Bobas odkrywa naukę - uczmy dzieci fizyki od najmłodszych lat!

Jak myślicie, w jakim wieku dziecko poznaje prawa fizyki? Większość z nas pomyśli o szkole podstawowej. Badacze uważają jednak, że dzieci rodzą się ze znajomością podstawowych praw fizyki. Psycholożki Renée Baillargeon i Julie DeVos z Uniwersytetu Illinois udowodniły, że 4-miesięczne dzieci wiedzą, że upuszczony przedmiot spadnie, rzeczy nie mogą się teleportować i są nieprzenikalne, a jeśli coś je zasłoni, to wcale nie znaczy, że zniknęły.

Bobas odkrywa naukę

„Komórki dziecięcego mózgu są dwa razy bardziej aktywne od komórek mózgu dorosłego, to sprawia, że dzieci błyskawicznie i chętnie się uczą. Obserwują świat, eksperymentują w codziennej zabawie i wyciągają wnioski” – mówi psycholog i pedagog Dorota Minta. Czy jest więc lepszy czas na to, żeby łagodnie wprowadzić dziecko w świat nauk ścisłych, niż dzieciństwo? Dziecko prawa fizyki już zna, rodzicom pozostaje tylko je wyjaśnić.

Rodzice boją się fizyki?

Problem w tym, że rodzice często traktują fizykę czy matematykę po macoszemu, wielu kojarzą się one ze szkolnym koszmarem. „Projektujemy na dzieci swoje negatywne doświadczenia. Wolimy zostawić naukę tych przedmiotów nauczycielom, skazując tym samym dzieci na podobny los. A nauka fizyki może być świetną zabawą, do której można wykorzystać napełnioną woda wannę i sprawdzić prawo Archimedesa. Badania wykazują, że połowa dzieci jest uzdolniona matematycznie. Po kilku miesiącach w szkole większość przestaje te zdolności wykazywać – kontynuuje Dorota Minta – tymczasem nauka przedmiotów ścisłych rozwija zdolność logicznego myślenia.”

Bobas odkrywa naukę

Potwierdza to Wojciech Mikołuszko, popularyzator nauki, przyrodnik, tata trójki dzieci i autor książek dla najmłodszych: „Rodzice, w tym ja, boją się nauk ścisłych. Fizyka kojarzyła mi się z wzorami, których nauka przychodziła mi z trudnością w szkole. A przecież opisuje ona codzienne życie, a jej podstawą są eksperymenty. Dzieci przeprowadzają je same. Kiedy kubek spadnie, to się rozbije – maluchy są gotowe to sprawdzać wiele razy. Chcąc odpowiadać na dziecięce pytania, musiałem w końcu sam zrozumieć fizykę.”

Nieznane przez… znane?

Jak uczyć czegoś, czego sami nie rozumiemy? Fizyk i noblista Richard Feynman twierdził, że jeśli potrafimy coś w prosty sposób wytłumaczyć, to znaczy, że udało nam się tego nauczyć. Tak zrobiła Ruth Spiro, autorka książek z serii „Bobas odkrywa naukę”, które za kilka dni ukażą się nakładem wydawnictwa Egmont. Przyznaje ona, że sama musiała się dokształcić, żeby stworzyć opowiastki dla maluchów, które przystępnie wyjaśnią skomplikowane zjawiska. Ziemską atmosferę można porównać do kocyka i wytłumaczyć na czym polega efekt cieplarniany. Kot Schrödingera, bohater sztandarowego eksperymentu myślowego z zakresu fizyki kwantowej, jest puchatym przyjacielem, który jednocześnie śpi i nie śpi w pudełku. Do tłumaczenia podstaw termodynamiki przyda się opowieść o życiodajnej mocy energii słonecznej. Gdy dziecko zrzuca smaczne kęski zachwyconemu pieskowi, poznaje pojęcie grawitacji. Uzupełnieniem tekstów są soczyste i radosne ilustracjami Irene Chan, przyciągające maluchy.

Bobas odkrywa naukę

Bobas odkrywa naukę

Bobas odkrywa naukę

Seria wpisuje się w popularny nurt edukacji STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics). To uczenie wszystkich tych dziedzin, jako całości, co zwiększa ich atrakcyjność i ułatwia dzieciom przyswajanie wiedzy. Przy okazji lektury i rodzice mogą czegoś się nauczyć. „Dzięki wspólnemu odkrywaniu świata z dzieckiem, wzmacniamy w nim umiejętność zadawania pytań, a sami mamy szansę w końcu zrozumieć np., czemu samolot lata” – podkreśla Dorota Minta. Nic więc dziwnego, że w 2017 roku książki znalazły się na liście bestsellerów Amazona.

Za trudne słowa?

Wczesne czytanie dzieciom rozwija ich inteligencję, wpływa też na łatwość uczenia. Wybierając książeczki dla dzieci, rodzice często stawiają na proste historyjki. Zdarza się, że czytając dziecku omijają trudne wyrazy. Maluch nie wie, że grawitacja, to trudne słowo - jest ono jednym z wielu, które może poznać i zrozumieć.

Bobas odkrywa naukę

Warto, żeby dziecko miało w biblioteczce pozycje z różnych dziedzin, to pozwoli odkryć jego zainteresowania i rozwijać jego potencjał. Świat stawia przed nami nowe wyzwania. Do zmierzenia się z nimi dzieci będą potrzebowały rzetelnej wiedzy, dlatego warto zanurzyć je w niej jak najwcześniej. Dzięki temu sprawimy, że nauka będzie dla nich zabawą i przyjemnością. W końcu, jak mówi Wojciech Mikołuszko, „fizyka nie kryje się w szkolnej sali, nasze dziecko spotka się z nią na rozpędzonej karuzeli i w hamującym samochodzie”.

W serii „Bobas odkrywa naukę. Akademia mądrego dziecka” ukazały się:

Bobas odkrywa naukę

Grawitacja!

Kiedy siedzący w krzesełku do karmienia dzidziuś upuści kluseczkę, piesek może ją zjeść, bo kluska spada na ziemię. To dlatego, że istnieje grawitacja. Wszystko co nas otacza, ma swoją masą. Im ona większa, tym większe przyciąganie – czyli grawitacja. A Ziemia ma ogromną masę. Dzidziuś chętnie sprawdza czy grawitacja działa (a piesek się cieszy). Grawitacja pomaga też dzidziusiowi zjeżdżać ze zdjeżdżalni. Dzidziuś kocha grawitację!

Bobas odkrywa naukę

Bobas odkrywa naukę

Bobas odkrywa naukę

Bobas odkrywa naukę

Energia odnawialna!

Dzidziuś ma kocyk. Taki w sam raz. Nie jest ani za cienki, ani za gruby. Ziemia też ma swój kocyk – jest nim otaczające ją powietrze, które składa się z niewidzialnych gazów. Powietrza potrzebują do życia również rośliny i zwierzęta. Niektóre z gazów zatrzymują więcej ciepła niż inne. Nazywamy je cieplarnianymi. Produkują je ludzie w elektrowniach i fabrykach. Powstają też, kiedy jeździmy samochodami. Kiedy gazów cieplarnianych pod ziemskim kocykiem jest za dużo, Ziemi robi się za gorąco. Dzidziuś chce pomóc Ziemi więc gasi światło, segreguje śmieci i chodzi na piechotę. Dzidziuś kocha odnawialne źródła energii!

Bobas odkrywa naukę

Bobas odkrywa naukę

Bobas odkrywa naukę

Bobas odkrywa naukę

Termodynamika!

Kiedy słońce świeci na dzidziusia, jest mu ciepło. Kiedy świeci na drzewo, daje mu energię i drzewo rośnie. Drzewo ma energię, żeby rodzić jabłka. Kiedy dzidziuś zje jabłko, ma energię do zabawy. Wszystko, co żyje, bierze energię ze słońca. Dziękujemy ci słoneczko!

Bobas odkrywa naukę

Bobas odkrywa naukę

Bobas odkrywa naukę

Bobas odkrywa naukę

Fizyka kwantowa!

Dzidziuś bawi się z kotkiem, który lubi się chować. Kot schował się w pudełku. Dzidziuś nie wie, czy kotem w pudełku śpi, czy nie. Według fizyki kwantowej, dopóki dzidziuś nie zajrzy do pudełka, kot śpi i nie śpi jednocześnie! Dopiero kiedy dzidziuś otworzy pudełko, dowie się czy kot zasnął.

Bobas odkrywa naukę

Bobas odkrywa naukę

Bobas odkrywa naukę

Bobas odkrywa naukę

Kategorie/wiek: 1-3 3-6


Zobacz inne tematy
4 pory roku adaptacja adopcja adwent Afryka aktywnościowe anatomia angielski architektura asertywność babcia bajki bakterie baśnie bezpieczeństwo biografia Boże Narodzenie Boże narodzenie chemia choroba chłopcy ciało ciekawostki ciąża czas czytanie demencja demokracja dentysta detektywistyczne dinozaury dla maluchów dla maluszków Dolina Tumilu Dorota Minta drzemka drzewa dysleksja dziadek dzieci edukacyjne ekologia ekonomia eksperymenty emocje etno ewolucja film fizyka folklor fryzjer geografia girl power gniew gry dla dzieci gry planszowe grzyby góry historia humor inspiracja interaktywne internet jak to działa jednorożec jedzenie jesień język karmienie piersią karty edukacyjne kino klasyka komiks komputery konie kosmos kot koty kryminał książka aktywnościowa książka interaktywna kucharskie kwiaty kąpiel las lato legendy lekarz liczenie logopedia mama maszyny matematyka małpy miasto mitologia miłość Montessori montessori morze motyle młodzieżowe na dobranoc na prezent nauka angielskiego nauka czytania nauka naukowe niepełnosprawność niepodległość nieśmiałość nowe technologie o dziewczynkach obrazkowe ocean odpieluchowanie odpowiedzialność społeczna odwaga okienka Oliver Jeffers origami owady pasja patriotyzm Peter Carnavas picture book pieniądze pierwsza pomoc pierwsze książeczki pies podróże pogotowie pojazdy polityka pop-up pory roku potwory powieści powieść powstanie praca prawdziwe historie przedszkolak przedszkole przedszole przemoc przeprowadzka przygoda przygodowe przyjaźń przyroda pszczoły ptaki puzzle radość rak rekiny retoryka robot rodzeństwo rodzicielstwo bliskości rodzina rower rozwód rozłąka rośliny rymowane różnorodność samodzielne czytanie science-fiction seksualność serie smok smutek sowy sport społeczeństwo stan wojenny starość starożytność stereotypy strach strata straż pożarna strażacy szkoła sztuka sąsiedzi taniec tata technika tekturka tolerancja tradycja trudne rozmowy trudne tematy uchodźcy uczucia wakacje Warszawa wiara w siebie Wielkanoc wieloryb wieś wiking wiosna wojna wspieranie rozwoju mowy wydawnictwo sam wydawnictwo tekturka wynalazki wyobraźnia wyszukiwanka Zaduszki zawody zazdrość zima zioła zmysły zoo zwierzęta zęby złość zły dotyk śmierć rodzica śmierć święta żłobek