Długaśna Sąsiadka - książka o przełamywaniu stereotypów – Recenzja

Piękne zilustrowana ciepła opowieść, przy której nie raz się uśmiechniecie. Świetny punkt wyjścia do rozmów z dziećmi o stereotypach i lęku przed tym, czego nie mieliśmy okazji poznać.

Królik Różanosek bardzo boi się węży. Najciekawsze, że nigdy żadnego węża nie spotkał. Nie wie nawet, jak wyglądają.

Różanosek jest miłym zwierzakiem. Dlatego, kiedy słyszy, że do jego kamienicy wprowadziła się nowa sąsiadka postanawia zaprosić ją na kakao. Gdy puka do drzwi nowej lokatorki, w odpowiedzi słyszy: Bardzo żałuję, ale prawie nie ma mnie już w domu.

Długaśna Sąsiadka

Królik spaceruje po okolicy podążając śladami sąsiadki. Nie wie, jak ona wygląda. Od gospodyni słyszał tylko, że jest bardzo długa.

Przemierzając ulice w poszukiwaniu tajemniczej damy Różonosek spotyka okolicznych mieszkańców. Wielu z nich jest skonsternowanych pojawieniem się nowej mieszkanki. Kierowca autobusu pozwala sobie nawet na nazwanie jej gadziną! Ciekawe, że to właśnie on pozwala sobie na takie epitety w stosunku do przybyszki. Sam pochodzi z Bengalu i nikt nie wie, jak poprawnie wymówić jego imię. Niektórzy, jak kotka Wanilina, pracownica cukierni, która ze strachu chowa się pod stołem, boją się nowej sąsiadki.

Długaśna Sąsiadka

Długaśna Sąsiadka

W końcu królik spotyka bociana, dozorcę. Od niego pierwszy raz słyszy, że elegancka dama w kolorowe łatki to anakonda. Wąż anakonda. Na szczęście rozsądny bocian zapewnia naszego bohatera, że nowa lokatorka jest całkiem przyjazna. Również dla królików.

Kiedy Różanosek w końcu dociera z powrotem do domu, czeka tam już na niego nowa sąsiadka. Okazuje się, że na imię ma Amanda. A u kotki Waniliny kupowała tort, który teraz przyniosła na przywitanie.

Długaśna Sąsiadka

Długaśna Sąsiadka

Długaśna sąsiadka pokazuje, że nasze (jak częste przecież!) lęki przed osobami innymi niż my, takimi, których nie znamy, o których być może tylko coś słyszeliśmy, czytaliśmy wynikają z niewiedzy. Wystarczy odrzucić stereotypy i zdobyć się na otwartość. Może się okazać, że dzięki temu spędzimy miłe chwile w towarzystwie fascynującej osoby. Nie wiemy, czy Różanosek i Amanda się zaprzyjaźnili. Po kilku kubkach kakao pożegnali się serdecznie i rozeszli, każdy w swoją stronę. Może więc od tej pory mówią sobie tylko dzień dobry mijając się na schodach? Bo przecież nie wszyscy sąsiedzi muszą się od razu zakumplować, prawda? Wystarczy, że są dla siebie uprzejmi i traktują się z szacunkiem. Bardzo podoba mi się to niesztampowe zakończenie.

Długaśna Sąsiadka

Akwarelowe ilustracje Kęstutisa Kasparavičiusa, litewskiego autora jak zwykle zachwycają. Przywodzą na myśl dawne książki dla dzieci. Piękna kolorystyka, wielka dbałość o szczegóły. Elegancko ubrani bohaterowie, którzy wyglądają jak zabawki sprzed kilkudziesięciu lat. To jego znaki rozpoznawcze. Jeśli nie macie jeszcze żadnej jego książki w swojej biblioteczce, czas to zmienić!

Kategorie/wiek: 3-6 6-8


Zobacz inne tematy
4 pory roku adaptacja adopcja adwent Afryka aktywnościowe anatomia angielski architektura asertywność babcia bajki bakterie baśnie bezpieczeństwo biografia Boże Narodzenie Boże narodzenie chemia choroba chłopcy ciało ciekawostki ciąża czas czytanie demencja demokracja dentysta detektywistyczne dinozaury dla maluchów dla maluszków Dolina Tumilu Dorota Minta drzemka drzewa dysleksja dziadek dzieci edukacyjne ekologia ekonomia eksperymenty emocje etno ewolucja film fizyka folklor fryzjer geografia girl power gniew gry dla dzieci gry planszowe grzyby góry historia humor inspiracja interaktywne internet jak to działa jednorożec jedzenie jesień język karmienie piersią karty edukacyjne kino klasyka komiks komputery konie kosmos kot koty kryminał książka aktywnościowa książka interaktywna kucharskie kwiaty kąpiel las lato legendy lekarz liczenie logopedia mama maszyny matematyka małpy miasto mitologia miłość Montessori montessori morze motyle młodzieżowe na dobranoc na prezent nauka angielskiego nauka czytania nauka naukowe niepełnosprawność niepodległość nieśmiałość nowe technologie o dziewczynkach obrazkowe ocean odpieluchowanie odpowiedzialność społeczna odwaga okienka Oliver Jeffers origami owady pasja patriotyzm Peter Carnavas picture book pieniądze pierwsza pomoc pierwsze książeczki pies podróże pogotowie pojazdy polityka pop-up pory roku potwory powieści powieść powstanie praca prawdziwe historie przedszkolak przedszkole przedszole przemoc przeprowadzka przygoda przygodowe przyjaźń przyroda pszczoły ptaki puzzle radość rak rekiny retoryka robot rodzeństwo rodzicielstwo bliskości rodzina rower rozwód rozłąka rośliny rymowane różnorodność samodzielne czytanie science-fiction seksualność serie smok smutek sowy sport społeczeństwo stan wojenny starość starożytność stereotypy strach strata straż pożarna strażacy szkoła sztuka sąsiedzi taniec tata technika tekturka tolerancja tradycja trudne rozmowy trudne tematy uchodźcy uczucia wakacje Warszawa wiara w siebie Wielkanoc wieloryb wieś wiking wiosna wojna wspieranie rozwoju mowy wydawnictwo sam wydawnictwo tekturka wynalazki wyobraźnia wyszukiwanka Zaduszki zawody zazdrość zima zioła zmysły zoo zwierzęta zęby złość zły dotyk śmierć rodzica śmierć święta żłobek