Cyc i stek

Tekst napisany na prośbę portalu noizz.pl

Nie jestem w stanie policzyć, ile razy tego lata karmiłam dziecko PIERSIĄ w restauracji. Od osiedlowej pizzerii, przez targi śniadaniowe, po „modne” i „eleganckie” miejsca. Nikt nie zwrócił mi uwagi, nie skomentował sprawy w żaden sposób, poza przemiłą kelnerką w Shuk, która przynosząc rachunek, zapytała z troską, czy w ogóle udało nam się coś zjeść. Ten jeden raz, duet „marudzący noworodek + zmęczony dwulatek”, nie pozwolił nam cieszyć się wspólnym wyjściem.

Zawsze miałam z tyłu głowy myśl — czy tym razem nie będę musiała się komuś tłumaczyć. Dlaczego? Pani Liwia z Sopotu, która usłyszała, że nie powinna karmić piersią jest więcej. W komentarzach pod artykułami o publicznym karmieniu piersią czytam wypowiedzi młodych dziewczyn, które piszą, że one na pewno będą się zakrywać, bo jak można!? Dlatego, że w streamie na FB wyskakuje mi filmik, z mocowaną na wózku, skomplikowaną konstrukcją umożliwiającą mamie pełne schowanie dziecka (i cycków) przed wzrokiem przechodniów (czy ktoś zmierzył temperaturę w tym namiocie?!).

Od lat czytam te same argumenty oburzonych i ogarnia mnie pusty śmiech.

można nakarmić dziecko przed wyjściem

Można, ale to, że przez ostatnie 2 tygodnie jadło co 3 godziny, nie znaczy, że akurat TYM razem nie zechce za pół. Że nie będzie potrzebowało uspokoić się przy piersi, zdenerwowane nadmiarem nowych bodźców. Czy wiesz, że z piersi dziecko nie tylko się najada, ale też pije? Że w 30 stopniowym upale potrafi chcieć pierś co kwadrans? A niebezpiecznie odwodnić się potrafi w mgnieniu oka? Czy wiesz, że zalecane karmienie na żądanie, to nie tylko wtedy kiedy dziecko chce, ale też wtedy, kiedy mama potrzebuje? Że jeśli w porę maluch nie wypije tego mleka, to z dużym prawdopodobieństwem czeka mamę ból, gorączka, dreszcze?

można dać butelkę

Można, można było na przykład dać mojemu starszemu synowi. Choć nie zawsze ma się w domu zapas maminego mleka, które można ze sobą zabrać. Są też takie egzemplarze, jak mój drugorodny - na widok butelki, drze się jak opętany. Też mi przykro, chętnie już wyszłabym do kina. Mam sobie odmówić również poke, bo miałam szczęście urodzić wroga silikonu? Żeby nie było, że tylko o mnie chodzi. Są dzieci, którym butelki lepiej nie podawać, zwłaszcza na początku, może to szybko doprowadzić do tego, że odrzucą pierś.

zakryj się kobieto!

Jako matka dzieci rodzonych w 37 stopniowe upały, pocę się na samą myśl. Wystarczy, że świeżo upieczona mama MUSI się latem męczyć w staniku do karmienia. Uwierz, to naprawdę tortura. Kwestia komfortu cię nie przekonuje? A wiesz, że dobrze, żeby mama widziała jak dziecko je? Karmienie to trudna sztuka. Noworodek często nie do końca radzi sobie z jedzeniem, trzeba mu pomóc, np porządnie wetknąć brodawkę do ust. Raczej trudno przez pieluchę…

można nie chodzić do restauracji

A za kilka lat mam się pojawić w restauracji z pięciolatkiem, który uważnie przestudiuje menu, skorzysta z 3 kompletów sztućców, otrze usta serwetką i będzie pamiętać o napiwku. Poćwiczymy to z misiami przy stoliku z Ikei.

Dla tej kobiety karmiącej przy stoliku obok, to wyjście może być szansą na zjedzenie czegoś poza bułką z serem, rozmrożoną zupą lub pizzą z kartonu.

Pomyśl o tym wszystkim, kiedy następnym razem zobaczysz ją w restauracji. A jeśli widzisz, że jest sama, zaproponuj jej, że pokroisz jej steka, jeśli ma na niego ochotę. Trudno używać na raz noża i widelca z dzieckiem przy piersi.

Kategorie/wiek:


Zobacz inne tematy
4 pory roku adaptacja adopcja adwent Afryka aktywnościowe anatomia angielski architektura asertywność babcia bajki bakterie baśnie bezpieczeństwo biografia Boże Narodzenie Boże narodzenie chemia choroba chłopcy ciało ciekawostki ciąża czas czytanie demencja demokracja dentysta detektywistyczne dinozaury dla maluchów dla maluszków Dorota Minta drzemka drzewa dysleksja dziadek dzieci edukacyjne ekologia ekonomia eksperymenty emocje etno ewolucja film fizyka folklor fryzjer geografia girl power gniew gry dla dzieci gry planszowe grzyby góry historia humor inspiracja interaktywne internet jak to działa jednorożec jedzenie jesień język karmienie piersią karty edukacyjne kino klasyka komiks komputery konie kosmos kot koty kryminał książka aktywnościowa książka interaktywna kucharskie kwiaty kąpiel las lato legendy lekarz liczenie logopedia mama maszyny matematyka małpy miasto mitologia miłość Montessori montessori morze motyle młodzieżowe na dobranoc na prezent nauka angielskiego nauka czytania nauka naukowe niepełnosprawność niepodległość nieśmiałość nowe technologie o dziewczynkach obrazkowe ocean odpieluchowanie odpowiedzialność społeczna odwaga okienka Oliver Jeffers origami owady pasja patriotyzm Peter Carnavas picture book pieniądze pierwsza pomoc pierwsze książeczki pies podróże pogotowie pojazdy polityka pop-up pory roku potwory powieści powieść powstanie praca prawdziwe historie przedszkolak przedszkole przemoc przeprowadzka przygoda przygodowe przyjaźń przyroda pszczoły ptaki puzzle radość rak rekiny retoryka robot rodzeństwo rodzicielstwo bliskości rodzina rower rozwód rozłąka rośliny rymowane różnorodność samodzielne czytanie science-fiction seksualność serie smok smutek sowy sport stan wojenny starość starożytność stereotypy strach strata strażacy szkoła sąsiedzi taniec tata technika tolerancja tradycja trudne rozmowy trudne tematy uchodźcy uczucia wakacje Warszawa wiara w siebie Wielkanoc wieloryb wieś wiking wiosna wojna wspieranie rozwoju mowy wydawnictwo sam wydawnictwo tekturka wynalazki wyobraźnia wyszukiwanka Zaduszki zawody zazdrość zima zioła zmysły zoo zwierzęta zęby złość zły dotyk śmierć rodzica śmierć święta żłobek