Explorer academy. Tajemnica mgławicy – nowoczesna powieść dla młodzieży

Jedna z najlepszych powieści dla młodzieży, jakie ostatnio przeczytałam. Szczerze mówiąc, już nie mogę się doczekać kolejnej części :) Technologie przyszłości, tajne laboratoria, zagadki, trzymająca w napięciu akcja – kto się ze mną założy, że na podstawie tej powieści niebawem powstanie film?

Dwunastoletni Cruz rozpoczyna naukę w prestiżowej szkole – Akademii Odkrywców - do której przyjmowana jest mała grupa wyjątkowych dzieci z całego świata. Będą oni podróżnikami, naukowcami, odkrywcami, obrońcami środowiska. Do tej roli przygotują ich wybitni nauczyciele, korzystający z najnowszych zdobyczy techniki. Lekcje odbywają się w wirtualnej rzeczywistości.

futurystyczna szkoła

szkolne warsztaty na wirtualnym statku

Sercem szkoły jest GRROT-a – sala treningowa, która korzysta z tzw. rozszerzonej rzeczywistości, pozwalającej uczniom przenieść się w dowolne miejsce na świecie i perfekcyjnie odtwarzającej warunki tam panujące (pomysł skojarzył mi się z salą bitew z „Gry Endera”, a to miłe skojarzenie ;)).

Uczniowie będą mieli do wykonania wiele zadań i mnóstwo zagadek do rozwiązania. Jednak najtrudniejszą z nich Cruz musi rozwiązać sam – okazuje się, że ze szkołą wiąże się tajemnica z przeszłości jego rodziny. Jego nieżyjąca mama zostawiła dla niego wskazówki, które pomogą odtworzyć wydarzenia, które doprowadziły do jej śmierci. Komuś jednak bardzo zależy na tym, żeby chłopiec nie odkrył prawdy. Członkowie tajemniczej Mgławicy nie cofną się przed niczym, ich zadaniem jest go powstrzymać. W tym samym czasie ktoś sprawi, że jego przyszłość w Akademii stanie pod znakiem zapytania…

To idealna książka dla współczesnych nastolatków - opowiada o świecie, w którym z dużym prawdopodobieństwem przyjdzie im żyć. Zwraca uwagę na ekologię, na zagrożenie jakim dla planety jest nasza cywilizacja. Podkreśla takie wartości jak współpraca, zdrowa ambicja, honor. Inspiruje do odkrywania świata, podejmowania nowych wyzwań. Zachęca do stawiania na kreatywność i poszukiwania nietypowych rozwiązań. Podkreśla jak ważne są rodzina i przyjaźń.

Książka powstała przy współpracy z National Geographic i wiele pomysłów, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się fantastyką naukową, zostało zainspirowanych pracą odkrywców i podróżników, którzy z NG współpracują. Na końcu książki znajdziecie informacje o ich badaniach i o tym, które z wynalazków opisanych w „Akademii Odkrywców” za kilka lat nie będą już dla nas niczym niezwykłym.

autorkę zainspirowali prawdziwi młodzi odkrywcy

co z tego jest prawdą?

I jeszcze słowo o ilustracjach Scotta Plumbe. Bo choć powieść dla tej grupy wiekowej świetnie obroniłaby się bez nich, to jednak są i są równie niesamowite – idealnie oddają ducha książki. Dynamiczne, pełne szczegółów, realistyczne. Trochę rysunki, a trochę zdjęcia. Sprawiają, że czytelnikowi łatwiej wczuć się w klimat Akademii, która przecież nie przypomina żadnej ze znanych nam szkół.

zdjęcie czy rysunek?

Pozostaje nam tylko czekać na kolejny tom (podobno ma ich być aż 7!), który zapowiadany jest na kwiecień 2019 roku

Kategorie/wiek: 8+ młodzieżowe


Zobacz inne tematy
4 pory roku adaptacja adopcja adwent Afryka aktywnościowe anatomia angielski architektura asertywność babcia bajki bakterie baśnie bezpieczeństwo biografia Boże Narodzenie Boże narodzenie chemia choroba chłopcy ciało ciekawostki ciąża czas czytanie demencja demokracja dentysta detektywistyczne dinozaury dla maluchów dla maluszków Dolina Tumilu Dorota Minta drzemka drzewa dysleksja dziadek dzieci edukacyjne ekologia ekonomia eksperymenty emocje etno ewolucja film fizyka folklor fryzjer geografia girl power gniew gry dla dzieci gry planszowe grzyby góry historia humor inspiracja interaktywne internet jak to działa jednorożec jedzenie jesień język karmienie piersią karty edukacyjne kino klasyka komiks komputery konie kosmos kot koty kryminał książka aktywnościowa książka interaktywna kucharskie kwiaty kąpiel las lato legendy lekarz liczenie logopedia mama maszyny matematyka małpy miasto mitologia miłość Montessori montessori morze motyle młodzieżowe na dobranoc na prezent nauka angielskiego nauka czytania nauka naukowe niepełnosprawność niepodległość nieśmiałość nowe technologie o dziewczynkach obrazkowe ocean odpieluchowanie odpowiedzialność społeczna odwaga okienka Oliver Jeffers origami owady pasja patriotyzm Peter Carnavas picture book pieniądze pierwsza pomoc pierwsze książeczki pies podróże pogotowie pojazdy polityka pop-up pory roku potwory powieści powieść powstanie praca prawdziwe historie przedszkolak przedszkole przedszole przemoc przeprowadzka przygoda przygodowe przyjaźń przyroda pszczoły ptaki puzzle radość rak rekiny retoryka robot rodzeństwo rodzicielstwo bliskości rodzina rower rozwód rozłąka rośliny rymowane różnorodność samodzielne czytanie science-fiction seksualność serie smok smutek sowy sport społeczeństwo stan wojenny starość starożytność stereotypy strach strata straż pożarna strażacy szkoła sztuka sąsiedzi taniec tata technika tekturka tolerancja tradycja trudne rozmowy trudne tematy uchodźcy uczucia wakacje Warszawa wiara w siebie Wielkanoc wieloryb wieś wiking wiosna wojna wspieranie rozwoju mowy wydawnictwo sam wydawnictwo tekturka wynalazki wyobraźnia wyszukiwanka Zaduszki zawody zazdrość zima zioła zmysły zoo zwierzęta zęby złość zły dotyk śmierć rodzica śmierć święta żłobek