Mamo! Jakie to jest piękne! zawołał wczoraj pięcioletni Iwo oglądając moment, w którym statek Crew Dragon odczepił drugi silnik. To wzruszający moment. Dla mnie, bo przypomniałam sobie, jak ponad cztery lata temu oglądałam testowy start Falcona z malutkim Iwem przy piersi. Dla synka, bo na jego oczach działa się historia i potrafił to docenić. Był też zafascynowany tym, jak wygląda Ziemia z kosmosu - Na Ziemi naprawdę jest tyyyyyle wody, mamo?! Wiem, że podobne emocje zagościły w wielu domach na całym świecie. I w związku z tym wielu domach w najbliższych tygodniach potrzebne będą książki dla dzieci opisujące misje kosmiczne. Oto trzy propozycje, które my dzisiaj zdjęliśmy z półek:
Tu jesteśmy
O firmie Spacex, wizji Elona Muska, rakiecie Falcon i o tym jak była testowana przeczytacie w zaktualizowanym w 2018 roku wydaniu książki Aleksandry i Daniela Mizielińskich. Dowiecie się z niej dlaczego Falcon wracając na Ziemię ląduje na barce, a nie w miejscu startu. Są tu też informacje o planach stworzenia statku Dragon Crew - miał on być siedmioosobowy. Dziś wiemy, że pierwszy osobowy Dragon ma miejsce dla 4 członków załogi :)
Możecie pokazać dzieciom to archiwalne nagranie z lądowania Falcona - robi wrażenie!
O czym jeszcze jest książka "Tu jesteśmy"? To coś dla tych, którzy marzą o tym, żeby zostać kosmicznymi badaczami. To wyjątkowe kompendium wiedzy o kosmicznej działalności człowieka. Jak wyglądają misje kosmiczne. Jak astronauci dostają się na Międzynarodową Stację Kosmiczną? Kto czuwa nad ich bezpieczeństwem? Co badają łaziki na Marsie i jak daleko latają sondy kosmiczne? Czy kiedyś polecimy na inną planetę? Jak poradzić sobie z tonami śmieci na ziemskiej orbicie? I dlaczego naukowcy poszukują „Planety Złotowłosej”? To wszystko i wiele więcej w książce Jest też rozdział poświęcony lotom na Stację Kosmiczną i Sojuzowi
wiek: 6+ wydawnictwo: Dwie Siostry
Profesor Astrokot odkrywa kosmos
Czytając tę książkę dzieci wyruszą w kosmiczną podróż z wszystkowiedzącym profesorem Astrokotem. Dowiedzą się między innymi:
- jak powstawał wszechświat i gwiazdy
- jak wygląda układ słoneczny
- jak wyglądają nowoczesne rakiety
- jak żyje się na stacji kosmicznej
- po co wysyłamy na orbitę satelity
- co możemy zobaczyć przez teleskopy
- czy istnieje życie pozaziemskie
Są tu też historie najsłynniejszych kosmicznych misji. Znajdziecie też informacje o wielkich planowanych misjach – początek pierwszej z nich już za 2 lata! Możemy również sprawdzić jak różni się nocne niebo na północnej i południowej półkuli.
Wiek: 5+ Wydawnictwo: Entliczek
Ziemia do księżyca
Historia lądowania człowieka na księżycu. To już ponad 50 lat! Jak wyglądały przygotowania do misji Apollo 11? Jak potoczyły się misje poprzedzające? Kto pracował na ten wielki sukces?
Kogo wysyłaliśmy w kosmos, zanim zdecydowaliśmy się wysłać tam człowieka? Jak przeziębienie może zakończyć karierę astronauty? Jak wygląda szkolenie astronautów i czy różnią się oni czymś od kosmonautów? Jak się zakłada kombinezon kosmiczny.
Wreszcie, jak potoczyły się dalsze losy ludzi, którzy lądowali na księżycu? I dlaczego już tam nie latamy? Wielkim atutem tej książki są pełne szczegółów, realistyczne ilustracje.
Wiek: 6+ Wydawnictwo: Muchomor