Była sobie dziewczynka, wiele dziewczynek

Niektóre z nich żyły tysiące lat temu, inne całkiem niedawno. Ich historie są bardzo różne. Od czasów prehistorycznych, przez krainę Wikingów, epokę wiktoriańską i dawną Japonię, po współczesny Afganistan i Koreę. Dowiecie się kto nadawał im imiona i jakie magiczne obrzędy temu towarzyszyły kto decydował o ich przyszłości. Jakie miały obowiązki, a jakie ograniczenia. Jakimi zabawkami się bawiły (jeśli w ogóle je miały).

dziewczynki w Średniowieczu

Były i są miejsca na świecie, w których dziewczynkom nie wolno chodzić do szkoły. Albo takie, w których rodzice wcale nie chcieli mieć córek i zdarzało się, że po urodzeniu je porzucali.

Wiele tu gorzkich historii – pracujące dzieci, niewolnice, córki sprzedawane przez ojców na targu, obrzezane Somalijki. Ile dziewczynek zostało zmuszonych do małżeństwa, a ich życie miało się sprowadzać do zajmowania się domem i dziećmi!

trudne życie dziewczynek w Somalii

Dobromiła

Ale były też jednak krainy, w których dziewczynki, decydowały o swojej karierze, zostawały wojowniczkami, decydowały za kogo i czy w ogóle chcą wyjść za mąż.

dziewczynka wojowniczka

Są tu też zupełnie niesamowite historie – w Nepalu niektóre dziewczynki zostawały „Dziewczynkami Boginiami” na które chuchano i dmuchano dopóki nie zaczęły miesiączkować. W Polinezji zdarzało się, że chłopcy, którzy mieli już kilku starszych, braci byli wychowywani jak córki. Czy wiedzieliście, że dzieci w Japonii co rok zmieniają klasę, żeby przełamywać nieśmiałość.

ilustracje

Ta książka jest napisana z myślą o tym, że będą ją czytać dziewczynki. Od czasu do czasu narrator zwraca się do nich bezpośrednio: „na pewno jesteś przywiązana…” Skierowany w całości do czytelniczki jest natomiast ostatni rozdział, w którym przenosimy się do pokoju współczesnej dziewczynki, który jest mądrym i wzmacniającym apelem:

możesz wszystko!

To pokazuje, że chociaż jeszcze wiele musimy zrobić, żeby dziewczynki na całym świecie były szanowane, dobrze traktowane i uważane za równych chłopcom, wiele udało się już osiągnąć!

inne, które mogą Ci się spodobać Sufrażyski i Sufrażetki Mądra Wasylisa

Kategorie/wiek: 8+


Zobacz inne tematy