mama jest na drugim końcu sznurka, ale nic nie czuje. Z pomocą przychodzi jej empatyczna nauczycielka, która od razu rozumie rozterki Tosi.

Miłość książka dla dzieci Zielona Sowa

Miłość książka dla dzieci Zielona Sowa

W ciągu dnia nasz bohaterka poznaje kolejne dzieci i zauważa, że one też mają swoje sznurki. Niektóre są nietypowe – nić jednego z chłopców pnie się w górę. Felek tłumaczy Tosi, że jego tata zmarł, gdy on sam był malutki. W miarę upływu czasu dziewczynka zaczyna tez dostrzegać cienkie nici, które pojawiają się między dziećmi. Jedna z nich zaczyna też łączyć ją z nauczycielką, która rano okazała jej wsparcie.

Miłość książka dla dzieci Zielona Sowa

W końcu nadchodzi czas powrotu do domu, Tosia co chwilę nerwowo pociąga sznurek, ale mama się nie pojawia. Niepokój zamienia się w smutek, ten w zmartwienie. Pojawia się złość i rozczarowanie. Tosia rozwiązuje sznurek. Na szczęście mama, które w końcu pojawia się spóźniona, wie, jak to naprawić…

Miłość książka dla dzieci Zielona Sowa

Miłość książka dla dzieci Zielona Sowa

Bardzo podoba mi się w tej książce to, że pokazuje paletę emocji, które mogą towarzyszyć dzieciom, kiedy zaczynają samodzielnie stawiać czoła światu. W takich momentach to wszystko, co udało nam się wypracować przez pierwsze lata ich życia w domu, w rodzinnym gronie, daje im siłę na to by zmierzyć się z nowymi sytuacjami.

Miłość książka dla dzieci Zielona Sowa

Spóźnienie mamy, która szukała misia młodszego braciszka Tosi (który rodzic kilkorga dzieci nie przeżył podobnej sytuacji?!) pokazuje, że może się zdarzyć, że ukochane osoby nas rozczarują. Choć wcale tego nie chcą! Warto wtedy przeprosić i wyjaśnić sytuację. To nie zmieni uczuć między nami. Prawda?

Kategorie/wiek: 3-6 6-8


Zobacz inne tematy
4 pory roku adaptacja adopcja adwent Afryka aktywnościowe anatomia angielski architektura asertywność babcia bajki bakterie baśnie bezpieczeństwo biografia Boże Narodzenie Boże narodzenie chemia choroba chłopcy ciało ciekawostki ciąża czas czytanie demencja demokracja dentysta detektywistyczne dinozaury dla maluchów dla maluszków Dolina Tumilu Dorota Minta drzemka drzewa dysleksja dziadek dzieci edukacyjne ekologia ekonomia eksperymenty emocje etno ewolucja film fizyka folklor fryzjer geografia girl power gniew gry dla dzieci gry planszowe grzyby góry historia humor inspiracja interaktywne internet jak to działa jednorożec jedzenie jesień język karmienie piersią karty edukacyjne kino klasyka komiks komputery konie kosmos kot koty kryminał książka aktywnościowa książka interaktywna kucharskie kwiaty kąpiel las lato legendy lekarz liczenie logopedia mama maszyny matematyka małpy miasto mitologia miłość Montessori montessori morze motyle młodzieżowe na dobranoc na prezent nauka angielskiego nauka czytania nauka naukowe niepełnosprawność niepodległość nieśmiałość nowe technologie o dziewczynkach obrazkowe ocean odpieluchowanie odpowiedzialność społeczna odwaga okienka Oliver Jeffers origami owady pasja patriotyzm Peter Carnavas picture book pieniądze pierwsza pomoc pierwsze książeczki pies podróże pogotowie pojazdy polityka pop-up pory roku potwory powieści powieść powstanie praca prawdziwe historie przedszkolak przedszkole przedszole przemoc przeprowadzka przygoda przygodowe przyjaźń przyroda pszczoły ptaki puzzle radość rak rekiny retoryka robot rodzeństwo rodzicielstwo bliskości rodzina rower rozwód rozłąka rośliny rymowane różnorodność samodzielne czytanie science-fiction seksualność serie smok smutek sowy sport społeczeństwo stan wojenny starość starożytność stereotypy strach strata straż pożarna strażacy szkoła sztuka sąsiedzi taniec tata technika tekturka tolerancja tradycja trudne rozmowy trudne tematy uchodźcy uczucia wakacje Warszawa wiara w siebie Wielkanoc wieloryb wieś wiking wiosna wojna wspieranie rozwoju mowy wydawnictwo sam wydawnictwo tekturka wynalazki wyobraźnia wyszukiwanka Zaduszki zawody zazdrość zima zioła zmysły zoo zwierzęta zęby złość zły dotyk śmierć rodzica śmierć święta żłobek