Bakterie są wszędzie… ale czy potrafisz je znaleźć? - recenzja

Nowa książka dla dzieci o bakteriach

Czy Wasze dzieci też zadają teraz więcej pytań o wirusy i bakterie? My dużo o tym w domu rozmawiamy i zawsze jest to rozmowa z inicjatywy dziecka. Nic dziwnego. W końcu od kilku tygodni słyszą o wirusie. Pilnujemy dokładnego mycia rąk i tego, żeby chłopcy nie dotykali klamek czy przycisków w windzie.

Właśnie dotarła do nas książka Bakterie są wszędzie… ale czy potrafisz je znaleźć? Od kilku tygodni na profilu ilustratorki, Ewy Podleś, podglądałam prace nad książką i nie mogłam się jej doczekać. Przyznaję jednak, że na początku zastanawiałam się, czy nie schować jej na razie. Bałam się, że może za dużo już wokół dzieci tej tematyki.

Okazało się jednak, że chłopcy sami ją wypatrzyli i są nią zachwyceni. Można powiedzieć, że to idealna książka dla dzieci na kwarantannę ;)

Tu i tam: szukam!

Mick Rob to naukowiec, który wie wszystko o bakteriach. I zajmująco o nich opowiada. Każda strona to duża wyszukiwanka i tekst z podstawowymi informacjami o jednej bakterii. W książce ukryło się 49 bakterii siedmiu różnych gatunków. Naszym zadaniem jest je odnaleźć na kolorowych, pełnych szczegółów ilustracjach.

Książka Bakterie są wszędzie

Są paciorkowce na placu zabaw i w dziecięcej buzi. Gronkowce ukryte w łazience i pałeczki salmonelli, które trzeba odszukać zanim wymkną się z laboratorium Micka Roba. Ale są też pożyteczne bakterie. Lactobacillus, który mieszka w naszych brzuchach czy ukryte pod ziemią bakterie z grupy Rhizobium, które sprawiają, że rośliny pięknie rosną.

Książka Bakterie są wszędzie

Książka Bakterie są wszędzie

Książka Bakterie są wszędzie

Książka Bakterie są wszędzie

Z książki dzieci dowiedzą się, że po zabawie na dworze zawsze trzeba myć ręce, a owoce i warzywa należy porządnie wyszorować przed jedzeniem.

Przeczytają też o tym, że bakterie to niesamowite organizmy, które potrafią same wytwarzać dla siebie pokarm i nie potrzebują światła do życia. Książka ma tekturowe strony i zaokrąglone rogi. Sprawdzi się więc jako wyszukiwanka dla najmłodszych dzieci. Jednocześnie zawiera dużo informacji i ciekawostek, które zainteresują przedszkolaki, a nawet dzieci w wieku wczesnoszkolnym.

Książka Bakterie są wszędzie

Książka Bakterie są wszędzie

Książka Bakterie są wszędzie

Książka Bakterie są wszędzie

Książka Bakterie są wszędzie

„Bakterie są wszędzie…” to nie pierwsza książka o bakteriach dla dzieci, jaką mamy w naszej biblioteczce. Zerknijcie też na „Nie liż tej książki”, o której pisałam w tym zestawieniu.

Kategorie/wiek: 1-3 3-6


Zobacz inne tematy
4 pory roku adaptacja adopcja adwent Afryka aktywnościowe anatomia angielski architektura asertywność babcia bajki bakterie baśnie bezpieczeństwo biografia Boże Narodzenie Boże narodzenie chemia choroba chłopcy ciało ciekawostki ciąża czas czytanie demencja demokracja dentysta detektywistyczne dinozaury dla maluchów dla maluszków Dolina Tumilu Dorota Minta drzemka drzewa dysleksja dziadek dzieci edukacyjne ekologia ekonomia eksperymenty emocje etno ewolucja film fizyka folklor fryzjer geografia girl power gniew gry dla dzieci gry planszowe grzyby góry historia humor inspiracja interaktywne internet jak to działa jednorożec jedzenie jesień język karmienie piersią karty edukacyjne kino klasyka komiks komputery konie kosmos kot koty kryminał książka aktywnościowa książka interaktywna kucharskie kwiaty kąpiel las lato legendy lekarz liczenie logopedia mama maszyny matematyka małpy miasto mitologia miłość Montessori montessori morze motyle młodzieżowe na dobranoc na prezent nauka angielskiego nauka czytania nauka naukowe niepełnosprawność niepodległość nieśmiałość nowe technologie o dziewczynkach obrazkowe ocean odpieluchowanie odpowiedzialność społeczna odwaga okienka Oliver Jeffers origami owady pasja patriotyzm Peter Carnavas picture book pieniądze pierwsza pomoc pierwsze książeczki pies podróże pogotowie pojazdy polityka pop-up pory roku potwory powieści powieść powstanie praca prawdziwe historie przedszkolak przedszkole przedszole przemoc przeprowadzka przygoda przygodowe przyjaźń przyroda pszczoły ptaki puzzle radość rak rekiny retoryka robot rodzeństwo rodzicielstwo bliskości rodzina rower rozwód rozłąka rośliny rymowane różnorodność samodzielne czytanie science-fiction seksualność serie smok smutek sowy sport społeczeństwo stan wojenny starość starożytność stereotypy strach strata straż pożarna strażacy szkoła sztuka sąsiedzi taniec tata technika tekturka tolerancja tradycja trudne rozmowy trudne tematy uchodźcy uczucia wakacje Warszawa wiara w siebie Wielkanoc wieloryb wieś wiking wiosna wojna wspieranie rozwoju mowy wydawnictwo sam wydawnictwo tekturka wynalazki wyobraźnia wyszukiwanka Zaduszki zawody zazdrość zima zioła zmysły zoo zwierzęta zęby złość zły dotyk śmierć rodzica śmierć święta żłobek