Dziewczynki latają wysoko – wystarczy im pozwolić!

Tę książkę daję w prezencie zaprzyjaźnionym dziewczynkom zanim pójdą do szkoły. Żeby nigdy nie przestawały wierzyć w to, że mogą spełniać swoje marzenia, że są mądre i zdolne, a świat stoi przed nimi otworem.

co się dzieje po szóstych urodzinach?

Czy wiedzieliście, że jeszcze 5-letnie dziewczynki odważnie mówią o swoich marzeniach, wierzą w swoje talenty i uważają, że są mądre. Według opublikowanych 2 lata temu w magazynie „Science” badań, w okolicach szóstych urodzin, nagle coś się zmienia. Dziewczynki przestają wierzyć, że mają talent. Zaczynają uważać, że chłopcy są od nich mądrzejsi. Pytane o swoje pasje i o to, kim chciałyby być w przyszłość, nagle rezygnują z bycia naukowczyniami czy pilotkami i wybierają dziedziny stereotypowo uważane za kobiece. Nie przez przypadek zbiega się to w czasie z rozpoczęciem edukacji. Według naukowców z New York University to dorośli ugruntowują w dziewczynkach przekonanie, że chłopcy są zdolniejsi :( i sprawiają, że dziewczynki nie chcą podejmować wyzwań, bojąc się, że im nie podołają, albo poradzą sobie gorzej od chłopców.

czemu dziewczynki nie wierzą w siebie

nie musisz być mądra, ale powinnaś być ładna i… grzeczna

Do tego wszystkiego dochodzi wszechobecny przekaz: dziewczynki powinny ładnie wyglądać, dbać o urodę, grzecznie się zachowywać. Nic więc dziwnego, że wiele dziewczynek nie akceptuje swojego wyglądu i ciągle ma poczucie, że nie spełnia czyichś oczekiwań.

a przecież dziewczynki potrafią latać!

Książka „Dziewczynki latają wysoko” opowiada o pasjach i marzeniach trzech małych dziewczynek.

Adriana wierzy, że zostanie najlepszym pilotem świata.

Helena chce zostać wielką pisarką.

Martyna jest przekonana, że będzie wybitną skrzypaczką.

Jest też ktoś, kto troszczy się o dziewczęce marzenia i tka dla nich skrzydła. To pan CHCIEĆ-TO-MÓC.

Martyna marzy o byciu skrzypaczką

dopóki ktoś sprawi, że przestaną wierzyć w siebie

Niestety jest też banda pod przywództwem pana NIE-UDA-CI-SIĘ, która chce pozbawić dziewczynki skrzydeł.

  • Pani URODA-ZEWNĘTRZNA mówi dziewczynkom, że muszą być szczupłe i wysokie (a przecież Adriana jest najniższa w klasie, a Martyna „krągła jak kropka nad i”)

  • Pan LUSTERECZKO powtarza „za niska, głupia, chuderlawa (…) okularnica”

  • pan NIERÓWNOŚĆ przekonuje: „Dziewczynki skaczą gorzej niż chłopcy. Dziewczynki są mniej odważne.”

  • w końcu zjawia się Pani-UTKA twierdzi: „One muszą być księżniczkami. One muszą być śliczniutkie, zgrabniutkie”

Jednocześnie członkowie złej bandy napełniają kieszenie dziewczynek ciężkimi kamieniami, to szybko sprawia, że przestają wierzyć w to, że będą w stanie zrealizować swoje marzenia.

pan lustereczko

pani-utka

dziewczynki przestają marzyć

skoro chcę, to mi się uda!

Wtedy pojawia się Emilka – rok młodsza od naszych bohaterek i (tak jak one jeszcze rok wcześniej) pełna wiary we własne siły i zapału. „Skoro chcę być Marsjanką, to będę!” oznajmia wisząc głową w dół na gałęzi. A potem namawia dziewczynki, żeby stanęły na głowie. Wtedy z ich kieszeni wypada sterta kamieni. Tak wysoka, że stojąc na niej można niemal sięgnąć Marsa.

pewna siebie Emilka

możesz sięgnąć nieba

Bądźmy dla dziewczynek wpierający jak Emilka i pan CHCIEĆ-TO-MÓC. Zróbmy wszystko, żeby siadając w szkolnej ławce były przekonane, że z trudnym zadaniem poradzą sobie równie dobrze, jak kolega z ławki obok. Szanujmy ich pasje. Pozwólmy im latać wysoko!

dbajmy o marzenia dziewczynek na całym świecie

może Ci się spodobać również: Kruszynka

Kategorie/wiek: 3-6


Zobacz inne tematy
adaptacja adopcja adwent Afryka aktywnościowe anatomia angielski architektura babcia bakterie baśnie bezpieczeństwo biografia Boże Narodzenie Boże narodzenie choroba chłopcy ciało ciekawostki ciąża czas czytanie dentysta detektywistyczne dinozaury dla maluchów dla maluszków Dorota Minta drzewa dysleksja dziadek dzieci edukacyjne ekologia ekonomia emocje etno ewolucja film fizyka folklor fryzjer girl power gniew gry dla dzieci gry planszowe historia humor inspiracja jak to działa jednorożec jedzenie jesień język karmienie piersią karty edukacyjne kino klasyka komiks komputery konie kosmos kot koty kryminał książka aktywnościowa książka interaktywna kucharskie kąpiel las lato legendy lekarz liczenie logopedia mama maszyny matematyka małpy miasto mitologia miłość Montessori montessori motyle na dobranoc na prezent nauka czytania nauka naukowe niepodległość nieśmiałość nowe technologie o dziewczynkach obrazkowe ocean odpieluchowanie odwaga okienka Oliver Jeffers origami owady pasja patriotyzm Peter Carnavas picture book pieniądze pierwsza pomoc pierwsze książeczki pies podróże pogotowie pojazdy pop-up pory roku potwory powieści powieść powstanie praca prawdziwe historie przedszkolak przedszkole przemoc przeprowadzka przygoda przygodowe przyjaźń przyroda pszczoły ptaki puzzle radość rak rekiny retoryka robot rodzeństwo rodzicielstwo bliskości rodzina rower rozwód rozłąka rośliny rymowane różnorodność samodzielne czytanie seksualność smok smutek sowy sport stan wojenny starość starożytność stereotypy strach strata strażacy szkoła sąsiedzi taniec tata technika tolerancja tradycja trudne rozmowy trudne tematy uchodźcy uczucia wakacje Warszawa Wielkanoc wieloryb wieś wiking wiosna wojna wspieranie rozwoju mowy wydawnictwo sam wydawnictwo tekturka wynalazki wyobraźnia wyszukiwanka Zaduszki zawody zazdrość zima zioła zmysły zoo zwierzęta zęby złość zły dotyk śmierć rodzica śmierć święta żłobek