Była sobie dziewczynka, wiele dziewczynek

Niektóre z nich żyły tysiące lat temu, inne całkiem niedawno. Ich historie są bardzo różne. Od czasów prehistorycznych, przez krainę Wikingów, epokę wiktoriańską i dawną Japonię, po współczesny Afganistan i Koreę. Dowiecie się kto nadawał im imiona i jakie magiczne obrzędy temu towarzyszyły kto decydował o ich przyszłości. Jakie miały obowiązki, a jakie ograniczenia. Jakimi zabawkami się bawiły (jeśli w ogóle je miały).

dziewczynki w Średniowieczu

Były i są miejsca na świecie, w których dziewczynkom nie wolno chodzić do szkoły. Albo takie, w których rodzice wcale nie chcieli mieć córek i zdarzało się, że po urodzeniu je porzucali.

Wiele tu gorzkich historii – pracujące dzieci, niewolnice, córki sprzedawane przez ojców na targu, obrzezane Somalijki. Ile dziewczynek zostało zmuszonych do małżeństwa, a ich życie miało się sprowadzać do zajmowania się domem i dziećmi!

trudne życie dziewczynek w Somalii

Dobromiła

Ale były też jednak krainy, w których dziewczynki, decydowały o swojej karierze, zostawały wojowniczkami, decydowały za kogo i czy w ogóle chcą wyjść za mąż.

dziewczynka wojowniczka

Są tu też zupełnie niesamowite historie – w Nepalu niektóre dziewczynki zostawały „Dziewczynkami Boginiami” na które chuchano i dmuchano dopóki nie zaczęły miesiączkować. W Polinezji zdarzało się, że chłopcy, którzy mieli już kilku starszych, braci byli wychowywani jak córki. Czy wiedzieliście, że dzieci w Japonii co rok zmieniają klasę, żeby przełamywać nieśmiałość.

ilustracje

Ta książka jest napisana z myślą o tym, że będą ją czytać dziewczynki. Od czasu do czasu narrator zwraca się do nich bezpośrednio: „na pewno jesteś przywiązana…” Skierowany w całości do czytelniczki jest natomiast ostatni rozdział, w którym przenosimy się do pokoju współczesnej dziewczynki, który jest mądrym i wzmacniającym apelem:

możesz wszystko!

To pokazuje, że chociaż jeszcze wiele musimy zrobić, żeby dziewczynki na całym świecie były szanowane, dobrze traktowane i uważane za równych chłopcom, wiele udało się już osiągnąć!

inne, które mogą Ci się spodobać Sufrażyski i Sufrażetki Mądra Wasylisa

Kategorie/wiek: 8+ historia


Zobacz inne tematy
adaptacja adopcja adwent Afryka aktywnościowe anatomia angielski architektura babcia bakterie baśnie bezpieczeństwo biografia Boże Narodzenie Boże narodzenie choroba chłopcy ciało ciekawostki ciąża czas czytanie dentysta detektywistyczne dinozaury dla maluchów dla maluszków Dorota Minta drzewa dysleksja dziadek dzieci edukacyjne ekologia ekonomia emocje etno ewolucja film fizyka folklor fryzjer girl power gniew gry dla dzieci gry planszowe historia humor inspiracja jak to działa jednorożec jedzenie jesień język karmienie piersią karty edukacyjne kino klasyka komiks komputery konie kosmos kot koty kryminał książka aktywnościowa książka interaktywna kucharskie kąpiel las lato legendy lekarz liczenie logopedia mama maszyny matematyka małpy miasto mitologia miłość Montessori montessori motyle na dobranoc na prezent nauka czytania nauka naukowe niepodległość nieśmiałość nowe technologie o dziewczynkach obrazkowe ocean odpieluchowanie odwaga okienka Oliver Jeffers origami owady pasja patriotyzm Peter Carnavas picture book pieniądze pierwsza pomoc pierwsze książeczki pies podróże pogotowie pojazdy pop-up pory roku potwory powieści powieść powstanie praca prawdziwe historie przedszkolak przedszkole przemoc przeprowadzka przygoda przygodowe przyjaźń przyroda pszczoły ptaki puzzle radość rak rekiny retoryka robot rodzeństwo rodzicielstwo bliskości rodzina rower rozwód rozłąka rośliny rymowane różnorodność samodzielne czytanie seksualność smok smutek sowy sport stan wojenny starość starożytność stereotypy strach strata strażacy szkoła sąsiedzi taniec tata technika tolerancja tradycja trudne rozmowy trudne tematy uchodźcy uczucia wakacje Warszawa Wielkanoc wieloryb wieś wiking wiosna wojna wspieranie rozwoju mowy wydawnictwo sam wydawnictwo tekturka wynalazki wyobraźnia wyszukiwanka Zaduszki zawody zazdrość zima zioła zmysły zoo zwierzęta zęby złość zły dotyk śmierć rodzica śmierć święta żłobek