„Hej, Przedziadku!” - beztroska zabawa z dziadkiem (Patronat)

Często mówi się, że „dziadkowie są od rozpieszczania wnuków”. Zapominamy o tym, że dziadkowie mogą też być „od dobrej zabawy”. I to zupełniej innej, magicznej, opartej na wyobraźni.

Kiedy ktoś tak kreatywny jak Paul McCartney dorobi się ósemki wnucząt, musi wyniknąć z tego coś zaskakującego. I tak o to mamy szalony picture book „Hey, Grandude!”, który właśnie pojawił się w Polsce pod tytułem „Hej, Przedziadku!”. Określenie „Grandude” wymyślił jeden z wnuków byłego Beatles’a. I tym jednym słowem zainspirował swojego dziadka do napisania przygodowej opowieści.

Lucy, Tom, Em i Bob, zwani przez swojego Przedziadka Edwarda „Ancymonami”, spędzają weekend w jego domu. Trochę się nudzą, bo za oknem jest „szaro, ponuro, dżdżysto i mżysto”. Na szczęście Przedziadek nie pozwoli, żeby nosy były spuszczone na kwintę!

Hej, Przedziadku!

Hej, Przedziadku!

Hej, Przedziadku!

Co mają wspólnego dziecięce zabawy w dziadkowych domach? Ano to, że zazwyczaj nie ma tam ulubionych zabawek. Jest za to mnóstwo fascynujących przedmiotów i zapomnianych skarbów. Jedną z takich rzeczy ma Przedziadek – to magiczna busola, która zabiera całą rodzinę w miejsca widoczne na pocztówkach, które dziadek nosi w kieszeni. Najpierw cała banda ląduje na tropikalnej plaży. Nie tylko wylegują się na słońcu, ale też dosiadają latających ryb i odbywają szalony rajd na ich grzbietach.

Hej, Przedziadku!

Hej, Przedziadku!

Hej, Przedziadku!

Ale co to? Jakiś krab uszczypnął małego Boba w palec. A za nim podąża już całe stado krabów!

Przedziadek wyciąga z kieszeni kolejną pocztówkę. Ta przedstawia kowboja. Macha nad nią busola wymawiając magiczne zaklęcie. „Wpraw busoli igłę w ruch, czas wyruszyć w podróż znów. Bum, cyk świst, wszystko się zmieniło”. Teraz nasi podróżnicy znaleźli się w miejscu „mniej uszczypliwym” czyli na pustyni.

Hej, Przedziadku!

Hej, Przedziadku!

Hej, Przedziadku!

Przygoda trwa dalej. Konna przejażdżka po pustyni skończy się ucieczką przed bizonami. Alpejską sielankę przerwie lawina, przed którą Przedziadek i Ancymony uciekną na latającej szwajcarskiej krowie. W końcu busola zabiera wszystkich z powrotem do domu. W magiczny sposób dzieci już umyte trafiają po kołderki. Nic dziwnego, przecież wiadomo, że dziadkowie mają swoje magiczne sposoby na zagonienie dzieci do łóżek. ;)

Hej, Przedziadku!

Hej, Przedziadku!

Hej, Przedziadku!

To ciepła i pełna humoru opowieść. Świetnie napisana i przetłumaczona. Z przyjemnością czytam językowe żarty Przedziadka. Jestem też wielką fanką ilustracji Kathryn Durst – radosnych, (prze)kolorowych, pełnych szczegółów i dynamicznych.

Mamy w końcu na rynku książkę, która pokazuje współczesnego, zaangażowanego, jeszcze pełnego sił i pomysłów dziadka, który ma bliską relację z wnukami. Piękny prezent dla dziadków i wnuków pod choinkę. Idealny pomysł na dzień dziadka.

Zobaczcie, co sam autor mówi o książce:

Kategorie/wiek: 3-6


Zobacz inne tematy
4 pory roku adaptacja adopcja adwent Afryka aktywnościowe anatomia angielski architektura asertywność babcia bajki bakterie baśnie bezpieczeństwo biografia Boże Narodzenie Boże narodzenie chemia choroba chłopcy ciało ciekawostki ciąża czas czytanie demencja demokracja dentysta detektywistyczne dinozaury dla maluchów dla maluszków Dolina Tumilu Dorota Minta drzemka drzewa dysleksja dziadek dzieci edukacyjne ekologia ekonomia eksperymenty emocje etno ewolucja film fizyka folklor fryzjer geografia girl power gniew gry dla dzieci gry planszowe grzyby góry historia humor inspiracja interaktywne internet jak to działa jednorożec jedzenie jesień język karmienie piersią karty edukacyjne kino klasyka komiks komputery konie kosmos kot koty kryminał książka aktywnościowa książka interaktywna kucharskie kwiaty kąpiel las lato legendy lekarz liczenie logopedia mama maszyny matematyka małpy miasto mitologia miłość Montessori montessori morze motyle młodzieżowe na dobranoc na prezent nauka angielskiego nauka czytania nauka naukowe niepełnosprawność niepodległość nieśmiałość nowe technologie o dziewczynkach obrazkowe ocean odpieluchowanie odpowiedzialność społeczna odwaga okienka Oliver Jeffers origami owady pasja patriotyzm Peter Carnavas picture book pieniądze pierwsza pomoc pierwsze książeczki pies podróże pogotowie pojazdy polityka pop-up pory roku potwory powieści powieść powstanie praca prawdziwe historie przedszkolak przedszkole przedszole przemoc przeprowadzka przygoda przygodowe przyjaźń przyroda pszczoły ptaki puzzle radość rak rekiny retoryka robot rodzeństwo rodzicielstwo bliskości rodzina rower rozwód rozłąka rośliny rymowane różnorodność samodzielne czytanie science-fiction seksualność serie smok smutek sowy sport społeczeństwo stan wojenny starość starożytność stereotypy strach strata straż pożarna strażacy szkoła sztuka sąsiedzi taniec tata technika tekturka tolerancja tradycja trudne rozmowy trudne tematy uchodźcy uczucia wakacje Warszawa wiara w siebie Wielkanoc wieloryb wieś wiking wiosna wojna wspieranie rozwoju mowy wydawnictwo sam wydawnictwo tekturka wynalazki wyobraźnia wyszukiwanka Zaduszki zawody zazdrość zima zioła zmysły zoo zwierzęta zęby złość zły dotyk śmierć rodzica śmierć święta żłobek