Klimatyczni - książka, którą powinno przeczytać każde dziecko (Patronat)

Klimatyczni - książka, którą powinno przeczytać każde dziecko (Patronat)

Książki dla dzieci o ekologii i ochronie przyrody zajmują ważne miejsce w naszej domowej biblioteczce. Uważam, że to jeden z najważniejszych tematów, na jakie powinniśmy rozmawiać z dziećmi. Podobnie uważają właściciele wydawnictwa Tekturka. Ich zapał i miłość do tego, co robią sprawiły, że oto mam wyjątkową książkę poświęconą ochronie środowiska i osobom, która się nią zajmowały lub zajmują. Ale nie tylko. Klimatyczni to książka piękna i mądra. I inna niż wszystkie.

Basia i Witek to rodzeństwo. Poznajemy ich, kiedy w ich pokoju gaśnie światło i nie bardzo wiedzą, co ze sobą zrobić. Jak tu się uczyć, kiedy nie ma prądu? Nie można oglądać telewizji! Ani nawet odgrzać pizzy! Tych narzekań nie może słuchać Tymoteusz. To ich żółw. Zirytowany postanawia… przemówić. I zaczyna snuć pasjonującą opowieść. Jedną z wielu, które znajdą się w tej książce. Bo żółw długo już żyje i niejedno widział…

Klimatyczni

Wstępem do każdej z opowieści Tymoteusza jest problem, z którym muszą się zmierzyć Basia i Witek. Żółw podsuwa im rozwiązania opowiadając o inspirujących osobach z całego świata, które zrobiły coś dla ochrony przyrody i dla swoich społeczności. Bo to nie tylko książka o ekologii, to też opowieść o odpowiedzialności społecznej. Scenki, które rozgrywają się w dziecięcym pokoju, na podwórku czy w okolicznym parku są przedstawione w formie komiksu. Żółwie opowieści o ludziach zmieniających świat, to klasyczne rozdziały, okraszone klimatycznymi ;) ilustracjami Weroniki Żurowskiej. Po każdej biografii jest też krótki poradnik Coś dla Ciebie, Czytelniku.

Klimatyczni

Klimatyczni

Klimatyczni

O kim opowiada żółw Tymoteusz?

William Kamkwamba - chłopiec z Malawi, który zbudował wiatrak, dzięki któremu jego wioska zyskała elektryczność. Udało mu się również skonstruować pompę i zapewnić rodzinie dostęp do wody.

Xóchitl Guadalupe Cruz López - dziewczynka mieszkająca w meksykańskich górach, która z plastikowych butelek i drzwi starej lodówki zbudowała podgrzewacz do wody. Jest jedynym dzieckiem, które otrzymało prestiżową nagrodę dla kobiet, zasłużonych dla nauki.

Klimatyczni

Henryk Jordan - twórca pierwszego europejskiego ogrodu dla dzieci i młodzieży

Klimatyczni

Wangari Maathai - która wraz z tysiącami innych Kenijek posadziła w swoim kraju ponad 30 milionów drzew

Klimatyczni

Arvind Gupta - popularyzator nauki, który robi zabawki i pomoce edukacyjne dla dzieci z odpadów

Klimatyczni

Leah Nelson - która w wieku 9 lat zaczęła namawiać ludzi, żeby zrobili coś miłego dla innych

Olga Ślepowrońska - tak tak, dobrze widzicie. Na liście wyjątkowych osób, za sprawą wydawnictwa, znalazła się sama autorka książki. Twórczyni CzujCzuj i Spa dla mam. Działa na rzecz dzieci w ośrodkach dla uchodźców oraz rodziców i opiekunów osób niepełnosprawnych.

Dzięki lekturze Klimatycznych dzieci dowiedzą się nie tylko o działaniach i osiągnieciach osób, których sylwetki przybliżono w książce. Jest tu wiele innych cennych lekcji. Przede wszystkim czytelnicy zrozumieją, w jak trudnych warunkach żyją miliony osób na całym świecie. Jak uprzywilejowani jesteśmy tutaj, w Europie. Na świecie są dzieci, którym nie dane jest chodzić do szkoły. Osoby, którym odbiera się tereny, należące do ich przodków od pokoleń, tym samym pozbawiając całe społeczności źródeł utrzymania. To książka, która otwiera oczy, nie tylko dzieciom, na wiele najważniejszych problemów dzisiejszego świata...