Kiedy dzika natura spotka się z dziką technologią

Roz to robotka, która jako jedyna ocalała z katastrofy statku transportowego. Kiedy budzi się na bezludnej wyspie nie wie gdzie się znalazła i czemu. Niewiele też (jeszcze) potrafi. Ma jednak zaprogramowany instynkt samozachowawczy, który sprawia, że robi wszystko, żeby przeżyć i uniknąć uszkodzenia.

Szybko okazuje się, że życie w dżungli na samotnej wysepce wcale nie jest łatwe. Robotka musi się znaleźć schronienie przed gwałtownym deszczem. Na dodatek rodzina niedźwiedzi jest do niej wrogo nastawiona. Okazuje się też, że korona drzewa nie jest najlepszą kryjówką dla robota.

Roz podgląda zwyczaje zwierząt. Uczy się ich języka, poznaje ich zwyczaje. Odkrywa się sztukę kamuflażu. Wraz z nią czytelnik obserwuje dziką naturę – widzi jak w zwierzęcych rodzinach pojawiają się młode, dowiaduje się jak oposy unikają pożarcia przez innych mieszkańców lasu.

Robotka szybko orientuje się, że musi współpracować z mieszkańcami wyspy. To natomiast wymaga od niej zignorowania procedur wgranych w jej komputerowy mózg. Musi się nauczyć życia w naturze, do którego nie została stworzona.

Udaje się jej to zaskakująco dobrze. Nawiązuje wiele przyjaźni. Pomaga zwierzętom przetrwać wyjątkowo mroźną zimę, a one odwdzięczają jej się na wiele sposobów.

Roz uczy się współpracy ze zwierzętami

Roz zostaje nawet mamą – przygarnia osierocone gęsie pisklę. To ciekawy wątek, który może być świetnym punktem wyjścia do rozmowy o adopcji. Robotka i gąsiorek, nazwany przez nią Jasnodzióbkiem, tworzą nietypową rodzinę. Po pierwsze Roz nie chciała zostać matką. Uczy się odgrywać tę rolę dla dobra dziecka, za które czuje się odpowiedzialna. Na dodatek nie może towarzyszyć synowi w wielu sytuacjach. Musi unikać wody, więc nie nauczy go pływać. Sprawy nie ułatwia fakt, że Jasnodzióbek jest najmniejszy i najsłabszy ze stada. Okazuje się jednak, że pod czujną opieką Roz pisklę wyrasta na wspaniałego młodzieńca. A cenne wskazówki mamy, która szczegółowo przeanalizowała to, jak gęsi układają skrzydła w powietrzu sprawiają, że szybko zostaje mistrzem latania.

Roz i Jasnodzióbek

Robotka nie może towarzyszyć synkowi w pływaniu

Nadchodzi jednak dzień, w którym Roz zaczyna ją ścigać jej przeznaczenie…

Historię robotki czyta się znakomicie. To powieść dla wszystkich. Świetnie sprawdzi się jako lektura dla tych, którzy rozpoczynają przygodę z samodzielnym czytaniem. Rozdziały są krótkie, więc myślę, że możecie też spróbować czytać ją z młodszymi dziećmi. Z dużą przyjemnością przeczytają ją też starsi – to wciągająca opowieść, a po jej przeczytaniu natychmiast ma się ochotę sięgnąć po kolejną część.

Roz uczy się współpracy ze zwierzętami

Kategorie/wiek: 6-8 8+ młodzieżowe


Zobacz inne tematy
4 pory roku adaptacja adopcja adwent Afryka aktywnościowe anatomia angielski architektura asertywność babcia bajki bakterie baśnie bezpieczeństwo biografia Boże Narodzenie Boże narodzenie chemia choroba chłopcy ciało ciekawostki ciąża czas czytanie demencja demokracja dentysta detektywistyczne dinozaury dla maluchów dla maluszków Dolina Tumilu Dorota Minta drzemka drzewa dysleksja dziadek dzieci edukacyjne ekologia ekonomia eksperymenty emocje etno ewolucja film fizyka folklor fryzjer geografia girl power gniew gry dla dzieci gry planszowe grzyby góry historia humor inspiracja interaktywne internet jak to działa jednorożec jedzenie jesień język karmienie piersią karty edukacyjne kino klasyka komiks komputery konie kosmos kot koty kryminał książka aktywnościowa książka interaktywna kucharskie kwiaty kąpiel las lato legendy lekarz liczenie logopedia mama maszyny matematyka małpy miasto mitologia miłość Montessori montessori morze motyle młodzieżowe na dobranoc na prezent nauka angielskiego nauka czytania nauka naukowe niepełnosprawność niepodległość nieśmiałość nowe technologie o dziewczynkach obrazkowe ocean odpieluchowanie odpowiedzialność społeczna odwaga okienka Oliver Jeffers origami owady pasja patriotyzm Peter Carnavas picture book pieniądze pierwsza pomoc pierwsze książeczki pies podróże pogotowie pojazdy polityka pop-up pory roku potwory powieści powieść powstanie praca prawdziwe historie przedszkolak przedszkole przedszole przemoc przeprowadzka przygoda przygodowe przyjaźń przyroda pszczoły ptaki puzzle radość rak rekiny retoryka robot rodzeństwo rodzicielstwo bliskości rodzina rower rozwód rozłąka rośliny rymowane różnorodność samodzielne czytanie science-fiction seksualność serie smok smutek sowy sport społeczeństwo stan wojenny starość starożytność stereotypy strach strata straż pożarna strażacy szkoła sztuka sąsiedzi taniec tata technika tekturka tolerancja tradycja trudne rozmowy trudne tematy uchodźcy uczucia wakacje Warszawa wiara w siebie Wielkanoc wieloryb wieś wiking wiosna wojna wspieranie rozwoju mowy wydawnictwo sam wydawnictwo tekturka wynalazki wyobraźnia wyszukiwanka Zaduszki zawody zazdrość zima zioła zmysły zoo zwierzęta zęby złość zły dotyk śmierć rodzica śmierć święta żłobek