Marysia. Trzy historie na wiosnę dla maluchów

Choć w tej serii jest już sporo tomów, to ja poznałam Misię Marysię dopiero przy okazji świątecznego wydania i muszę przyznać, że nie wiem, jak to się stało, że wcześniej na nią nie trafiłam.

Właśnie pojawił się kolejny tom, a w nim trzy historię na wiosnę.

Najpierw o tym, za co polubiłam „Marysię”:

Ciepłe, radosne ilustracje trochę kojarzą mi się z kreskówkowym Bingiem, którego lubimy oglądać z Iwem. Tekst jest prosty, czcionka duża (książka może się w przyszłości przydać do nauki samodzielnego czytania), każda rozkładówka to duża ilustracja i strona tekstu. Dodatkowo wyróżnione i podpisane - są niektóre elementy widoczne na ilustracjach – zabieg znany nam z „Pucia”, idealny do ćwiczenia mówienia, wzbogacania słownictwa. Znajdziecie tu rzeczowniki, ale tez krótkie zdania opisujące to, co robią bohaterowie: „Popycha rowerek.” „Kręci mu się w głowie.”

środek

Przedstawione sytuacje to codzienność każdego malucha – dlatego dzieci chętnie je czytają i identyfikują się z bohaterką, mimo że ta jest… koalą. Wiem – koale to nie misie ;) i wiem, że niektórzy z Was są bardzo na to wyczuleni. Z kronikarskiego obowiązku donoszę więc, że przydomek „Misia” dotyczy tylko Marysi i w znanych mi częściach nie zauważyłam nazywania misiami rodziców – mamy Tatę Koalę i Mamę Koalę. Marysia ma też ukochane zwierzątko – chomika Gryzka i młodszego braciszka.

W najnowszej części znajdziecie trzy opowiadania:

  • Marysia i wielkanocne jajka

Marysia i Gryzek malują pisanki. Zakładają fartuszki, uważają, żeby nie upuścić jajek, po zabawie sprzątają. Następnego poranka, uzbrojeni w koszyczki i taczkę, szukają w ogrodzie czekoladowych jajeczek. Po degustacji czekoladowych przysmaków cała rodzina zasiada do świątecznego śniadania

malowanie pisanek

malowanie pisanek

szukanie jajek

  • Marysia i nowy rowerek

Misia Marysia dostaje na urodziny wymarzony rowerek. Ćwiczy jazdę na podwórku. Mama przypomina jej, że musi założyć kask. I całe szczęście – dziewczynka rozpędza się za bardzo, a nie wie gdzie jest hamulec. Kończy się rozbitym kolanem i lekiem przed podjęciem kolejnej próby.

nowy rowerek

stłuczone kolano

Wtedy do akcji wkracza chomik Gryzek. Kiedy zajmuje miejsce Marysi na siodełku, trochę zazdrosna Koala mobilizuje się i postanawia spróbować ponownie. I idzie jej coraz lepiej.

zdenerwowana Marysia

  • Marysia na placu zabaw

Słoneczny dzień zachęca do wyjścia z domu. Mama Koala zabiera dzieci na plac zabaw. Marysia zjeżdża ze zjeżdżalni (i wspina się po niej na górę). Gryzek wpada na pomysł, żeby zjechać głową w dół – ale przecież to niebezpieczne!

plac zabaw

Okazuje się też, że nie dwoje jeźdźców na drewnianym koniku, to nie najlepszy pomysł – chomik spada. Na szczęście miękko ląduje w piaskownicy. Mały braciszek Marysi próbuje jeść babki z piasku – trzeba mu wytłumaczyć, ze nie wolno tego robić.

przygody na placu zabaw

nie jemy piasku

To nie koniec przygód – Gryzek za bardzo szaleje na karuzeli, na której nie udaje mu się utrzymać. W domu na wszystkich czeka tata z pizzą. Tymczasem mama… przysypia w fotelu – czy można jej się dziwić po tak emocjonującym dniu na placu zabaw? Okazuje się, że dla dzieci to nie do końca zrozumiałe ;)

zmęczona mama

Jak widzicie książka przemyca wskazówki jak się bawić, żeby nikomu nie stała się krzywda. Będzie znakomitym pretekstem, żeby przez wiosennym sezonem omówić z maluchami kwestie bezpieczeństwa.

Kategorie/wiek: 3-6 1-3


Zobacz inne tematy
4 pory roku adaptacja adopcja adwent Afryka aktywnościowe anatomia angielski architektura asertywność babcia bajki bakterie baśnie bezpieczeństwo biografia Boże Narodzenie Boże narodzenie chemia choroba chłopcy ciało ciekawostki ciąża czas czytanie demencja demokracja dentysta detektywistyczne dinozaury dla maluchów dla maluszków Dolina Tumilu Dorota Minta drzemka drzewa dysleksja dziadek dzieci edukacyjne ekologia ekonomia eksperymenty emocje etno ewolucja film fizyka folklor fryzjer geografia girl power gniew gry dla dzieci gry planszowe grzyby góry historia humor inspiracja interaktywne internet jak to działa jednorożec jedzenie jesień język karmienie piersią karty edukacyjne kino klasyka komiks komputery konie kosmos kot koty kryminał książka aktywnościowa książka interaktywna kucharskie kwiaty kąpiel las lato legendy lekarz liczenie logopedia mama maszyny matematyka małpy miasto mitologia miłość Montessori montessori morze motyle młodzieżowe na dobranoc na prezent nauka angielskiego nauka czytania nauka naukowe niepełnosprawność niepodległość nieśmiałość nowe technologie o dziewczynkach obrazkowe ocean odpieluchowanie odpowiedzialność społeczna odwaga okienka Oliver Jeffers origami owady pasja patriotyzm Peter Carnavas picture book pieniądze pierwsza pomoc pierwsze książeczki pies podróże pogotowie pojazdy polityka pop-up pory roku potwory powieści powieść powstanie praca prawdziwe historie przedszkolak przedszkole przedszole przemoc przeprowadzka przygoda przygodowe przyjaźń przyroda pszczoły ptaki puzzle radość rak rekiny retoryka robot rodzeństwo rodzicielstwo bliskości rodzina rower rozwód rozłąka rośliny rymowane różnorodność samodzielne czytanie science-fiction seksualność serie smok smutek sowy sport społeczeństwo stan wojenny starość starożytność stereotypy strach strata straż pożarna strażacy szkoła sztuka sąsiedzi taniec tata technika tekturka tolerancja tradycja trudne rozmowy trudne tematy uchodźcy uczucia wakacje Warszawa wiara w siebie Wielkanoc wieloryb wieś wiking wiosna wojna wspieranie rozwoju mowy wydawnictwo sam wydawnictwo tekturka wynalazki wyobraźnia wyszukiwanka Zaduszki zawody zazdrość zima zioła zmysły zoo zwierzęta zęby złość zły dotyk śmierć rodzica śmierć święta żłobek