Jaki znak twój - nowoczesny patriotyzm dla małych i dużych

Zawsze z niecierpliwością czekam na książki Michała Rusinka. Tak było i w przypadku „Jaki znak twój? Wierszyki na dalsze 100 lat niepodległości”. Z góry założyłam, że jak zawsze rozbawi, będzie gratką dla osób lubiących zabawę językiem. Mimo, że dotykają dość delikatnego i trudnego w dzisiejszych realiach tematu, a mi wcale nie brakowało na rynku książek o takiej tematyce, miałam przeczucie, że przeczytam wierszyki z przyjemnością. ALE W NAJŚMIELSZYCH OCZEKIWANIACH NIE SPODZIEWAŁAM SIĘ CZEGOŚ TAK DOBREGO!

jak widziecie, jestem malcem

Znana dziecięca rymowanka – „Katechizm polskiego dziecka” Władysława Bełzy - staje się punktem wyjścia do wierszowanej opowieści o współczesnym polskim dziecku. Każdy wers z pytaniem jest tytułem kolejnego rozdziału i tematem rozmowy z młodym patriotą. Wiecie, że te pytania mają już prawie 120 lat?! Nic więc dziwnego, że odpowiedzi są zupełnie inne. Jakie jest więc współczesne polskie dziecko? Czuje obywatelem świata - Ziemianinem i Europejczykiem, żyje w kraju bez granic, otwartym na inne kultury, choć pamiętającym własną historię.

jestem europejczykiem

kraj bez granic

ja symbole inne wole

Malec ma zdjęcie dziadka z szabelką i marzy o podróży na Marsa. Lubi polskie literki z ogonkami i kreseczkami, używa emotikonek. A oprócz tego: sprząta po psie, oszczędza wodę, kasuje bilety w tramwaju, uczy się języków i jest miły dla sąsiadów – dokładnie tak rozumiem patriotyzm i tak chcę wychowywać moich synów! Bo czy nie takich dzieci potrzebuje nasz kraj?

szacunek do historii

lubimy ogonki!

tak wygląda nowoczesny patriotyzm!

Mam nadzieję, że „Wierszyki na dalsze 100 lat” będą recytowane w przedszkolach i na szkolnych akademiach w całym kraju. Wykorzystajcie tę książkę do rozmów z dziećmi o ich historii, ale przede wszystkim o ich przyszłości.

Autor: Michał Rusinek Ilustracje (jak zawsze znakomite): Joanna Rusinek

Kategorie/wiek: 3-6


Zobacz inne tematy
adaptacja adopcja adwent Afryka anatomia architektura babcia baśnie bezpieczeństwo biografia Boże Narodzenie choroba chłopcy ciekawostki ciąża czas czytanie dentysta detektywistyczne dinozaury dla maluchów dla maluszków Dorota Minta drzewa dziadek dzieci edukacyjne ekologia emocje etno ewolucja fizyka folklor fryzjer girl power gniew gry dla dzieci historia humor inspiracja jak to działa jednorożec jesień karmienie piersią karty edukacyjne kino komiks komputery konie kosmos kot koty kryminał książka aktywnościowa książka interaktywna kucharskie kąpiel las lato legendy lekarz liczenie logopedia mama maszyny matematyka małpy miasto mitologia miłość Montessori montessori motyle na dobranoc na prezent nauka czytania naukowe niepodległość nieśmiałość nowe technologie o dziewczynkach obrazkowe ocean odwaga okienka Oliver Jeffers owady pasja patriotyzm Peter Carnavas picture book pierwsza pomoc pierwsze książeczki pies podróże pogotowie pojazdy pop-up pory roku potwory powieści powieść powstanie praca prawdziwe historie przedszkolak przedszkole przemoc przeprowadzka przygoda przygodowe przyjaźń przyroda pszczoły ptaki puzzle radość rak rekiny robot rodzeństwo rodzicielstwo bliskości rodzina rower rozwód rozłąka rymowane różnorodność samodzielne czytanie seksualność smok smutek sowy sport stan wojenny starość starożytność stereotypy strach strata strażacy szkoła sąsiedzi taniec tata technika tolerancja tradycja trudne rozmowy trudne tematy uchodźcy uczucia wakacje Warszawa Wielkanoc wieś wiosna wojna wspieranie rozwoju mowy wydawnictwo sam wyobraźnia Zaduszki zawody zazdrość zima zioła zoo zwierzęta zęby złość zły dotyk śmierć rodzica śmierć święta żłobek