ETNOGADKI opowiastki o dawnych obrzędach i zwyczajach

„Dawno, dawno temu prawie wszyscy mieszkaliśmy na wsi.”

To tutaj nasi przodkowie wszystkiego się nauczyli. Żyli w zgodzie z naturą, obserwowali ją uważnie i dzięki niej odmierzali czas. Wiedzieli kiedy jest najdłuższy dzień w roku. Zauważyli, że wszystko się powtarza.

To niesamowita nowoczesna książka o dawnych tradycjach. Nie znajdziecie na rynku nic podobnego!

Cztery pory roku. Każda z nich to nie tylko zmiany w naturze, ale też ludowe święta i obrzędy, które miały obłaskawić ziemię, żeby dawała plony. To tradycyjne piosenki, ludowe rękodzieło.

Każda rozkładówka to kolorowa, pełna szczegółów ilustracja, która może być również wyszukiwanką. Towarzyszą jej krótsze i dłuższe ludowe, lub stylizowane na ludowe rymowanki i przysłowia. Ale znajdziecie tu też solidną porcję tekstu, który ciekawie przybliża wiejskie zwyczaje – dzięki temu książka jest atrakcyjna dla czytelników w bardzo różnym wieku. Jeśli zechcecie możecie też skorzystać z podpowiedzi jak wykonać słomiane zabawki na choinkę, usmażyć pączki na tłusty czwartek czy zrobić pisanki.

Na początek kilka stron o życiu na wsi. Poznajemy cieślę Macieja i gospodarza Józefa oraz ich rodziny. W wiosce są też inni fachowcy – młynarz, bednarz, kowal, kołodziej. Ważną rolę pełnią też zwierzęta.

wieś

rodzina gosodarza Józefa

„wiele zwierząt we wsi mieszka, każde ma swe przeznaczenie, taka to już życia ścieżka, tu wspólnota w dobrej cenie!”

wiejskie zwierzęta

Przewodnikiem po tej bogato ilustrowanej książce jest stara mądra sowa.

sowa mądra głowa

W książce opowieść zaczyna się od przesilenia - najdłuższej nocy w roku. Rozpoczyna się zima, ale ponieważ piszę dla Was tę recenzję w pierwszym tygodniu wiosny i przed Wielkanocą, ja właśnie od wiosny zacznę swoją opowieść. Ruszamy w podróż!

WIOSNA

„gdy przyjdzie wiosna hoża, pójdzie zima do morze”

Przeczytacie o pożegnaniu zimy i topieniu marzanny. Czy wiecie, że oprócz tego, żeby przywołać wiosnę, po wrzuceniu kukły do rzeki dodatkowo obchodzono gospodarstwa z gałązką zwaną „nowym latkiem”?

topienie marzanny

Potem zaczynał się czas porządków i przygotowań do Wielkanocy. Wypatrywano też bocianów.

porządki po zimie

Znajdziecie tutaj dużo Wielkanocnych tradycji. Z czego robiono palmy i jakie było ich zadanie. Jak malowano pisanki i jak je wykorzystywano. Wiecie, że śmigus-dyngus to nie tylko polewanie wodą, ale też mazanie nosów sadzą?

palma wielkanocna

tradycyjne pisanki

śmigus-dyngus

Zaskoczyło mnie, że po wielkanocnym śniadaniu dzieci wyruszały do ogródka na poszukiwanie słodkości. Ten zwyczaj kojarzył mi się bardziej z krajami anglosaskimi, a okazuje się, że i u nas ma długą tradycję.

Ważnym wiosennym świętem były też majowe Zielone Świątki, kiedy domy zdobiono tatarakiem, żeby przepędzić leśne licho. Tańczono, wspinano się na przystrojony kwiatami sosnowy pal.

tatarak

LATO

Rozpoczyna się oczywiście najpiękniejszym chyba ludowym świętem. Magiczna Noc świętojańska, puszczanie wianków, noc świateł i… zakochanych. To również poszukiwania kwiatu paproci. Młodzi wystrojeni na biało, dziewczęta rozplatające warkocze. Jeśli sami zechcecie zrobić taki wianek, możecie skorzystać z instrukcji w książce.

wianki

Lato to też dożynki i zbieranie ziół (znajdziecie instrukcję zrobienia domowego zielnika).

czas na zbieranie ziół

Latem dowiecie się też jak ważny był dla mieszkańców wsi chleb, jakim szacunkiem go obdarzano.

pieczenie chleba

Kwitnące wrzosy zapowiadają koniec lata. Trwa młócenie zboża na ziarno, a do ludzkich domów prowadzają się myszy.

wrzosy na koniec lata

JESIEŃ

By umilić sobie długie wieczory opowiadano sobie różne historie i legendy. Kobiety siedziały przy kołowrotkach, szykowano zapasy na zimę.

To czas farbowania tkanin, szycia ubrań i darcia pierza.

Wszystkich Świętych i Zaduszki obchodzono kiedyś całkiem inaczej. Gotowano dla duchów słodkie potrawy, zapalano świece w oknach, zostawiano uchylone drzwi.

zaduszki

Potem ostatnia orka na Świętego Marcina. W tym dniu regulowano tez wszystkie zaległe długi.

Potem jeszcze Andrzejkowe wróżby dla panien i kawalerów i zbliżamy się do zimy.

andrzejkowe wróżby

ZIMA

Wigilia i Boże Narodzenie też wyglądały nieco inaczej niż dziś. Wigilijny poranek był czasem figli i psot. Wieczorem nie tylko jedzono, ale i karmiono zwierzęta i otulano drzewa w sadzie. Zamiast choinki wieszano u sufitu podłaźniki, a każda powieszona na nich ozdoba miałą swoje znaczenie i zadanie do wykonania.

przygotowania do świąt

zamiast choinki

wieczerza

Potem zaczynał się karnawał – czas maskarad i tańców, który kończył się w środę popielcową przerwaniem muzyki i zerwaniem strun w skrzypcach.

karnawał

Pozostaje już tylko czekać na wiosnę - cykl się zamyka.

Jak widzicie, to książka, która będzie Wam towarzyszyć przez okrągły rok. A nawet kilka lat. Za każdym razem odkryjecie w jej niesamowitych, kolorowych ilustracjach coś nowego.

więcej książek inspirowanych polskim folklorem znajdziecie tutaj

Kategorie/wiek: 3-6 6-8 8+ dla wszystkich historia


Zobacz inne tematy
4 pory roku adaptacja adopcja adwent Afryka aktywnościowe anatomia angielski architektura asertywność babcia bajki bakterie baśnie bezpieczeństwo biografia Boże Narodzenie Boże narodzenie chemia choroba chłopcy ciało ciekawostki ciąża czas czytanie demencja demokracja dentysta detektywistyczne dinozaury dla maluchów dla maluszków Dolina Tumilu Dorota Minta drzemka drzewa dysleksja dziadek dzieci edukacyjne ekologia ekonomia eksperymenty emocje etno ewolucja film fizyka folklor fryzjer geografia girl power gniew gry dla dzieci gry planszowe grzyby góry historia humor inspiracja interaktywne internet jak to działa jednorożec jedzenie jesień język karmienie piersią karty edukacyjne kino klasyka komiks komputery konie kosmos kot koty kryminał książka aktywnościowa książka interaktywna kucharskie kwiaty kąpiel las lato legendy lekarz liczenie logopedia mama maszyny matematyka małpy miasto mitologia miłość Montessori montessori morze motyle młodzieżowe na dobranoc na prezent nauka angielskiego nauka czytania nauka naukowe niepełnosprawność niepodległość nieśmiałość nowe technologie o dziewczynkach obrazkowe ocean odpieluchowanie odpowiedzialność społeczna odwaga okienka Oliver Jeffers origami owady pasja patriotyzm Peter Carnavas picture book pieniądze pierwsza pomoc pierwsze książeczki pies podróże pogotowie pojazdy polityka pop-up pory roku potwory powieści powieść powstanie praca prawdziwe historie przedszkolak przedszkole przedszole przemoc przeprowadzka przygoda przygodowe przyjaźń przyroda pszczoły ptaki puzzle radość rak rekiny retoryka robot rodzeństwo rodzicielstwo bliskości rodzina rower rozwód rozłąka rośliny rymowane różnorodność samodzielne czytanie science-fiction seksualność serie smok smutek sowy sport społeczeństwo stan wojenny starość starożytność stereotypy strach strata straż pożarna strażacy szkoła sztuka sąsiedzi taniec tata technika tekturka tolerancja tradycja trudne rozmowy trudne tematy uchodźcy uczucia wakacje Warszawa wiara w siebie Wielkanoc wieloryb wieś wiking wiosna wojna wspieranie rozwoju mowy wydawnictwo sam wydawnictwo tekturka wynalazki wyobraźnia wyszukiwanka Zaduszki zawody zazdrość zima zioła zmysły zoo zwierzęta zęby złość zły dotyk śmierć rodzica śmierć święta żłobek