Dzisiaj, jutro, teraz, zaraz i W moim przedszkolu - nowe książki od wydawnictwa sam

Jakiś czas temu opowiadałam wam o książce Jak się dzielić, współpracować i sobie pomagać, która była tytułem wprowadzającym na polski rynek długo wyczekiwaną serię książeczek z okienkami: Dlaczego? Kiedy? Jak? Junior. (A której dodruk już niedługo pojawi się w sklepie wydawnictwa sam!)

Właśnie dołączają do niej kolejne tomy przeznaczone dla maluchów i młodszych przedszkolaków: Dzisiaj, jutro, teraz, zaraz i W moim przedszkolu

Dzisiaj, jutro, teraz, zaraz

„Czy możemy wczoraj pójść na lody, mamo?”, „Jutro byłem z babcią w parku”, „Czemu moja siostra ma urodziny kilka tygodni wcześniej niż ja?! Przecież to ja jestem starszy! Tato?!” – znacie to?

Pojęcie czasu jest dla dzieci abstrakcyjne. Większość przedszkolaków nie jest w stanie w pełni go zrozumieć. A przecież dzieci doświadczają czasu na co dzień - czekają na coś, czego bardzo chcą. Dłużą im się czynności, które je nudzą. W związku z tym poczucie przemijania czasu jest dla dziecka silnie związane z emocjami. Wytłumaczenie tych skomplikowanych zasad dziecku jest dla rodzica równie trudne, jak dla malucha ich zrozumienie.

Jak dzieci rozumieją czas?

Psychologowie z Uniwersytetu w San Diego przeprowadzili kilka lat temu badania, które miały za zadanie sprawdzić, na ile dzieciaki w wieku od 3 do 6 lat rozumieją wyrazy opisujące czas, takie jak sekunda, minuta, godzina, dzień, tydzień, miesiąc i rok.

Badane dzieci porównywały ze sobą dwa stwierdzenia na temat czasu i wskazywały, które wydarzenie trwa dłużej: „Farmer Brown spał przez trzy minuty. Capitan Blue spał przez dwie godziny. Kto spał dłużej?” – brzmiało pytanie. Okazuje się, że nawet pięcioletnie dzieci, które wiedziały, że godzina trwa dłużej niż minuta, miały problem z udzieleniem poprawnej odpowiedzi. Według badaczy, żeby umieć odnieść słowa określające czas do własnych odczuć i doświadczeń, dzieci muszą mieć około 7 lat.

Możemy jednak wspierać ten proces, zwracając dziecięcą uwagę na upływanie czasu czy powtarzalność pewnych czynności i procesów.

Książka dla dzieci o czasie

Najnowsza książka z serii Dlaczego, Kiedy, Jak? Junior zatytułowana Dzisiaj, jutro, teraz, zaraz pomoże Wam w tym trudnym zadaniu.

Książeczki z okienkami są wprost stworzone do tego, żeby opowiadać o czasie – pod klapkami kryje się kontynuacja scenki, którą widzimy na głównej ilustracji, to, co wydarzy się zaraz lub za jakiś czas. Czyste płótno za chwilę jest pomazane farbami przez kreatywne łapki, świeczki na torcie zostają zdmuchnięte, dzieciom przez rok przybywa kilka centymetrów, dziewczynka zasypia, kolejka do lodziarni się zmniejsza itede, itepe… ;)

Dzisiaj, jutro, teraz, zaraz - recenzja książki

W trakcie lektury dzieci poznają różne cykle, które są częścią naszego życia. Od (świetnie, przejrzyście rozrysowanego!) planu dnia, przez dni tygodnia, po miesiące i pory roku. Bardzo podoba mi się pomysł na opatrzenie kartek z kalendarza rysunkami rzeczy, które kojarzą się z danym miesiącem – muszę poszukać podobnego kalendarza dla moich dzieci!

Ale przecież nie wszystko w naszym życiu się powtarza się tak, jak kolejne poniedziałki czy zimy. Podlegamy procesom, które są nieodwracalne. Na przykład: dzieci rosną – jak szybko? To można sprawdzić na stronie z miarką wzrostu. Tekst ładnie tłumaczy też czym różni się teraz od zaraz. (choć oczywiście, może być i tak, jak u nas: mój pięciolatek słysząc „zaraz” mówi, że „to dłuuuugo” a kiedy mówię „Już” odpowiada „nie już tylko teraz” ;) )

Dzisiaj, jutro, teraz, zaraz - recenzja książki

Pewne rzeczy dzieją się w mgnieniu oka. Książeczka zachęca do tego, żeby klasnąć w ręce, mrugnąć oczami czy kopnąć piłkę. Inne, jak pieczenie ciasta wymagają dużo czasu. Trzeba uzbroić się w cierpliwość! Myślę, że rozdziały poświęcone konieczności czekania na pewne rzeczy i temu, że czasami naprawdę trzeba się pospieszyć rodzice docenią najbardziej.

Dzisiaj, jutro, teraz, zaraz - recenzja książki

Wisienką na torcie jest rozkładówka zatytułowana Czy babcia była kiedyś mała? pokazująca, jak zmieniamy się w ciągu całego życia. Nie spodziewajcie się jednak stereotypowej siwowłosej staruszki w koczku i z laską – tu babcia jest nowoczesną panią w dżinsach i modnych okularach!

W moim przedszkolu

Mam wrażenie, że myśląc o tym, że nasze dziecko idzie do przedszkola skupiamy się wyłącznie o pierwszych dniach, które tam spędzi. Rodzice najczęściej szukają książek, które pomogą dziecku łagodnie przejść okres adaptacji. A przecież w ciągu kilku najbliższych lat przedszkole będzie miejscem, w którym maluch będzie przebywać przez większość dnia. Czeka go wiele nowych sytuacji i nauka funkcjonowania w grupie. I wiele rzeczy może go zaskoczyć – nie tylko na samym początku!

W moim przedszkolu to książka, która pokazuje przedszkolna codzienność. Od poranka i wejścia do szatni po moment, w którym przy bramie pojawiają się rodzice. Są tu różne dzieci, które mają różne potrzeby. Są zorganizowane, grupowe zajęcia i czas na indywidualne działania dzieci. Interesujące wycieczki i czas na celebrowanie ważnych okazji.

W moim przedszkolu - recenzja książki

Dużo dzieje się tu w warstwie ilustracyjnej. Widać, że dzieci dbają o wspólną przestrzeń, starają się być samodzielne, ale również, że nie obce im wygłupy.

W moim przedszkolu - recenzja książki

W moim przedszkolu - recenzja książki

Mamy również okazję zajrzeć do nietypowego, leśnego przedszkola, w którym dzieci spędzają czas na dworze niezależnie od pogody. Jak wszystkie książeczki z serii, również ta zachęca dzieci do rozmowy, podsuwając rodzicom różne pytania zainspirowane tektem. Jest też zadanie na spostrzegawczość – trzeba przypisać zgubione przez przedszkolaki elementy karnawałowych kostiumów do ich właścicieli i właścicielek.

Przedsprzedaż i rabat!

Książki są już dostępne na stronie wydawnictwa sam. Jak zwykle z okazji przedsprzedaży z kodem EMKA20 wszystkie książki dla dzieci kupicie 20% taniej!

Recenzje wszystkich samowych książek znajdziecie tu.

Kategorie/wiek: 1-3 3-6


Zobacz inne tematy
4 pory roku adaptacja adopcja adwent Afryka aktywnościowe anatomia angielski architektura asertywność babcia bajki bakterie baśnie bezpieczeństwo biografia Boże Narodzenie Boże narodzenie chemia choroba chłopcy ciało ciekawostki ciąża czas czytanie demencja demokracja dentysta detektywistyczne dinozaury dla maluchów dla maluszków Dolina Tumilu Dorota Minta drzemka drzewa dysleksja dziadek dzieci edukacyjne ekologia ekonomia eksperymenty emocje etno ewolucja film fizyka folklor fryzjer geografia girl power gniew gry dla dzieci gry planszowe grzyby góry historia humor inspiracja interaktywne internet jak to działa jednorożec jedzenie jesień język karmienie piersią karty edukacyjne kino klasyka komiks komputery konie kosmos kot koty kryminał książka aktywnościowa książka interaktywna kucharskie kwiaty kąpiel las lato legendy lekarz liczenie logopedia mama maszyny matematyka małpy miasto mitologia miłość Montessori montessori morze motyle młodzieżowe na dobranoc na prezent nauka angielskiego nauka czytania nauka naukowe niepełnosprawność niepodległość nieśmiałość nowe technologie o dziewczynkach obrazkowe ocean odpieluchowanie odpowiedzialność społeczna odwaga okienka Oliver Jeffers origami owady pasja patriotyzm Peter Carnavas picture book pieniądze pierwsza pomoc pierwsze książeczki pies podróże pogotowie pojazdy polityka pop-up pory roku potwory powieści powieść powstanie praca prawdziwe historie przedszkolak przedszkole przedszole przemoc przeprowadzka przygoda przygodowe przyjaźń przyroda pszczoły ptaki puzzle radość rak rekiny retoryka robot rodzeństwo rodzicielstwo bliskości rodzina rower rozwód rozłąka rośliny rymowane różnorodność samodzielne czytanie science-fiction seksualność serie smok smutek sowy sport społeczeństwo stan wojenny starość starożytność stereotypy strach strata straż pożarna strażacy szkoła sztuka sąsiedzi taniec tata technika tekturka tolerancja tradycja trudne rozmowy trudne tematy uchodźcy uczucia wakacje Warszawa wiara w siebie Wielkanoc wieloryb wieś wiking wiosna wojna wspieranie rozwoju mowy wydawnictwo sam wydawnictwo tekturka wynalazki wyobraźnia wyszukiwanka Zaduszki zawody zazdrość zima zioła zmysły zoo zwierzęta zęby złość zły dotyk śmierć rodzica śmierć święta żłobek