Jaki znak twój - nowoczesny patriotyzm dla małych i dużych

Zawsze z niecierpliwością czekam na książki Michała Rusinka. Tak było i w przypadku „Jaki znak twój? Wierszyki na dalsze 100 lat niepodległości”. Z góry założyłam, że jak zawsze rozbawi, będzie gratką dla osób lubiących zabawę językiem. Mimo, że dotykają dość delikatnego i trudnego w dzisiejszych realiach tematu, a mi wcale nie brakowało na rynku książek o takiej tematyce, miałam przeczucie, że przeczytam wierszyki z przyjemnością. ALE W NAJŚMIELSZYCH OCZEKIWANIACH NIE SPODZIEWAŁAM SIĘ CZEGOŚ TAK DOBREGO!

jak widziecie, jestem malcem

Znana dziecięca rymowanka – „Katechizm polskiego dziecka” Władysława Bełzy - staje się punktem wyjścia do wierszowanej opowieści o współczesnym polskim dziecku. Każdy wers z pytaniem jest tytułem kolejnego rozdziału i tematem rozmowy z młodym patriotą. Wiecie, że te pytania mają już prawie 120 lat?! Nic więc dziwnego, że odpowiedzi są zupełnie inne. Jakie jest więc współczesne polskie dziecko? Czuje obywatelem świata - Ziemianinem i Europejczykiem, żyje w kraju bez granic, otwartym na inne kultury, choć pamiętającym własną historię.

jestem europejczykiem

kraj bez granic

ja symbole inne wole

Malec ma zdjęcie dziadka z szabelką i marzy o podróży na Marsa. Lubi polskie literki z ogonkami i kreseczkami, używa emotikonek. A oprócz tego: sprząta po psie, oszczędza wodę, kasuje bilety w tramwaju, uczy się języków i jest miły dla sąsiadów – dokładnie tak rozumiem patriotyzm i tak chcę wychowywać moich synów! Bo czy nie takich dzieci potrzebuje nasz kraj?

szacunek do historii

lubimy ogonki!

tak wygląda nowoczesny patriotyzm!

Mam nadzieję, że „Wierszyki na dalsze 100 lat” będą recytowane w przedszkolach i na szkolnych akademiach w całym kraju. Wykorzystajcie tę książkę do rozmów z dziećmi o ich historii, ale przede wszystkim o ich przyszłości.

Autor: Michał Rusinek Ilustracje (jak zawsze znakomite): Joanna Rusinek

Kategorie/wiek: 3-6


Zobacz inne tematy