Myślicie czasem o tym, że za parę lat czekają nas regularne blackouty, czyli przerwy w dostawie prądu? Świat wokół nas się zmienia. Staram się o tych zmianach rozmawiać z Iwem. Kwestia braku prądu i tego, co się z nim wiąże już kilka razy pojawiła się w naszych rozmowach. Zawsze jednak myślałam o tym, jak o problemie. Brak światła, niedziałająca lodówka i kuchenka. Ciężko to sobie wyobrazić – jesteśmy przyzwyczajeni do miejskich wygód. „Awaria elektrowni” Tiny Oziewicz i Rity Kaczmarskiej, zaczyna się sceną, jaką zawsze wyobrażałam sobie, myśląc o mieście pozbawionym elektryczności. Okazuje się jednak, że zawsze jest druga strona medalu…
W całym mieście na jedną noc zapada ciemność. Nie działają uliczne światła, wyłączyły się telewizory i komputery, pralki zatrzymały się w połowie prania. Świat zmienił się nie do poznania.
Nagła cisza i widok księżyca wywabił z kryjówek zwierzęta. Lisy, kuny, koty odważnie przeszukują ulice – może trafi się jakiś smaczny kąsek?
Rak odwiedza miejsce przy starym pomoście. Spędzał tam czas, jako dziecko. Nie był tu, odkąd na brzegu zamontowano latarnie.
Borsucza mama ma odwagę po raz pierwszy wyprowadzić swoje młode z nory na spacer.
Dziwaczek jalapa – roślina lubiąca ciemność – ma po raz pierwszy możliwość w pełni rozwinąć kwiaty. Do tej pory pechowo rósł pod uliczną lampą, wokół której każdej nocy szaleńczo miotała się zdezorientowana ćma. Dziś nocny motyl może spokojnie odlecieć w ciemność.
Na osiedlach trwa poruszenie. W oknach pojawiają się świece, gdzieniegdzie migają ekrany jeszcze nierozładowanych telefonów. Sąsiedzi wyszli na ulice, mają czas ze sobą porozmawiać. A przede wszystkim mają czas spojrzeć w niebo i przypomnieć sobie, ile na nim gwiazd…
Piękna, poetycka, kojąca opowieść, zmieniająca sposób, w jaki patrzymy na świat. Cudowne, klimatyczne ilustracje, których piękna nie sposób oddać na zdjęciach. Przy okazji dzieci mogą dowiedzieć się nieco o życiu zwierząt – np. o tym, że słonka potrafi latać, trzymając w łapkach swoje pisklęta. I zrozumieć, że nie jesteśmy jedynymi mieszkańcami miast i ich okolic.
Kategorie/wiek: 3-6 6-8 8+