Mądra Wasylisa – dawne baśnie o odważnych młodych kobietach w nowej odsłonie

Czy wiecie, że na świecie powstawało wiele baśni, które powstawały z myślą o dziewczętach, które wkraczały w dorosłość? (nawet popularna historia o Śpiącej Królewnie w oryginale kończyła się zupełnie inaczej niż w znanej nam wersji)

Wiele z tych historii zostało zapomnianych. Inne zostały przez wytwórnię Disneya sprowadzone do jednego schematu (książę ratuje królewnę, pobierają się, żyli długo i szczęśliwie)

„Mądra Wasylisa” to książka, która opowiada te, przekazywane niegdyś z pokolenia na pokolenie, baśnie na nowo.

To dzieło dwóch kobiet zafascynowanych starymi opowieściami z całego świata. Jedna z nich jest potomkinią autorki pierwszej australijskiej książki dla dzieci i pisze (również dla dorosłych) w zasadzie od kiedy poznała litery. Druga jest fotografką i ilustratorką, która w swoich pracach inspiruje się zapomnianymi baśniami. Scenografię do swoich zdjęć tworzy z liści patyków, znalezionych w lesie kości zwierząt.

Modelkami na zdjęciach będących ilustracjami do książki są córki obu autorek.

Baba Jaga

Skowronek

Znajdziemy tu:

  • rosyjską historię o Wasylisie, którą macocha wysłała do złej Baby Jagi, mając nadzieję, że w ten sposób się jej pozbędzie. Dziewczynie udaje się jednak przechytrzyć złą wiedźmę i odzyskać wolność.

Obowiązkowo tekst alternatywny do każdego obrazka

  • szkocką opowieść o Orzeszkowej Kasi, która, szukając pomocy dla swojej przyrodniej siostry, ratuje chorego panicza i jego służących.

  • dziewiętnastowieczną norweską baśń o córce ogrodnika, która, żeby pomóc przyjacielowi z dzieciństwa, poślubia potwora siejącego postrach w królestwie, zdejmuje z niego klątwę i… zostaje królową.

  • francuską baśń z XVIII wieku o dziewczynie, którą uwięziły zazdrosne wróżki, a ona ocaliła nie tylko siebie, ale i królewicza zaklętego w tęczy

  • modyfikację „Pięknej i Bestii”, w której bohaterka przez 7 lat podąża śladem ukochanego, żeby uchronić go przed klątwą zachłannej czarodziejki

Piękna i Bestia w innej odsłonie

  • historię kobiety, która odzyskała dziecko skradzione przez złe wróżki

  • opowieść o królewnie, która została przemieniona w zwykłą dziewczynę, dzięki czemu trafiła do kochającej rodziny i nauczyła się śmiać, płakać i zarabiać na swoje utrzymanie

Bohaterki tych opowieści często przechodzą przemianę, wyruszają w podróż, która zmienia ich życie, wydostają się z niewoli. Nierzadko wychodzą za mąż, ale jeśli tak, to na własnych warunkach (i zazwyczaj tego, którego wcześniej same uratowały). Nie są księżniczkami czekającymi na księcia na białym koniu. Są dobre, odważne i mądre. I biorą sprawy we własne ręce.

Autorki starannie wybrały opowieści

Opowieści spisane w tej książce zostały unowocześnione (choć nie uwspółcześnione) i będą atrakcyjne i zrozumiałe dla współczesnych czytelników. Towarzyszące im ilustracje, wprowadzają mroczny, magiczny klimat starych baśni.

To wszystko sprawi, że zupełnie inaczej spojrzycie na te dawne historie.

Kategorie/wiek: 8+


Zobacz inne tematy