Gdy opowiadam wspieraniu dzieci na początkowym etapie ich samodzielnego działania, kiedy dopiero doskonalą tę sztukę, zawsze podkreślam, że kluczem do sukcesu jest podążanie za dzieckiem i jego zainteresowaniami. To czas, w którym należy zaufać dzieciom i pozwalać im czytać to, na co mają ochotę. Ewentualnie podsuwać im książki, o których wiemy, że z dużym prawdopodobieństwem im się spodobają.
Dlaczego to takie ważne? Po pierwsze, na początku czytanie wcale nie jest proste i trzeba dobrej motywacji, żeby pokonać obawę przed porażką. Po drugie, z badań „Reading for change” prowadzonych dziesięć lat temu przez PISA OECD, które zrobiły na mnie wielkie wrażenie wynika, że dzieci, które lubią czytać i traktują czytanie, jako przyjemność i rozrywkę lepiej radzą sobie z nauką niż ich rówieśnicy i rówieśniczki, którzy nie przepadają za czytaniem! Żyjemy w czasach, w których każde dziecko wcześniej lub później czytać się nauczy, do nas należy zadbanie o to, żeby czytanie dobrze im się kojarzyło.
Jeśli Wasze dzieci, tak jak moje uwielbiają klocki LEGO i filmy animowane, w których bohaterami i bohaterkami są ludziki LEGO, podsuńcie im książki nawiązujące do tych pasji.
W ofercie wydawnictwa AMEET znajdzie propozycje dla początkujących czytelników i czytelniczek, a także dla dzieci, które doskonalą umiejętność czytania. Próbowałam choć na chwilę ukryć te książki przed moimi legofanami, ale wypatrzyli je bezbłędnie i porwali do czytania.
Książki LEGO dla pięciolatka i sześciolatka
Kiedy dziecko umie już składać słowa i zaczyna czytać, warto szukać książek, które będą dla niego przyjazne, nie będą utrudniać czytania. Czcionka powinna być duża, odstępy między liniami spore. Tekstu na stronie nie może być zbyt dużo. W tym czasie kolorowe ilustracje pełnią nadal ważną rolę. Nie tylko uatrakcyjniają książkę, ale również pomagają zrozumieć czytany tekst.
Te warunki spełniają trzy niewielkie książeczki LEGO opisujące zupełnie nowe przygody filmowych bohaterów i bohaterek przeznaczone dla początkujących czytelniczek i czytelników. To:
Ninjago. Legenda o Jayu - niebieski Ninja trafia do świata gry Prime Empire, w którym, jak się szybko okazuje, nie może korzystać ze swoich magicznych mocy. Czy bez mocy Spinjitzu i bez wsparcia przyjaciół z drużyny ninja uda mu się pomóc grupie rebeliantów walczących z groźnymi Czerwonymi Kaskami?
LEGO City. Najwspanialsze urodziny - Harl Hubbs, złota rączka świata LEGO ma urodziny i z tej okazji chce pomóc tak wielu mieszkańcom i mieszkankom miasta, ilu zdoła. (prawda, że świetny przykład dla dzieci? ;) ) Problem w tym, że Harl działa zanim pomyśli i wynikają z tego zabawne sytuacje. Zabawne dla czytelników i czytelniczek, ale niekoniecznie dla samego bohatera. Czy uda się uratować urodziny?
LEGO Jurassic World. Park pełen kłopotów - Hudson Harper, wielki fan parku dinozaurów wpada w tarapaty. Testując interaktywny przewodnik dla turystów niechcący otwiera zagrodę tyranozaura, niszczy ogrodzenie wybiegu brachiozaurów. W parku Jurrasic World panuje chaos a jego twórca nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, co zrobił. To zabawna opowieść, która pokazuje dzieciom, że bezustanne patrzenie się w ekran nie jest najlepszym pomysłem. Niesie też przesłanie bliskie memu sercu – „najważniejsze jest masło” ;)
Na końcu każdej książeczki dzieci znajdą dyplom do wypełnienia, słowniczek i pytania, dzięki którym sprawdzą czy dobrze zrozumiały i zapamiętały tekst.
Pamiętajcie, że czas, w którym dziecko będzie zainteresowane samodzielnym czytaniem i gotowe na nie, może być bardzo różny. Część dzieci nauczy się płynnie czytać dopiero w pierwszej klasie. Inne w wieku pięciu, sześciu lat, ale są i takie, które zaczynają przed piątymi urodzinami. I wszystkie te sytuacje są normalne!
Książki LEGO dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym
Kiedy dzieci już lepiej radzą sobie z czytaniem, możecie spokojnie podsunąć im książki, w których znajdą więcej tekstu.
Może to być na przykład zbiór opowiadań LEGO Jurassic World. Operacja „Przetrwanie”. To 3 nieznane przygody pracowników dinozaurowego parku rozrywki, którzy na co dzień dbają o bezpieczeństwo turystów. Zaletą tych historii jest dynamiczna akcja i humor. Przy okazji przemycono tu dużo faktów naukowych. Dzieci dowiedzą się, jak szybkie są stegozaury i że pterozaury nie były dinozaurami. Książka spodoba się dzieciom w wieku 7-8 lat.
9 niepublikowanych wcześniej historii znajdą również miłośnicy i miłośnicy i miłośnicy drużyny ninja. Przygody w krainie Ninjago. Jest tu wirtualna rzeczywistość, są zębate rośliny i strzelające piorunami potwory. Książka podzielona jest na trzy części, w każdej z nich opisane są przygody w innej krainie: w świecie gry i na dwóch różnych tajemniczych wyspach. Bywa nieco strasznie, ale jak zawsze w krainie Ninjago wszystko dobrze się kończy!
Ninjago dla nastolatków
Z Ninjago nie wyrasta się jednak przez długi czas. W końcu bardziej skomplikowane zestawy LEGO dla osób kochających to uniwersum bywają przeznaczone dla dzieci w wieku 9-12 a nawet 14 lat!
Z myślą o czytelnikach i czytelniczkach w starszych klasach podstawówki powstała powieść Klątwa Kociego Oka. Spinjitzu brothers. To historia młodości Mistrza Wu i Lorda Garmadona. Kilka lat wcześniej ojciec wojowników stracił do nich zaufanie. Bracia mają szansę się zrehabilitować. Wyruszają w podróż w poszukiwaniu wyjątkowego ziela. Czy udowodnią, że potrafią słuchać ojca? I jaką rolę w ich wędrówce odegra kobieta o kociej głowie?
Ta książka jest nadal bogato ilustrowana, są to już jednak czarnobiałe ilustracje w nieco komiksowym stylu. Fani i fanki znajdą tu mnóstwo smaczków.
Ninjago. Księga Żywiołów – propozycja na prezent dla prawdziwych fanów i fanek LEGO
Mawiamy, że nie powinniśmy oceniać książki po okładce. Ta złota okładka książki Ninjago. Księga Żywiołów jest jednak na tyle atrakcyjna i intrygująca, że obaj moi synowie bezbłędnie sięgnęli po nią w pierwszej kolejności. Świat Ninjago to świat żyłowiołów, a ta książka zbiera wszystkie informacje o mniej i bardziej znanych Mistrzach i Mistrzyniach Żywiołów, ich mocach i umiejętnościach. Bogato ilustrowany leksykon zawiera mnóstwo ciekawostek, biografie bohaterów i bohaterek, historie z przeszłości i cytaty.
Partnerem wpisu jest wydawnictwo AMEET